plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۳۰
کد مطلب : ۳۰۲۸
به مناسبت ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) مصادف با ۳۰ آبان ماه انجام شد:

پایش و رفتارسنجی گلدسته‌های حرم مطهر حضرت عبدالعظیم (ع) توسط سازمان نقشه‌برداری کشور

به مناسبت ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) مصادف با ۳۰ آبان ماه توسط سازمان نقشه‌برداری کشور پایش و رفتارسنجی گلدسته‌های حرم مطهر حضرت عبدالعظیم (ع) انجام شد.
پایش و رفتارسنجی گلدسته‌های حرم مطهر حضرت عبدالعظیم (ع) توسط سازمان نقشه‌برداری کشور
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور؛ حرم مطهر حضرت‌عبدالعظیم(ع)؛ محل دفن حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)است که در شهر ریدر جنوب تهران قرار دارد. این آرامگاه مربوط به دوره‌های ایلخانی-صفوی-قاجاربوده وبه‌عنوان یکی از آثار مذهبی- تاریخی تهران،از جایگاه ویژه‌ای در میان مردم برخوردار می‌باشد.

 با توجه به گزارشات دریافتی، در سالیان گذشته یکی از گلدسته‌های این حرم مطهر دچار انحراف از قائم گردید و با توجه به نقش سازمان نقشه‌برداری کشور در کنترل جابجایی‌های سطح زمین و بررسی نرخ فرونشست، بنا به درخواست تولیت حرم، کنترل تغییرات مربوطه طی تفاهم‌نامه‌ای در سال 1389 به این سازمان واگذار گردید که در این راستا فعالیت‌های زیر با مشارکت بخش خصوصی در حرم مطهر تاکنون صورت گرفته است:
- عملیات میدانی ترازیابی دقیق از نقطه مبناییAYBI1014 به طول 18 کیلومتر و انتقال ارتفاع به داخل حرم مطهر
- عملیات ترازیابیدقیق بین نقاط ماندگار ایجاد شده در محوطه حرم در دو اپک مشاهداتی
- تعیین موقعیت دقیق GPSنقاطماندگار احداث شده بر روی گلدسته‌ها و مناره در سه نوبت
- اندازه‌گیری نشانه‌های نصب شده بر روی گلدسته‌ها برایپایش انحراف و تغییرات آن
 
همچنین با توجه به بررسی‌های انجام شده در اداره‌کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه‌برداری کشور، متاسفانه در سالهای اخیر پهنه فرونشست به محدوده شهری شهرری و در فاصله 5/2 کیلومتری این حرم مطهر گسترش یافته که ناشی از برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی در دشتهای جنوب تهران است.

در همین راستا و به مناسبت میلاد با سعادت حضرت عبدالعظیم (ع)؛ دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، با برگزاری نشست مشترک با نماینده تولیت حرم، ضمن تبیین اهمیت موضوع حفظ این آثار ملی-مذهبی- تاریخی، مقرر نمودتا طرح قبل بطور کلی بازنگری شده و در بازه‌های زمانی مشخص رفتارسنجی گلدسته‌های حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، نرخ و پهنه فرونشست در منطقه؛توسط سازمان نقشه‌برداری کشور بررسی و گزارش گردد.


 
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdce.w8xbjh87v9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.w8xbjh87v9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی