plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب : ۳۴۹۷
مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی اعلام نمود:

حضور موثر ایران در سازمان بین المللی هیدروگرافی

عضویت نماینده سازمان نقشه برداری کشور در گروه کاری هیدروگرافی سازمان بین المللی هیدروگرافی (IHO_ HSWG)
با عضویت نماینده سازمان نقشه برداری کشور در گروه کاری هیدروگرافی سازمان بین المللی هیدروگرافی (IHO_ HSWG) کشور جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی هیدروگرافی حضور موثرتری خواهد داشت.
حضور موثر ایران در سازمان بین المللی هیدروگرافی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، دکتر علی سلطانپور مدیر آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه برداری کشور با اعلام خبر فوق توضیح داد:« تهیه استانداردهای لازم در زمینه هیدروگرافی و ارائه اطلاعات مورد نیاز به کاربران از اهداف اصلی سازمان بین المللی هیدروگرافی می باشد. سازمان بین المللی هیدروگرافی و فعالیتهای آن از قدمت طولانی برخوردار بوده و کشور جمهوری اسلامی ایران نیز در آن عضویت دارد. نقش سازمان بنادر و دریانوردی، کمیته ملی هیدروگرافی و سازمان نقشه برداری کشور و مشارکت آنها در نشست های IHO و ارائه نظرات تخصصی در خصوص استانداردهای این سازمان و فعالیتهای آن قابل انکار نیست ولی باید توجه داشت که عمده فعالیتهای این سازمان بین المللی و تولیدات آن مرهون فعالیت کمیته ها و کارگروه های تخصصی است که کشور ایران در این زمینه تاکنون به دلایل مختلف فعال نبوده است. این در حالیست که سازمان نقشه برداری کشور با بیش از سه دهه فعالیت در زمینه هیدروگرافی، تهیه چارتهای دریایی و پایش و مدلسازی تراز دریا امروزه می تواند نقش پر رنگ تری در فعالیت ها و تولیدات IHO ایفا نماید. بنابراین، امیدواریم با عضویت نماینده سازمان نقشه برداری کشور در کارگروه تازه تاسیس هیدروگرافی (HSWG) نقش آفرینی بیشتر کشور را در سازمان بین المللی هیدروگرافی شاهد باشیم.»
 
وی در ادامه افزود:« طی پنجمین نشست کمیته استانداردها و خدمات هیدروگرافی IHO (HSSC)، فقدان گروه کاری مستقل و متمرکز بر روی فعالیت های هیدروگرافی مورد توجه قرار گرفت. طی نشست هشتم همین کمیته، تیم کاری به منظور بازنگری استاندارد علیات هیدروگرافی (HSPT) تشکیل گردید که این تیم وظیفه بازنگری و تهیه پیش نویس استاندارد S-44 را بر عهده گرفت. همچنین این تیم ماموریت یافت تا پیشنهاد خود را به منظور ادامه فعالیت در ساختار HSSC ارائه نماید. سرانجام در نشست دوازدهم HSSC، نیاز به یک گروه کاری هیدروگرافی (HSWG) به منظور تمرکز بر روی تمامی زوایای عملیات هیدروگرافی و انتشارات مرتبط با آن مورد توافق قرار گرفت.
 
سلطانپور گفت: « بازنگری استانداردهای S-44 و C-13، حمایت از آموزشهای لازم، کمک به توسعه استفاده از استانداردهای فوق، ارتباط با سایر گروهها و کمیته ها بویژه گروه کاری کیفیت داده (DQWG) به منظور تامین نیاز کاربران برای ارائه و نمایش اطلاعات و گروه کاری ظرفیت سازی (CBSC) به منظور حمایت از ارائه آموزشهای لازم ، از وظایف این گروه کاری می باشد.»
 
وی در خصوص ترکیب این کارگروه عنوان کرد: «کارگروه  هیدروگرافی (HSWG) متشکل از نمایندگان کشورهای عضو، متخصصین، ناظرین از سازمانهای بین المللی غیر دولتی و نماینده دبیرخانه IHO می باشد و هم اینک نمایندگان کشورهای استرالیا، بلژیک، برزیل، کانادا، شیلی، دانمارک، اکوادور، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، انگلیس، آمریکا، کره جنوبی، لتونی، مکزیک، هلند، نیوزیلند، نروژ، پرتقال، اسپانیا، سوئد، ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در آن عضویت دارند. همچنین، نمایندگانی از شرکتهای فعال در زمینه هیدروگرافی از EML، EGS، EOMap، Fugro، iXblue، JOA، Kongsberg و Teledyne به منظور ارائه کمکهای تخصصی و مشاوره ای لازم در این کمیته حضور یافته اند.»
 
سازمان بین المللی هیدروگرافی  یک سازمان بین الدولی می باشد که در سال 1921 و به هدف اصلی حمایت از نابری ایمن و حفاظت از محیط زیست دریایی تشکیل گردید. در این راستا، توسعه فعالیتهای هیدروگرافی، افزایش آگاهی در زمینه اهمیت هیدروگرافی، بهبود ظرفیتها، علوم و تکنیکهای مربوطه، بهبود پوشش و دسترسی به داده های هیدروگرافی، تهیه و بروزرسانی استانداردهای لازم، هماهنگی و همکاریهای منطقه ای و جهانی و توسعه فن آوریها  و روشهای جمع آوری و پردازش داده از مواردیست که این سازمان بعنوان اهداف خود تعریف نموده است.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdce.o8xbjh8ef9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.o8xbjh8ef9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی