plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب : ۳۱۶۳

جنبایی پهنه گسلی پیشانی کوهستان -لار  منشا  زلزله امروز  بستک استان هرمزگان

دکتر حمیدرضا نانکلی رییس کمیته زمین لزره و آتشفشان
میدان سرعت که نسبت به بلوک ایران مرکزی به‌عنوان سیستم مختصات مرجع در نظر گرفته شد است، نشان می‌دهد که در گستره خلیج فارس که سرعت حرکت ایستگاه‌ها ۸-۶ میلی‌متر درسال است. اندازه گيري‌هاي GPS و تحليل نتايج مربوط نشانگر آن است كه نرخ كوتاه شدگي در جنوب شرقي زاگرس حدود ۳±۹ ميليمتر در سال می‌باشد.
جنبایی پهنه گسلی پیشانی کوهستان -لار  منشا  زلزله امروز  بستک استان هرمزگان
plusresetminus
جنبایی پهنه گسلی پیشانی کوهستان -لار  منشا زلزله امروز بستک استان هرمزگان 
به گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری زمین لرزه‌ای با بزرگای ۴.۶ در مقیاس امواج پیکری و در عمق ۱۵ کیلومتری ساعت ۵۴ :۷ مورخ ۹ آذر ماه در ۲۶ کیلومتری شهرستان بستک  استان هرمزگان رخ داد. این زمین‌لرزه تا کنون پس لرزه نداشته است.

گزارش کمیته زمین لرزه و آتشفشان سازمان نقشه برداری کشور:
این منطقه دارای گسل‌های ممتدی است که در امتداد چین خوردگی‌های زاگرس قرار دارند و دارای جهت شمال غرب- جنوبی شرقی هستند. گسل پیشانی کوهستان به عنوان مرز زاگرس چین خورده ساده با کوهپایه‌ها در نظر گرفته می‌شود و این گسل با طول ۱۳۵۰ کیلومتر دارای قطعات رانده شده ۱۵ تا ۱۱۵ کیلومتری است.
رژیم تکتونیکی منطقه فشارشی می‌باشد که از میدان کرنش یا استرین شبکه ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری  کشور بدست آمده است که تطابق خوبی با نتایج حاصل از حل مکانیزم کانونی دارد.
این منطقه در محل و زون برخورد دو صفحه عربی و اوراسیا می‌باشد و زون لرزه‌خیزی است. نرخ همگرایی این دو صفحه ۲۲ میلیمتر در سال است که از مدل حرکت کشور بر اساس شبکه ایستگاه‌های دائمی و ژئودینامیک کشور بدست آمده است.
میدان سرعت که نسبت به بلوک ایران مرکزی به‌عنوان سیستم مختصات مرجع در نظر گرفته شده است، نشان می‌دهد که درگستره خلیج فارس که سرعت حرکت ایستگاه‌ها 8-6 میلی‌متر درسال است .
اندازه گيري‌هاي GPS وتحليل نتايج مربوط نشانگر آن است كه نرخ كوتاه شدگي در جنوب  شرقي زاگرس حدود 3±9 ميليمتر در سال مي‌باشد.
https://www.ncc.gov.ir/vdce.p8xbjh8zx9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.p8xbjh8zx9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی