plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۷
کد مطلب : ۳۱۸۴

کرمان با ۱۸ گسل فعال و پر تنش تکتونیکی به عنوان یکی از زلزله خیزترین استان های کشور 

دکتر حمیدرضا نانکلی رئیس اداره ژئودینامیک(رئیس کمیته زلزله و آتشفشان) اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری
نتایج حاصل از اندازه گیری های GPS و ایستگاه های دائمی سازمان نقشه برداری که شامل میدان سرعت و کرنش است  نرخ لغزش و کوتاه شدگی ۱.۵تا ۲.۵ میلیمتر در سال را برای  گسل های فوق  نشان میدهد. با توجه نرخ لرزه خیزی استان توصیه بر نصب بیشتر دستگاه های GNSS و پایش آنلاین گسل های آن و همچنین استفاده از تصاویر راداری برای تعیین کرنش انباشته شده در پوسته  منطقه میباشد.
کرمان با ۱۸ گسل فعال و پر تنش تکتونیکی به عنوان یکی از زلزله خیزترین استان های کشور 
plusresetminus
کرمان با ۱۸گسل فعال و پر تنش تکتونیکی به عنوان یکی از زلزله خیزترین استان های کشور 
( به مناسبت سومین سالروز زمین لرزه با بزرگای ۶.۱ هجدک استان کرمان)
 


كشور ايران به عنوان بخشي از كمر بند كوهزايي آلپ- هيماليا همواره از زلزله خيزي بالايي در طول تاريخ برخوردار بوده است، به گونه‌اي كه بخش‌هاي مختلف كشور توسط زمين لرزه‌هاي ويرانگر متعددي پوسته تخريب شده است و اين پديده طبيعي به عنوان مهمترين بلاي طبيعي كشور محسوب مي‌شود.
 
گزارش کارگروه زلزله و آتشفشان سازمان نقشه برداری کشور

کمتر از یک ماه بعد از زمین لرزه کرمانشاه، روز ۱۰ آذرماه ۱۳۹۶ هجری‌شمسی  در ساعت ۶ و ۲ دقیقه صبح  زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۶ در مقیاس امواج محلی در ۳۷ کیلومتری خاور هجدک از توابع شهرستان راور و ۵۸ کیلومتری شمال ‌خاوری کرمان رخ داد. کانون این زمین‌لرزه در ۱۲ کیلومتری گسل لکرکوه و ۱۹ کیلومتری گسل  سیرچ قرار داشت؛ که بعد از این زمین‌لرزه، ۳ رویداد لرزه‌ای با بزرگای مساوی و بزرگتر از ۵ در منطقه روی داد.
همچنین در ساعت ۱۲ و ۱۳ دقیقه ظهر  روز ۲۱ آذرماه ۱۳۹۶ زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۶.۲ در مقیاس امواج محلی در ۳۱ کیلومتری خاور هجدک و ۵۵ کیلومتری شمال خاوری کرمان رخ داد. کانون این زمین‌لرزه‌ در ۹ کیلومتری گسل لکرکوه و ۲۱ کیلومتری گسل  سیرچ بود.روز۲۲ آذرماه، در ساعت ۱ و ۱۱ دقیقه بامداد  زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۵.۹ در مقیاس امواج محلی در ۲۹ کیلومتری شمال خاوری هجدک رخ داد. کانون این زمین‌لرزه‌ در ۲ کیلومتری گسل لکرکوه و ۲۹کیلومتری گسل  سیرچ قرار داشت. 
 
 استان کرمان سابقه وقوع زمین لرزه های بسیار شدید تر را در کارنامه خود ثبت کرده است؛ ۶.۸ ریشتر گلباف، ۶ ریشتر لاله زار و نگار، دو زمین لرزه بالای ۶ ریشتر در ریگان، ۵.۶ شهداد، ۶.۵ بم، ۶.۴ حتکن، ۵.۸ نگار اینها تنها نمونه ای کوچک از زمین لرزه های ده های اخیر استان کرمان هستند که تنها در زمین لرزه بم ۳۳ هزار و ۴۸۹ نفر کشته و حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر زخمی شده اند. در این زلزله ۲۴ هزار و ۲۸۳ واحد مسکونی شهری؛ ۱۰ هزار و ۱۴۵ واحد مسکونی روستایی و ۳ هزار و ۳۲۶ واحد تجاری تخریب شد. همچنین ۹۷۶ واحد مسکونی شهری، ۱۲ هزار و ۲۵۲ واحد مسکونی روستایی، ۵۲۴ واحد تجاری و ۱۴۱ واحد صنعتی خسارت دیدند.

گسلهای مهم استان

گسل شهداد

گسل شهداد یک گسل فشاری با راستای خم‌دار شمال‌غربی–جنوب‌شرقی است که در ۲٫۵ کیلومتری جنوب شهداد قرار دارد. این گسل که کم‌وبیش مرز جنوب‌غربی دشت لوت را تشکیل می‌دهد، گسلی جوان و متعلق به دوره کواترنر است که در تمامی مسیر خود، رسوبات کواترنری را می‌برد. شیب این گسل به سمت جنوب‌غربی بوده.
گسل کوهبنان به عنوان یکی از گسل های اصلی از مجموعه گسل های بنیادی جنوب خاوری ایران مرکزی از لرزه خیزترین روندهای ساختاری در استان کرمان و خاور بافق یزد به شمار می آید و در بین بلوک طبس و بلوک یزد از شمال باختری کرمان تا شمال باختری بهاباد واقع با طول ۳۰۰ کیلومتر و امتداد شمال باختری- جنوب خاوری ادامه دارد. گسل فعال کوهبنان به صورت قطعات جدا از هم شکل گرفته است وحرکت در قطعات جنوب خاوری و میانی آن راستالغز راستگرد با مولفه معکوس و در قطعات شمال باختری آن راستالغز راستگرد است.ومسبب بسیاری از رویدادهای لرزه ای در قسمت شمال کرمان تا جنوب خاوری استان یزد می باشد.

گسل لکرکوه 
گسل لکر کوه در شمال راور از شهرستان های استان کرمان قرار دارد  . با توجه به نوع ساختار ها ، گسل لکر کوه را می توان به سه بخش شمالی ، میانی و جنوبی تقسیم کرد ، که در دو بخش شمالی و جنوبی آن ساختار های دم اسبی مشاهده می شوند . شیب توپوگرافی در پایانه شمالی به سمت جنوب غربی و در پایانه جنوبی به سمت شمال شرق و در برخی نقاط به سمت جنوب غربی واقع در شرق گسل راور می باشد ،. در بخش میانی عمدتا کوهستانی با شیب به سمت غرب می باشد .
طول گسل لكركوه 130 كيلومتر و شيب آن را به سمت غرب و رد بعضي مناطق جنوب غرب است. به علاوه اين گسل علاوه بر جنبه فشاري داراي جابجايي امتداد لغز نيز مي باشد، ممكن است زلزله 19 آوريل 1911  با بزرگای ۶.۲  در ارتباط با فعاليت آن رخ داده باشد .

نتایج حاصل از اندازه گیری های GPS و ایستگاه های دائمی سازمان نقشه برداری که شامل میدان سرعت و کرنش است  نرخ لغزش و کوتاه شدگی ۱.۵تا ۲.۵ میلیمتر در سال را برای  گسل های فوق  نشان میدهد. با توجه نرخ لرزه خیزی استان توصیه بر نصب بیشتر دستگاه های GNSS و پایش آنلاین گسل های آن و همچنین استفاده از تصاویر راداری برای تعیین کرنش انباشته شده در پوسته  منطقه میباشد.
https://www.ncc.gov.ir/vdch.6nxt23nzkftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.6nxt23nzkftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی