plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
کد مطلب : ۳۵۳۵
اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، از دومین جلسه وبینار با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی خبر داد

برگزاری جلسه وبینار آموزشی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی

اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در روز شنبه ۹۹/۱۲/۱۶، در دومین جلسه وبیناری برگزار شده توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان، جهت ارائه مطالب آموزشی شرکت نمود. این جلسه به‌منظور آموزش نرم‌افزارهای ضروری برگزار گردید.
برگزاری جلسه وبینار آموزشی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در روز ‌شنبه 99/12/16، جلسه آموزشی بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی، به همراه نمایندگان دستگاه‌های اجرائی استان و با حضور اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید.

این جلسه به‌منظور ارتقا تعاملات پیش‌رو، مشارکت در زیرساخت ملی داده مکانی و ژئوپورتال ملی، آموزش نرم‌های ضروری و پاسخ‌گویی به ابهامات و سوالات برگزار گردید.

در این نشست تخصصی، ابتدا آقای مهندس بزمونه، معاون محترم آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین در جلسه و همچنین کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، توضیحاتی درخصوص نحوه مشارکت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی در ژئوپورتال ملی ارائه نمودند. ایشان ضمن بیان وظایف محوله به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی و مشارکت این استان در ژئوپورتال ملی، خواستار همکاری دستگاه‌های استانی برای مشارکت در ژئوپورتال ملی و ارائه وب‌سرویس توسط آن‌ها شدند.

سپس آقای دکتر قاسملو، مطالبی را در قالب پاورپوینت، در خصوص اصول و مفاهیم SDI و عملکرد سازمان نقشه‌برداری کشور در راهبری SDI استانی، وظایف متولیان داده‌های مکانی، استانداردها و سیاست‌ها، شبکه‌های دسترسی Clearinghouse و معماری متن‌باز، سرویس‌گرا و توزیع‌یافته ژئوپورتال ملی ارائه نمود. سپس ایشان در محیط نرم‌افزارهای مورد استفاده، کار با نرم‌افزار GeoServer، ساخت سرویس‌های مکانی در نرم‌افزار GeoServer، کار با نرم‌افزار GeoNetwork، ورود اقلام فراداده در نرم‌افزار GeoNetwork و اقلام ضروری فراداده را آموزش دادند.
 
آقای دکتر قاسملو، با اشاره به قوانین مرتبط با زیرساخت داده‌های مکانی مانند ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، بر تولیت سازمان نقشه‌برداری در خصوص راهبری راه‌اندازی زیرساخت داده‌های مکانی در سطوح ملی و استانی تاکید کرده و درهمین راستا، آموزش و فرهنگ‌سازی، تهیه مستندات و دستورالعمل‌های لازم، توسعه بسترهای نرم‌افزاری، حمایت تخصصی از کلیه دستگاه‌ها، راه‌اندازی کاتالوگ‌سرویس‌ها و ارزیابی عملکرد استان‌ها در این زمینه را از وظایف ذاتی سازمان نقشه‌برداری کشور معرفی کردند. در ادامه نمونه سرویس WMS، نمونه اقلام فراداده، نحوه ارائه مجوزها و نحوه اتصال کاتالوگ‌سرویس‌ها در ژئوپورتال ملی ارائه گردید. همچنین ایشان خواستار تکمیل «پرسشنامه امکان‌سنجی و نیازسنجی وضع موجود»، «فرم‌های شناخت عوارض موجود»، تکمیل «فهرست داده‌های تخصصی سازمان‌ها» و تهیه مدل داده، براساس سند «الگوی استقرار SDI استانی» توسط دستگاه‌های استان شدند.

در نهایت آقای دکتر قاسملو  به سوالات مطرح شده ازسوی نمایندگان دستگاه‌های استان پاسخ دادند.

 
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdch.xnxt23nmmftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.xnxt23nmmftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی