کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

پیام دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور به مناسبت روز جهانی GIS

جهان را با GIS محافظت کنیم

28 آبان 1399 ساعت 10:16

دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور به مناسبت روز جهانی GIS پیامی را منتشر کردند


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی، رئیس این سازمان به مناسبت روز جهانی GIS پیامی را منتشر کردند.

متن پیام به شرح ذیل است:

"جوامع بشری در نقاط مختلف دنیا با چالش‌ها و مسائل عدیده‌‌ای روبرو هستند. مخاطرات متعددی مانند سیلاب‌ها، زمین‌لرزه‌ها، زمین‌لغزه‌ها، رانش و فرونشست زمین، زندگی انسان‌ها را به طور جدی تهدید می‌کنند. مرگ و میر ناشی از بیماری‌های همه‌گیر، به ویژه کوید 19، به صورت معضلی اساسی برای دنیا درآمده است. آلودگی‌های منابع آب، خاک و هوا، گرم شدن کره زمین و دیگر تغییرات شدید زیست محیطی، گونه‌های گیاهی و جانوری را تا مرحله نابودی پیش برده است.

در چنین شرایطی، سامان‌دهی فضائی (مکانی) سکونت و فعالیت انسان، بهره‌برداری پایدار منابع، توسعه متوازن شهری و منطقه‌ای، ارزیابی مخاطرات و مدیریت بحران‌های طبیعی، حل معضلات جوامع شهری از جمله آلودگی هوا و گره‌های ترافیکی، ارتقای بهداشت و سلامت فردی و اجتماعی به ویژه در زمینه‌های پایش و غربالگری و انجام دیگر اقدامات مورد لزوم به منظور بهبود کیفیت زندگی و تداوم حیات روی این کره خاکی، بیش از هر چیز نیازمند برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری بر پایه علوم و فناوری‌های مکانی است.

پس از گذشت سال‌ها، اکنون سامانه‌های اطلاعات مکانی به چیزی فراتر از یک سامانه مکانی سنتی تبدیل شده‌اند. این تکامل، نتیجۀ موقعیت‌یابی فراگیر، اتصال به جریان داده‌های آنی و لحظه‌ای، و ظهور زیرساخت داده‌های مکانی (SDI) است. انتقال سیستم عامل‌های رایانه‌ای از ایستگاه‌های کاری به رایانه‌های شخصی و سپس به فضاهای ابری برِخط، موجب افزایش قابلیت‌ها و انعطاف‌پذیری در حل مسائل و موضوعات فوق شده و حرکت به سوی داده‌ها و نرم‌افزارهای متنِ باز نیز زمینۀ تسهیل و گسترش دسترسی جوامع به اطلاعات مکانی را فراهم نموده است.

اکنون به صراحت می‌توان گفت که برخورداری از تفکر مکانی تنها محدود به حوزه نقشه‌برداری نیست بلکه در همه حوزه‌ها و امور کاملاً ضروری و حیاتی است. با این دیدگاه، تبدیل حجم عظیم و جریان سریع داده‌های مکانی به دانشی سودمند برای پشتیبانی از تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در همۀ حوزه‌ها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

در همین ‌راستا، سازمان نقشه‌برداری کشور بر اساس وظایف و مأموریت‌های ذاتی خود ضمن ایجاد و توسعۀ پایگاه ملی داده‌های مکانی، لایه‌های اطلاعاتی پایه را برای تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان کشور آماده نموده و به منظور هم‌افزائی و همکاری با دیگر بخش‌ها، داده‌ها و خدمات مکانی خود را از طریق پنجرۀ واحد زیرساخت داده‌های مکانی به اشتراک گذاشته است.
 
 


کد مطلب: 3017

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/3017/جهان-gis-محافظت-کنیم

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir