plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۶
کد مطلب : ۳۰۲۷

گرانی‌سنج‌های اتمی متحرک برای مقاصد ژئودزی

تهیه و تنظیم: خانم مهندس فیروزه کاظمی، کارشناس اداره فیزیکال ژئودزی، اداره کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی
گرانی‌سنج اتمی ساخته شده بر روی یک چرخ متحرک قرار می‌گیرد و برق آن توسط باتری لیتیوم تامین می‌شود. با استفاده از پلتفرمی در دستگاه که برای محافظت در مقابل ارتعاشات ایجاد شده، تغییرات جاذبه ناشی از جزر و مد با حساسیت ۲۰۰ میکروگال بر مجذور هرتز اندازه‌گیری می‌شود.
گرانی‌سنج‌های اتمی متحرک برای مقاصد ژئودزی
plusresetminus
گرانی‌سنج‌ها به طور گسترده در ژئوفیزیک برای عملیات گرانی‌سنجی، اکتشاف مواد معدنی، لرزه‌نگاری و پایش بلایای طبیعی استفاده می‌شوند. در مقایسه با گراویمترهای موجود که بر اساس استفاده از فنرها، سیم‌پیچ‌های ابررسانا یا سقوط آزاد جرم نمونه طراحی شده‌اند، گرانی‌سنج‌های اتمی از تداخل‌سنجی موج ماده برای تعیین شتاب سقوط آزاد یک ابر اتمی استفاده می‌کنند. از آنجا که طول موج لیزر اندازه حرکت دقیق فوتون را با دقت بالا تعریف می‌کند و هیچ حرکت مکانیکی در اندازه‌گیری دخیل نیست، گرانی‌سنج‌های اتمی دقیق و در بلند مدت پایدار هستند و نیازی به کالیبراسیون ندارند. با این حال گرانی‌سنج‌های اتمی به چندین لیزر پیچیده و پرتوهای لیزر نیاز دارند و به همین دلیل سازگار کردن این گرانی‌سنج‌ها با انجام عملیات‌های میدانی در حال حرکت دشوار است. در مقاله‌ ارائه شده توسط Wu et al. 2018 نمونه‌ای از گرانی‌سنج اتمی متحرک با یک سیستم لیزر با یک دیود و تداخل‌سنجی اتم سرد با یک پرتو فشرده ارائه شده است. در این گراویمتر، اتم‌های سزیم سرد توسط یک تک پرتوی فرود محبوس می‌شوند و همزمان با سقوط آزاد ابر اتمی، تداخل‌سنجی اتم انجام می‌شود. گراویمتر طراحی شده یک دستگاه ساده با نسبت سیگنال به نویز بهتر و پایداری طولانی مدت است. گرانی‌سنج اتمی ساخته شده بر روی یک چرخ متحرک قرار می‌گیرد و برق آن توسط باتری لیتیوم تامین می‌شود. با استفاده از پلتفرمی در دستگاه که برای محافظت در مقابل ارتعاشات ایجاد شده، تغییرات جاذبه ناشی از جزر و مد با حساسیت 200 میکروگال بر مجذور هرتز اندازه‌گیری می‌شود. از آنجا که نویزهای لرزه‌ای میزان حساسیت دستگاه را محدود و کم می‌کند، با اندازه‌گیری نویزها با استفاده از یک لرزه‌سنج، میزان حساسیت  مقداری بهبود می‌یابد.
گرانی سنج اتمی ارائه شده توسط Wu et al. 2018 با اندازه‌گیری میزان حساسیت، پایداری طولانی مدت و متحرک بودن دستگاه، برای انجام مقاصد ژئودزی طراحی شده است.
 

 
 
منبع: https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2018AGUFM.G54B..02W/abstract
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.x0s2yt0z5a26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.x0s2yt0z5a26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی