plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب : ۳۴۲۵
در اداره کل هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری کشور صورت گرفت:

پایش ماهواره‌ای تغییرات پهنه آبی ناشی از وقوع سیلاب در استان بوشهر (حدفاصل بندر بوشهر و بندر گناوه)

در این اقدام، نتایج به دست آمده از پردازش تصاویر راداری سنتینل ۱ در بازه زمانی ۱۹/۰۸/۱۳۹۹ تا ۰۷/۱۰/۱۳۹۹، تغییرات پهنه سیلاب در حدفاصل بندر بوشهر تا بندر گناوه را نشان می¬دهند.
پایش ماهواره‌ای تغییرات پهنه آبی ناشی از وقوع سیلاب در استان بوشهر (حدفاصل بندر بوشهر و بندر گناوه)
plusresetminus


 
پایش ماهواره­ای تغییرات پهنه آبی ناشی از وقوع سیلاب در استان بوشهر (حدفاصل بندر بوشهر و بندر گناوه)

 
سیل به­عنوان یکی از بلایای طبیعی هر ساله در سراسر جهان خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را به بار می­آورد. امروزه تکنیک سنجش از دور راداری در راستای مدیریت بهینه کنترل سیلاب و کاهش آسیب­ پذیری­ های ناشی از آن، توانسته­ است با بهره­ گیری از قابلیت اخذ داده در هر شرایط آب و هوایی، پهنه­ های آبی متاثر از وقوع سیلاب را در حداقل زمان ممکن شناسایی نماید.
در این اقدام، نتایج به­دست آمده از پردازش تصاویر راداری سنتینل 1 در بازه زمانی 19/08/1399 تا 07/10/1399، تغییرات پهنه سیلاب در حدفاصل بندر بوشهر تا بندر گناوه را نشان می­دهند. در ترکیب رنگی ایجاد شده با استفاده از ویژگی­های بازپراکنش تصاویر راداری، مناطق آبی رنگ، بیانگر پهنه­ های آبی ناشی از وقوع سیلاب می­باشند.


براساس نتایج حاصل از آنالیز تصاویر راداری در بازه زمانی19/08/1399 تا 01/09/1399 و مشاهدات پیش از وقوع سیلاب در منطقه، در اکثر قسمت‌های تصویر شاهد رنگ قرمز (دلالت بر عدم وجود آب) هستیم. اگرچه وجود رنگ آبی در کاربری‌های کشاورزی، دلالت بر آبیاری منطقه در بازه مطالعاتی موردنظر دارد. براساس اطلاعات به­دست آمده از تقویم کشت زراعی در استان بوشهر، بازه زمانی موردنظر متعلق به کشت محصول کلزا در منطقه کشاورزی مطالعاتی می­باشد. محدوده زمین­های کشاورزی در تصاویر با رنگ زرد مشخص گردیده­است. پردازش تصاویر نشان می‌دهند که در بازه زمانی 01/09/1399 تا 13/09/1399 و در نخستین روزهای پس از وقوع سیلاب، مناطق آب­گرفته را می­توان متمرکز در نزدیکی سواحل خلیج فارس در استان بوشهر مشاهده­ نمود. هم­چنین می­ توان مشاهده کرد که با گذشت زمان و پیشروی آب­ها­ در بازه زمانی 13/09/1399 تا 25/09/1399، شاهدگسترش سیلاب­ به سمت زمین­های کشاورزی هستیم. لازم به ذکر است در بازه زمانی 25/09/1399 تا 07/10/1399 از پایش ماهواره­ای تغییرات پهنه­ ناشی از سیلاب، پیشروی آب­گرفتگی­ها در مناطق کشاورزی از استان بوشهر به ­وضوح قابل رویت است.
 

 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.0dmiw6djtgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.0dmiw6djtgiaw.html