plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۴
کد مطلب : ۳۴۴۷
در اداره کل هوایی و فضایی سازمان نقشه‌برداری کشور صورت گرفت:

تولید نقشه پراکنش سیل های تاریخی از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۹۷

در روزهای اخیر و پس از برقراری تعامل با ژئوپرتال مکانی سازمان جنگل‌ها، مراتع، و آبخیزداری، اقدامی صورت گرفت که بتوان به نوعی از پهنه‌بندی ریسک سیلاب براساس سوابق وقوع سیل دست یافت.
تولید نقشه پراکنش سیل های تاریخی از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۹۷
plusresetminus

 

به منظور استفاده از سوابق وقوع سیل در شناسایی پهنه‌های ریسک سیلاب و طبقه‌بندی آن‌ها به کلاسهای "شدید"، "متوسط"، و "کم"، با برقراری تعامل با ژئوپرتال سازمان جنگل‌ها، مراتع، و آبخیزداری، سوابق تعداد 5700 حادثه سیل که در بین سال‌های 1320 تا 1397 شمسی اتفاق افتاده‌اند مورد بررسی قرار گرفت و نقشه تاریخچه سیلابها تهیه گردید.

سازمان نقشه‌برداری کشور در سال‌های اخیر، پس از وقوع سیلاب در کشور، اقدام به استخراج پهنه‌های سیل‌زده و آب‌گرفته، از طریق پردازش تصاویر اپتیکی و راداری نموده است و این اقدام مورد توجه و تقدیر سازمان های درگیر در حوزه مدیریت بحران کشور قرار گرفت.
پس از تصویب قانون مدیریت بحران و تاکید در مشارکت کلیه دستگاه‌های اجرایی در کاهش آسیب‌های ناشی از بلایای طبیعی، و همچنین به دنبال راه‌اندازی کمیته‌های بحران در سازمان نقشه برداری کشور، کمیته سیلاب از اوایل آذرماه 1399 آغاز به کار نمود. این کمیته در مدت دو ماه، تعداد 7 جلسه داشته است که تعداد 5 جلسه آن اضطراری و فوق‌العاده بوده اند. این امر نشان‌دهنده تعدد وقوع سیلاب در نیمه دوم سال جاری بوده است.
یکی ازاولین اقدامات کمیته سیلاب، آغاز تدوین فرایندهایی در زمینه تهیه هشدار قبل از وقوع سیلاب بوده است. در این رابطه تعداد 2 هشدار بابت پیش بینی ‌های بارش‌های اول آذر و 15 آذر تهیه شد که بازخوردهای مناسبی از سوی نهادهای درگیر در حوزه مدیریت بحران دریافت گردید. در اولین هشدارها، مراکز جمعیتی که در نزدیکی شیب‌های تند و یا حاشیه رودخانه‌ها قرار داشتند، مورد توجه قرار گرفتند.
نمونه‌هایی از آماده سازی‌های هشدار سیل

در روزهای اخیر و پس از برقراری تعامل با ژئوپرتال مکانی سازمان جنگل‌ها، مراتع، و آبخیزداری کشور، اقدامی صورت گرفت که بتوان به نوعی از پهنه‌بندی ریسک سیلاب براساس سوابق وقوع سیل دست یافت. در این رابطه با اعمال تحلیل‌های مکانی، و استفاده از سوابق 5700 حادثه سیل و تعداد کشته شدگان از سال‌های 1320 تا 1397 شمسی، پهنه بندی‌ها در 3 طبقه (شدید، متوسط، و کم) استخراج گردیدند. این مدل به صورت آزمایشی در تهیه هشدار سیلهای آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت و چنانچه از نتایج آن رضایت وجود داشت، در عملیات اقدام کمیته سیلاب، منظور خواهد گردید.
نمونه‌هایی از آماده سازی‌های هشدار سیل

 


تصویر زیر، نمایی از این نقشه را نمایش می‌دهد. محدوده‌های قرمز رنگ پهنه‌هایی هستند که با ریسک شدید شناسایی شده‌اند و رنگ‌های نارنجی و زرد بترتیب محدوده‌های با ریسک متوسط و کم می‌باشند. همانطور که ملاحظه می‌گردد، تراکم زیادی از ریسک‌های شدید سیل در نواحی شمالی کشور و مابین دو استان گلستان و مازندران قرار دارد، و در نواحی جنوب غربی نیز استان خوزستان عموما در پهنه‌های ریسک شدید سیل قرار دارند. 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.xetfuqexasfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.xetfuqexasfzu.html