plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۹
کد مطلب : ۲۹۰۳

گزارشی مختصر از زمین لرزه سوم آبان 1399 آوج با بزرگای 5/4

تهیه کننده : دکتر فرخ توکلی کارشناس سازمان نقشه برداری کشور
گزارشی مختصر از زمین لرزه سوم آبان 1399 آوج با بزرگای 5/4
plusresetminus
به گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت 15:04 شنبه سوم آبان1399 زمین لرزه ای به شدت 5/4 منطقه آوج را با مختصات عرض جغرافیایی: 35.69 و طول جغرافیایی: 48.97 را لرزاند بر اساس این گزارش عمق زمین لرزه 10 کیلومتر برآورد شده است. شهرهای آوج و آبگرم استان قزوین نزدیکترین شهرها به کانون زمین لرزه بوده اند. بر اساس تقسیم بندیهای زمین شناسی زمین لرزه در مرز شمالی ایران مرکزی و جنوب البرز در آن اتفاق افتاده که زمین لرزه های دستگاهی و تاریخی زیادی در آن ثبت شده است. شدیدترین و مخربترین زمین لرزه، زمین لرزه 1341 با شدت 7/2 بوئین زهرا بوده که در حدود 90 کیلومتری آوج اتفاق افتاده است.

سازمان نقشه برداریی کشور از سال 1383 شبکه ای از ایستگاههای تعیین موقعیت ماهواره ای GPS در کشور ایجاد کرده و بر آورد اولیه از تجزیه و تحلیل داده های این ایستگاهها نشان میدهد که نرخ حرکت ایستگاههای GPS بین 12 تا 14 میلی متر نسبت به سیستم مختصات مرجع اوراسیا میباشد.

شکل 1: بردار سرعت ایستگاههای دائمی GPS  موسوم به IPGN. ستاره قرمز رنگ کانون زمین لرزه 5/4 سوم آبان ماه 1399 میباشد. بردارهای سبز رنگ بردار سرعت ایستگاههای GPS  است با سرعت حدود 12mm/yr .
شکل 2: بردارهای سرعت و نرخ استرین بدست امده از اندازه گیریهای ایستگاههای دائمی GPS. کانون زمین لرزه سوم آبان ماه 1399 آوج با ستاره قرمز رنگ نشان داده شده است. نرخ استرین محل کانون زمین لرزه نسبت به نرخ استرین البرز خیلی کمتر است که. مکانیزم زمین لرزه های قبل هم از نوع معکوس بوده است.

تغییرات نرخ سرعت ایستگاهها در حد 2 میلی متر میباشد و نرخ استرین این منطقه نسبت به البرز خیلی کم و در حد 5 نانو استرین  بوده است. و به نظر میرسد که در گسلها قفل شدگی وجود دارد . با توجه به وقوع زمین لرزه های تاریخی و دستگاهی در منطقه و نرخ استرین کم شرایط برای وقوع زمین لرزه های شدید مهیا است. با توجه به چین خوردگیهای محل زمین لرزه و مکانیزم زمین لرزه های گذشته به نظر میرسد که زمین لرزه سوم آبان 1399 نیز از نوع معکوس باشد.
شمال  و شمال شرقی این منطقه،  محدوده ایست  فاقد زمین لرزه های ثبت شده دستگاهی و تاریخی که در آن دو احتمال وجود دارد:
1- یا قفل شدگی شدید است و در آینده شاهد زمین لرزه شدید خواهیم بود
2- و یا زمین لرزه های آرام( Slow Earthquake )  انرژیهای ذخیره شده را  به مناطق حاشیه ای منتقل میکنند.
به هر حال لازم است توزیع ایستگاههای این مناطق بیشتر شوند تا بتوان بتوان با تجزیه و تحلیل سری زمانی اندازه گیریهای سیستم تعیین موقعیت ماواره ای GPS  بتوان قفل شدگی یا وقوع زمین لرزه های آرام در آن مناطق را بررسی نمود.
 
 
شکل 3: نقشه زمین لرزه های تاریخی ( ستاره  بنفش رنگ) و دستگاهی ( دایرههای خردلی رنگ) با شدت بزرگتر از 4 .  کانون زمین لرزه سوم آبان ماه 1399 آوج با شدت 4/5 آوج با ستاره قرمز نگ نشان داده شده است. محدوده ای که داخل بیضی قرمز رنگ نشان داده شده است منطقه ایست که که در آن زمین لرزه های کمتری ثبت شده است.
 


تشکر و قدردانی: برای تهیه مطالب فوق از اطلاعات سازمان نقشه برداری کشور  استفاده نموده ام و نقشه زمین لرزه ها و گسلهای البرز با کمک آقای دکتر بیت الهی تهیه شده که از ایشان کمال تشکر را دارم.  از کمک و مساعدت همکارانم در سازمان نقشه برداری کشور آقایان مهندس بکتاش معاون فنی ، دکتر سعادت مدیر کل زمین سنجی و نقشه برداری زمینی و دکتر نانکلی رئیس اداره ژئودینامیک سازمان تشکر و قدردانی میکنم.
 
از آقای مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی رئیس سازمان نقشه برداری کشور  که در این دو ماهی که به ریاست سازمان منتصب شده اند و با مدیریت و ابتکارات خیلی عالی روحیه  و انگیزه خیلی خوبی در همکاران و اینجانب ایجاد کرده اند تشکر خاص دارم و برای آیشان آرزوی موفقیت دارم.

برای دانلود متن گزارش اینجا کلیک کنید...
https://www.ncc.gov.ir/images/docs/files/000002/nf00002903-1.pdf
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.xd0iw6d1mgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.xd0iw6d1mgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی