plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۰
کد مطلب : ۲۷۳۵
در گفتگو با مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی بررسی شد:

نقش سازمان نقشه‌برداری کشور در هشت سال دفاع مقدس

در گفتگویی که با مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور و به مناسبت "هفته دفاع مقدس" صورت گرفت؛ وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والا مقام دوران جنگ تحمیلی و هفت شهید سازمان نقشه‌برداری کشور، نقش این سازمان در هشت سال دفاع مقدس بررسی شد.
نقش سازمان نقشه‌برداری کشور در هشت سال دفاع مقدس
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور که از جانبازان جنگ تحمیلی ایران و عراق است،  در گفتگوی صمیمانه‌ای با خبرنگار ویژه‌نامه "دفاع مقدس" درباره حضورش در دوران جنگ گفت:«اکنون مسئولیت سازمان نقشه‌برداری کشور را بر عهده دارم و اگر مورد قبول درگاه حق باشد جانباز 70 درصد هشت سال دفاع مقدس هستم. توفیق داشتم که در مناطق عملیاتی مختلف از جمله شلمچه حضور پیدا کنم. درسال 1366 در منطقه عملیاتی شلمچه بر اثر اصابت خمپاره 60 به ستون فقرات و کمرم به درجه جانبازی نایل شدم و به تعریف سازمان بنیاد شهیدان و ایثارگران از نظر سطح‌بندی و درجه بندی،70 درصد یا بالای 70 درصد با ضایعه قطع نخاع هستم.»
 
مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و 230000 جوان شهید دوران جنگ ابراز داشت:«با آغاز هفته دفاع مقدس حماسه آفرینی و جهاد رزمندگان اسلام در دوران جنگ یادآوری می‌شود و ما دلتنگ آن ایام می‌شویم. البته این دلیل بر جنگ‌طلبی نیست بلکه این دلتنگی و تداعی آن ایام برای این است که هشت سال دفاع مقدس اوج از خود گذشتگی، ایثار، محبت، برادری‌ها، وطن‌دوستی، نوع دوستی و اوج هر چه پاکی و نیکی بود که در زمان جنگ دیده می‌شد. فارغ از اینکه من اعتقاد دارم منطقه‌ای مثل شلمچه قطعا" چهارده معصوم حضور داشتند ولی دل ما برای آن پاکی‌ها تنگ شده و به عقیده من بعد از جنگ نتوانستیم فرهنگ محبت، مردم دوستی، انسان دوستی، از خودگذشتگی و ایثار را به خوبی ترویج دهیم.»

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان این مطلب که بالاترین سرمایه یک انسان جان اوست؛افزود:« انسانهایی که حاضرند برای همنوعان خود و خاک وطنشان از خودگذشتگی کنند، انسان‌های منحصر به فردی هستند که در تاریخ این کشور تکرار نخواهند شد.»

وی در بخش دیگری از این گفتگو به نقش سازمان نقشه‌برداری کشور و اهمیت نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی در دوران جنگ پرداخت و در اینباره گفت:« هر جا که در جنگ خسارت و خسران دیدیم و یا هزینه بسیار گزاف در جنگ پرداخت شد، ناشی از کمبود اطلاعات مکانی بود. گرچه این یک امر خیلی بدیهی است ولی بدلیل ضرورت‌های جنگی این نقصان‌ها خیلی دور از انتظار نبود. »

مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان خاطره‌ای اظهار کرد:«در پاییز سال 1366 بر حسب یک ضرورتی تیپ الهادی مستقر در شهر شلمچه تکلیفی بر عهده من و مهندس روستا(جانباز شیمیایی ساکن در شهر رشت)نهاده شد. بر این اساس مقرر گردید از اسکله خرمشهر تا دریاچه ماهی کنار رود اروند را برداشت کردیم و عارضه‌ها، توپوگرافی رودخانه‌ها و کانالها .... در آن ثبت شد. پس از اتمام این پروژه، نقشه نهایی شده را به سردار علائی ارائه نمودیم. وی با دیدن این نقشه متأثر شد و ابراز داشت که اگر در عملیات کربلای 4 این نقشه را در اختیار داشتیم اینقدر شهید نمی‌دادیم. »
 
وی خطاب به مردم شریف ایران گفت:«سازمان نقشه برداری کشور، هفت شهید برای جریان انقلاب و هشت سال دفاع مقدس و حفظ آرمانها و ارزش‌های انقلاب هدیه کرده است که برای عملیات نقشه‌برداری در مناطق جنگی حضور پیدا کردند. در دوران جنگ سازمان نقشه‌برداری کشور کوتاهی نکرد و خدمات بسیار ارزنده‌ای ارائه نمود. اگر اطلاعات سازمان نقشه‌برداری کشور نبود ، قطعا" تعداد شهدا و مجروحین جنگ بیشتر از این‌ها بود. »
 
مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در خاتمه این گفتگو خاطر نشان کرد:« پرسنل خدوم سازمان نقشه‌برداری کشور در راستای توسعه و عمران کشور، ایجاد زیرساخت‌ها و زیربناهای ماندگار در این کشور، همچون رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در صحنه هستند و فعالیت‌های تخصصی و طرح‌های ملی متعددی را به انجام می‌رسانند و بدیهی است که نقش اطلاعات مکانی تولید شده توسط این سازمان در موضوعاتی از جمله مدیریت بحران، فرونشست، پایش گسل‌ها، زلزله، سیلاب‌ها و ... بسیار ضروری و مؤثر است. در پایان ضمن تجدید میثاق و پیمان با شهدای هشت سال دفاع مقدس و جریان تکمیل انقلاب، اعلام می‌کنیم که آماده‌ایم در راستای فرامین رهبر معظم انقلاب و اطاعت از اوامرو سیاست‌های ابلاغی از سوی ایشان؛ با جان و دل و  با گذشت از هر آنچه که داریم در راه پیشرفت و توسعه این کشور گام برداریم و در کنار  همکاران بسیار صادق و خادم سازمان نقشه‌برداری کشور به کشور و ملت عزیز خدمت کنیم.»
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdci.parct1aywbc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.parct1aywbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی