plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۶
کد مطلب : ۲۸۷

دفاع تمام قد سعیدی از عملكرد ستاد مدیریت بحران: نقائص دیده شدند اما اقدامات موثر نه/ تفاوت‎های سیل لرستان و گلستان

معاون ستاد مدیریت بحران با ارائه آماری نشان داد که حجم تخریب ناشی از سیل فروردین ۹۸ چقدر بوده و تاچه میزان این ستاد و هلال احمر در امداد رسانی موفق عمل کرده‎اند؛ اما به دلیل حجم بالای آسیب‎ها، معمولا فقط نواقص دیده شده است و نه اقدامات موثر صورت گرفته.
دفاع تمام قد سعیدی از عملكرد ستاد مدیریت بحران: نقائص دیده شدند اما اقدامات موثر نه/ تفاوت‎های سیل لرستان و گلستان
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، بهنام سعیدی در نشست تخصصی «مدیریت سیلاب و داده‎های مکانی» که از سوی سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه در خصوص برخی ابعاد سیل اخیر اطلاع رسانی نشده و یا کمتر به آن پرداخته شده است؛ گفت: معمولا پس از آنکه یک بحران اتفاق می افتد توقعات و انتظارات بالاست و بیشتر نقائص دیده می شود تا اقدامات موثری که توسط همه اعم از مردم و مسئولین انجام شده است. در حقیقت نیمه پر لیوان را کسی ندید.
وی در ادامه به تشریح ابعاد بحران سیل اخیر و عظمت آن اشاره کرد، و با ارائه تعریفی از علم مدیریت بحران گفت: مدیریت بحران؛ علمی است کاربردی که تجارب گذشته را بکار برده، تجزیه و تحلیل می‎کند و فن آوری را بکار می‎بندد. معمولا منابع و نیروی انسانی دنبال دو راهکار هستند، یکی آنکه خوب پیش بینی کند و اقدامات پیشگیرانه‎ای انجام دهد و دوم آنکه اگر به خوبی پیش بینی نشد؛ با سلسله اقداماتی بتوان آثار سوء و مخرب مخاطرات طبیعی را به حداقل ممکن رساند.
معاون ستاد مدیریت بحران که می‎گفت 5 روز قبل از سیل اخیر سازمان هواشناسی در اطلاعیه‎ای احتمال وقوع سیلاب و طغیان برخی رودخانه‎ها را پیش بینی کرده بود، ادامه داد: البته در این اطلاعیه مشخصا نامی از شهر و یا منطقه مشخصی نبود. شازمان هواشناسی معتقد است که در همه دنیا هم به همین صورت عمل می شود و 4-5 روز قبل اطلاعیه‎ای و سپس اخطاریه‎ای اعلام می شود. در سیل اخیر عمدتا 25 استان کشور درگیر مساله سیل شدند و 6 استان دیگر هم بصورت کم و بیش درگیر این بحران شدند. اما برای آنکه عمق این اتفاق را درک کنید لازم است بگویم که 235 شهر و 4304 روستا درگیر این مساله بودند.
وی در تشریح اقداماتی که در 23 روز گذشته برای مدیریت سیلاب بویژه در ایام تعطیلات انجام شد، به همکاری خوب مجموعه نظام؛ دولت، مردم، مسئولین و نیروهای مسلح اشاره کرد که همه دست به دست هم دادند و گفت:  گزارش شده که بعضی از این سیلاب‎ها، بازگشت 200 ساله داشتند؛ یعنی سیلاب کم سابقه ای رخ داده است. از ابتدای سال آبی یعنی مهرماه 1397 تا قبل از بارش‎های اخیر حجم آب ورودی به سدها جمعا 42 میلیارد متر مکعب بوده؛ درطول سال آبی 96 ، این رقم حدود 13 میلیارد متر مکعب بوده است. اما در سه هفته اخیر و بعد از این سامانه بارشی، 14میلیارد مکعب حجم ورودی آب به سدها شده است. حجم خروجی آب سدها نیز 31 میلیارد متر مکعب بوده اما در سال گذشته، این رقم  13 میلیارد بوده است.
وی با اشاره به تفاوت آسیب پذیری شهرهای استان لرستان و استان گلستان؛ خاطرنشان کرد: درگلستان میزان تخریب آبگرفتگی خیلی کمتر از دو شهر معمولان و پل دختر در لرستان بود. پاکسازی یک منزل مسکونی 100 متری در گلستان سه ساعت طول می‎کشید ولی در دو شهر فوق الذکر دو یا سه برابر زمان می برد؛ چون حجم گل و لای در معمولان و پلدختر گاهی اوقات تا ارتفاع یک ونیم یا دو متر می‎رسید.امکان تمیز کردن خانه ها با تجهیزات وجود ندارد و نیروهای جهادی، امدادی و مسلح این کارها را انجام می دهند.
به گفته وی از رودخانه معمولان در استان لرستان حجم 1800 متر مکعب برثانیه آب می‎توانست عبور کند اما آنچه که عبور کرده 3500 متر مکعب آب، بوده است؛ یعنی بیش از دو برابر. در رودخانه پلدختر ظرفیت آب عبوری، 2400 متر مکعب بود اما حجم عبور داده شده 5000 متر مکعب بود؛ یعنی بیش از دو برابر.
معاون پیشگیری ستاد مدیریت بحران که می‎گفت مهمترین راهبرد در بحث مدیریت بحران حفظ و نجات جان انسانهاست؛ خاطرنشان کرد: همه تلاش‎ها در همین جهت بود. 21 روز با چنگ و دندان خوزستان را سرپا نگه‎داشتیم. نزدیک 300 روستا را تخلیه کردند برای اینکه آمار تلفات انسانی پایین بیاید و خوشبختانه توانستند بخوبی این موضوع را کنترل کنند. برخی عزیرانی که جانشان را ازدست دادند؛ اگر مراقبت کرده بودند؛ همچنان می‎توانستند در قید حیات باشند. مثل کودکی که در کنار رودخانه مشغول بازی بود و یا کسانی که علی‎رغم هشدار و تاکید بر منع سفر به مناطق کوهستانی به دلیل امکان رانش زمین، جانشان را از دست دادند. برخی نیز در حال عکس گرفتن، ماهیگیری و یا برق گرفتگی جانشان را از دست دادند.
وی با بیان اینکه قریب به 60% تلفات جانی ناشی از غرق شدن در سیلاب مربوط به سیل شیراز بود؛ گفت: بنده به عنوان رییس بازرسی به شیراز رفتم و دلایل وقوع سیلاب و این اتفاقات را بررسی کردم.
سعیدی با اعتقاد بر اینکه این سیلاب، نکات مثبتی هم به همراه داشته از ذخیره آبی 76 درصدی پشت سدها سخن گفت که نسبت به سال گذشته 57% رشد داشته است. 44 تالاب کشور با خطر خشکسالی مواجه بودند اما در حال حاضر بین 40 تا 100 درصد آبگیری شده‎اند. دریاچه ارومیه که با مشکلات بسیاری روبرو بود، اکنون با افزایش آبگیری، شاهد رشد سطح تراز آبی 50 سانتیمتری است. مضاف بر اینکه قطعا بارندگی های اخیر می تواند در کاهش میزان ریزگردها و گردو غبار موثر باشد.
وی با بیان اینکه در فضای رسانه‎ای به برخی اقدامات موثر انجام شده، پرداخته نشده است؛ گفت: مثلا جایی گفته نشد که 2350 روستا  قطعی برق داشت اما در حال حاضر فقط 60 روستا این مشکل را دارند. برخی از این روستاها را سیل کاملا نابود کرده، و برق برخی نواحی همچون پلدختر به دلیل احتمال برق گرفتگی، عمدا برق آنها قطع شده است. درست است که هنوز 50 روستا راه روستایی ندارند اما آیا این رقم با تعداد راه‎های تخریب شده، مقایسه شده است؟ گاز 35000 مشترک یعنی 311 روستا و 4 شهر در این بحران قطع شد اما الان هیچ منطقه ای بدون گاز نیست. در بحث زیرساخت‎ها، حدود 15000 کیلومتر راه مواصلاتی آسیب دید و بیش از 10000 پل آسیب دید. پلی بر روی یک رود با عرض 40 متر که با سیل اخیر، عرض آن 80 متر شده، را با یک دگمه زدن و کار یک یا دو روزه، نمی توان ترمیم کرد و ساخت. البته بسیاری از راه‎های ارتباطی ما الان وصل هستند و مشکلی وجود ندارد. الان تنها 7 محور شریانی  و 25 محور غیر شریانی بسته هستند که در تلاشیم به زودی باز شوند.
معاون ستاد مدیریت بحران افزود: هلال احمر 300000 نفر را اسکان اضطراری داده است. تخلیه روستاهای در معرض سیل به دلیل وابستگی مردم به خانه و زندگیشان، و مقاومت مردم عزیز، با ملایمت و احترام و روشهای خاص آنها انجام شد. تعبیه مکان‎های امن، پوشش پزشکی افراد، سایر الزامات؛ ورود سپاه و ارتش با دستور رهبری و .... نیز قابل ذکر هستند. 40 فروند بالگرد سپاه و ارتش؛ لحظه ای امداد رسانی می کردند. درکنار آنها 30 بالگرد هلال احمر، بیش از 80 دستگاه نفربرهای آبی و خاکی، بیش از 1000 دستگاه سبک و سنگین که شبانه روز کار می کردند و ....
وی با بیان اینکه وزیر کشور 6 روز در میدان مدیریت سیل مستقر بود و شخصا فرماندهی میدان را به دست داشت، افزود: رییس سازمان مدیریت بحران و معاون اول رییس جمهور در یک روز، به 4 استان برای مدیریت بحران سفرکردند. همه دست به دست هم دادند تا آن آثار مخرب را ازبین ببرند. هرچند که کشاورزی و زیرساخت‏های کشور به شدت آسیب دیدند. کما اینکه بیش از 40000 منزل مسکونی باید ساخته شود، بیش از 40000 منزل مسکونی باید تعمیر شود و بیش از 40000 واحد تجاری باید ساخته یا تعمیر شوند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcak0nu149na.5k4.html
ncc.gov.ir/vdcak0nu149na.5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی