plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۳
کد مطلب : ۲۸۶۱
به مناسبت ۲۸ مهر ماه، روز اراک:

اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان مرکزی، اطلس ملی گردشگری، اطلس و نقشه فرونشست اراک معرفی شد

به ‌مناسبت روز اراک، اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان مرکزی، اطلس ملی گردشگری، اطلس و نقشه فرونشست اراک که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی شد.
اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان مرکزی، اطلس ملی گردشگری، اطلس و نقشه فرونشست اراک معرفی شد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی به ‌مناسبت روز اراک، منتشر کرد.

اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان مرکزی:

اطلس‌های اطلاعات مکانی استان‌های کشور، از محصولات سازمان نقشه‌برداری کشور است که توسط اداره اطلس‌های ملی در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی برای 31 استان کشور تهیه می‌شود.
این اطلس‌ها، حاوی نقشه‌ها و اطلاعات مکانی 31 استان‌ کشور است که اطلاعات هر استان شامل "تقسیمات کشوری، شبکه ژئودزی، شبکه ژئودینامیک، شبکه‌های چندمنظوره و گرانی‌سنجی، شبکه‌های ترازیابی، نقشه‌های رقومی‌پوششی، پوشش تصاویر ماهواره‌ای IRS  و Land sat، مدل رقومی زمین، نقشه‌ رقومی شهرها، چارت‌های دریایی و مشاهدات جزر و مدی، موقعیت پروژه‌های نقشه‌برداری نظارت و کنترل فنی" می‌باشد. تصاویر هوایی تهیه شده از استان‌ها نیز به‌ تفکیک سال‌­های اخذ تصاویر در این اطلس‌ها آمده است.
مساحت استان مرکزی 29009 کیلومترمربع و دارای 12 شهرستان، 23 بخش و 66 دهستان می­‌باشد که کوه شهباز مرتفع­‌ترین نقطه این استان می‌­باشد.

اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان مرکزی در سال 1397 تهیه شده است.اطلس ملی گردشگری استان مرکزی:

اطلس‌های ملی مجموعه‌هایی مدون و مجلد از نقشه‌ها، نمودارها، تصاویر و گزارش‌های مربوط به یک یا چند موضوع هستند که با روش‌های نوین و بسیار دقیق و با استفاده از جدیدترین نرم‌افزارها بر اساس آخرین اطلاعات و آمار گردآوری شده در سطح کشور تهیه می‌شوند.
سازمان نقشه­‌برداری کشور، اطلس ملی گردشگری را در سال 1381 (نگارش اول) و در سال 1392 (نگارش دوم) تهیه و تدوین کرده است. این اطلس که با استفاده از آخرین آمار و اطلاعات وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مرکز آمار ایران تهیه گردیده، با بررسی پیشینه گردشگری به وضعیت این صنعت در سطح جهان و جایگاه ایران در جهان می‌پردازد. سپس با ارائه آمار و اطلاعات استانی، وضعیت پارامترهای موثر بر این صنعت و پراکندگی آنها را در داخل کشور مورد بررسی قرار می‌دهد و در انتها به معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران می‌پردازد.
 اطلس و نقشه فرونشست اراک:


بنا به تعریف یونسکو فرونشست عبارت است از فروریزش و یا نشست سطح زمین که به علت­‌های متفاوتی در مقیاس بزرگ روی می­‌دهد.
با استفاده از روش‌های تداخل‌سنجی راداری با پوشش وسیع و قدرت تفکیک مکانی بالا، سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای GNSS با قدرت تفکیک زمانی زیاد و شبکه‌های ترازیابی دقیق با دقت بسیار بالا، اداره‌ کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی اقدام به پردازش تغییرات پوسته و پهنه‌بندی مناطق فرونشست و اعلام نرخ آن در سطح کشور می‌نماید. نتایج این پردازش‌ها در قالب اطلس‌ها و نقشه‌های فرونشست در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی تهیه شده و در اختیار کاربران و مسئولین امر قرار می‌گیرد.
اطلس‌های فرونشست شامل نقشه‌ها، نمودارها، موقعیت جغرافیایی منطقه، ویژگی‌های منطقه تحت تاثیر فرونشست، نظیر؛ مساحت، جمعیت، خطوط انتقال نیرو، نقاط ترازیابی، روستاها و مراکز جمعیتی می‌باشند.
1028 کیلومتر مربع از اراضی اراک تحت تأثیر فرونشست می‌­باشد که میزان آن تا  8/16 سانتی‌متر در سال است که 26800 نفر از جمعیت منطقه، فرودگاه اراک، 56 کیلومتر از راه­‌آهن و 284 کیلومتر از خطوط انتقال نیرو واقع در منطقه را تحت تأثیر قرار داده است. همچنین شهر کارچان و 44 روستا و مرکز جمعیتی در این محدوده قرار دارند.
نقشه‌های فرونشست نقشه‌هایی هستند که با توجه به وسعت منطقه، در مقیاس‌های مختلف تهیه گردیده‌اند تا نمای کلی از وضعیت فرونشست در هر منطقه را به تصویر کشند. این نقشه‌ها شامل اطلاعاتی مانند: آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها، راه‌های اصلی و فرعی، راه‌آهن، خطوط اصلی انتقال نیرو، رودخانه‌ها، کانال‌های آب، بلوک‌های ساختمانی، چاه‌های آب، فرودگاه‌ها و نقاط ترازیابی واقع در محدوده فرونشست می‌باشند.
در نقشه­ فرونشست اراک، کمترین میزان فرونشست با طیف رنگی آبی و سپس به­‌ ترتیب با رنگ­‌های سبز، زرد، نارنجی، قرمز و نهایتاً بیشترین میزان فرونشست با رنگ مشکی نمایش داده شده است.
موقعیت محدوده فرونشست منطقه مورد­نظر در نقشه تقسیمات کشوری نیز نمایش داده می­‌شود که نقشه فرونشست اراک، در استان مرکزی، محدوده مشترک شهرستان­‌های­ اراک و فراهان می­‌باشد.
اطلس و نقشه فرونشست اراک در سال 1398 تهیه شده است.

 
 

 
https://www.ncc.gov.ir/vdci.qarct1avzbc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.qarct1avzbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی