plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۶
کد مطلب : ۳۵۸۴

نگرشی بر اولین  زمین لرزه با بزرگای ۴.۴  کشور درسال ۱۴۰۰  ( استان همدان شهرستان نهاوند)

دکتر حمیدرضا نانکلی(رئیس کمیته زمین لرزه و آتشفشان) رئیس اداره ژئودینامیک اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری
نگرشی بر اولین  زمین لرزه با بزرگای ۴.۴  کشور درسال ۱۴۰۰  ( استان همدان شهرستان نهاوند)
plusresetminus
نگرشی بر اولین  زمین لرزه با بزرگای ۴.۴  کشور درسال ۱۴۰۰  ( استان همدان شهرستان نهاوند)

 بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت 16 و 36 دقیقه ، مورخ 3 فروردین ماه 1400 زمین لرزه ای  با بزرگی4.4 در عمق 19 کیلومتری شهرستان نهاوند در  استان همدان را لرزاند. 

گزارش کار گروه زلزله و  آتشفشان سازمان نقشه برداری کشور 

 .مطالعه تاريخچه لرزه خيزي گستره رسوبي ساختاري زاگرس حكايت از رويداد زمين لرزه هاي ويرانگري داردكه بارها باعث ويراني وتخريب شهرها وروستاهاي اين گستره شده است. وجود گسلهاي بنيادي جنبا وبزرگ دراين پهنه مانند گسلهاي زاگرس جوان، زاگرس مرتفع، پيشاني كوهستان،پیش ژرفای زاگرس. كازرون، برازجان ، اردل ،دورود، نهاوند  وبسياري گسلهاي فعال پوشيده ديگر باعث لرزه خيزي بالاي اين پهنه شده اند و درطول تاريخ ضمن جنبش مجدد خود عامل زمين لرزه هاي خسارت باري در بخشهاي مختلف اين گستره بوده اند 
شواهد دستگاهی و تاریخی از کمر بند زاگرس نشان می‌دهد که این بخش از کشور زمین لرزه های مخرب چندی را در طول تاریخ تجربه کرده است که در این مورد می توان به زمین لرزه های 1949 بندرعباس1950(عسلویه);1965بستک; 1957 جهرم  ;1961 لارستان و بسیاری دیگر یاد کرد.  

  دو منطقه  لرزه خیز در استان همدان وجود دارد که یکی از آن مناطق در شمال شرق استان قرار دارد و شامل شهرستان‌های رزن و کبودراهنگ است که در کنار گسل آوج قرار دارند و زلزله ای که در سوم آبان‌ماه سال جاری ، مربوط به این گسل است.
 دومین قسمت لرزه خیز استان همدان، جنوب غرب استان و شهرستان‌ نهاوند است که در این منطقه یک گسل   مهم و فعال به نام گسل جوان و اصلی زاگرس است  وجود داردو ارومیه، پیرانشهر، مریوان، کامیاران، صحنه، نهاوند و درود را شامل می شود. این گسل   از شمال غرب کشور وارد ترکیه شده و تبدیل به گسل شمال آناتولی و گسل شرق آناتولی میشود.
 زمین لرزه 4.4 نهاوند در 15 کیلومتری  نهاوند و در حاشیه تلاقی ایالت لرزه زمین ساختی "زاگرس" و زون "سنندج – سیرجان" رخ داده است، این زون باگسل جوان و اصلی زاگرس جدا شده است .
قطعات اصلی پهنه گسلی جوان و اصلی زاگرس در33 تا 35 درجه عرض شمالی از جنوب‌شرق به سمت شمال‌غرب به‌ترتیب عبارتند از: گسل درود، گسل نهاوند، گسل گارون (قارون)، گسل صحنه، گسل مروارید و گسل پیرانشهر.
 گسل نهاوند با طول 102 کیلومتر و ساز وکار راندگی و فشاری، قطعای از گسل "اصلی و جوان زاگرس" و هم‌راستا با گسل درود و با راستای جنوب خاوری- شمال باختری است و از شمال شهر و شهرک صنعتی نهاوند عبور می‌کند.

اندازه گيري انجام شده با استفاده GPS    وهمچنین محاسبات جدیدسال 2020 میدان سرعت ایستگا ه های دائمی  سازمان نقشه برداری کشور  داده‌هاي جديدي را جهت كمي كردن حركات امروزي وتغييرشكل فعال درايران فراهم نموده است. سرعتهاي حاصل از اندازه گيري با GPS درطول حاشيه شمال شرقي صفحه عربستان بيانگر آن است كه صفحه عربستان نسبت به اوراسيا  
   با سرعتي معادل با  22 ميلي متر درسال  درحركت است.این نرخ کوتاه شدگی از 11 میلیمتر در سال تا 19 میلیمتر در سال در پهنه و طول زاگرس از غرب در ایلام تا بندر عباس در جنوب افزایش دارد. در منطقه رخ داد این نرخ 15 میلیمتر در سال است.
  درغرب طول جغرافيايي 58درجه تغييرشكل ناشي از همگرايي برروي چندين كمربند كوهزايي توزيع يافته درطول جغرافيايي تهران نرخ كوتاه شدگي در كوههاي زاگرس  1±  5 و ميلي متر در سال مي‌باشد.
نرخ جابجايي راستگرد بر روی  گسل جوان واصلی زاگرس 2 ميلي متردرسال برآورد گرديده است.
همچنین  نتایج حاصله نشان دهنده 1.9  میلیمتر در سال کوتاه شدگی و نرخ استرین برشی 25 نانو استرین در سال برای  منطقه رخ داد و نرخ لغزش 1.5 میلیمتر در سال  برای  گسل  نهاوند است.
این زمین لرزه تا کنون دارای 3 پس لرزه با روند کاهشی بوده است.
https://www.ncc.gov.ir/vdcb.wbfurhbsaiupr.html
ncc.gov.ir/vdcb.wbfurhbsaiupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی