plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب : ۳۵۸۹
در اداره کل هوایی ،فضایی و نقشه های مبنایی سازمان نقشه برداری کشور صورت گرفت:

بررسی تغییرات و ارزیابی خسارت ناشی از طوفان شن دراراضی کشاورزی جنوب استان کرمان با استفاده از تصاویر ماهواره ای

در اداره کل هوایی ،فضایی و نقشه های مبنایی سازمان نقشه برداری کشور، بررسی تغییرات و ارزیابی خسارت ناشی از طوفان شن دراراضی کشاورزی جنوب استان کرمان با استفاده از تصاویر ماهواره ای انجام شد.
بررسی تغییرات و ارزیابی خسارت ناشی از طوفان شن دراراضی کشاورزی جنوب استان کرمان  با استفاده از تصاویر ماهواره ای
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، با وجود رونق کشاورزی سنتی در بخش­هایی از جنوب استان کرمان، همواره شیوه کشت کشاورزان این منطقه در معرض تهدید بسیاری از بلایای طبیعی قرار می­گیرد. هرساله با وزش تندبادها و برخاست شن­های روان در مناطق جنوبی و جنوب شرقی این استان، شاهد تخریب بسیاری از زمین­های کشاورزی منطقه و میلیاردها تومان خسارت وارده به کشاورزان می­باشیم.

پدیده طوفان شن در 3 بهمن ماه 1399، بخشی از اراضی کشاورزی جنوب استان کرمان را زیر خروارها شن و ماسه مدفون ساخته و در سال زراعی جاری خسارات فراوانی را به کشاورزان منطقه وارد نمود. در تحقیق انجام شده در سازمان نقشه برداری کشور، نتایج به­دست آمده از پردازش تصاویر اپتیک سنتینل 2 در بازه زمانی 26/09/1399 تا 11/11/1399،  تغییرات ناشی از پدیده طوفان شن را در مناطقی از بخش جازموریان نشان می­دهند. شکل 1 تصویر ترکیب رنگی واقعی اخذ شده توسط ماهواره سنتینل 3 را پیش از وقوع طوفان شن و پس از وقوع آن نشان می­دهد. براساس پردازش شاخص­های مرتبط همانند شاخص­­اختلاف نرمال­شده گرد و غبار (NDDI) و پوشش گیاهی تفاضلی نرمال­شده (NDVI)، منطقه مطالعاتی به­ترتیب از دیدگاه مساحت پوشیده از شن و وضعیت پوشش گیاهی مورد بررسی قرارگرفته­­­­است.
نتایج بیانگر آن است که  رخداد پدیده طوفان شن در 3 بهمن ماه، موجب آسیب قابل توجه محصولات کشاورزی در منطقه گردیده­است.بررسی­ها نشان داده­است دو شاخص ارائه شده در این پژوهش، در تشخیص وسعت اراضی سبز از دیدگاه دفن زیر شن­های روان و در نتیجه کاهش شاخص NDVI به یک نتیجه واحد دست یافته­اند. در راستای اطمینان از نتایج به­دست آمده، شاخصNDVI تصاویر سنتینل ۲ در دو تاریخ 26/09/1399 و 11/11/1399 نیز اعمال گردیده و می­توان هم­چنان آسیب وارده بر مناطق کشاورزی را ‍پس از ۸ روز از رخداد طوفان شن تایید نمود. محدوده مناطق تشخیص داده شده از پوشش شن در شکل  2(الف) با رنگ قرمز و بخش­های شناسایی شده از کاهش شاخص NDVI در بازه زمانی 26/09/1399 تا 06/11/1399 و 26/09/1399 تا 11/11/1399، در شکل 2(ب) و 2(ج) به ترتیب با رنگ­های بنفش و آبی مشخص گردیده­اند.https://www.ncc.gov.ir/vdcg.79wrak9nypr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.79wrak9nypr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی