plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۱
کد مطلب : ۳۷۰۵

تأثیر حالت چند منظومه‌ای در تعیین موقعیت با سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی (GNSS)

تدوین و نگارش: غلامرضا کریم‌زاده، کارشناس اداره کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی
تأثیر حالت چند منظومه‌ای در تعیین موقعیت با سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی (GNSS)
plusresetminus
تأثیر حالت چند منظومه‌ای در تعیین موقعیت با سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی (GNSS)
 
 
تا چند سال پیش‌، نقشه‌برداری دقیق فقط با استفاده از منظومه‌ ماهواره‌ای یا صورت‌ فلکی ماهواره‌ای سیستم تعیین موقعیت جهانی(GPS)  و سیستم تعیین موقعیت گلوناس (GLONASS) امکان‌پذیر بود‌، اما نتیجه کار در شرایط دید ضعیف و ناکافی، مانند دالان‌های تنگ و باریک شهری رضایت‌بخش نبود. در حال حاضر، تعداد ماهواره‌هایGNSS  در مدار با تکمیل منظومه‌های ماهواره‌ای گالیله و بیدو به شدت در حال افزایش است.
از سوی دیگر، در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در تئوری‌ها، الگوریتم‌ها، فناوری‌ها و کاربردهای سامانه‌های‌ ماهواره‌ای ناوبری جهانی (GNSS) صورت گرفته است. اکنون، با سیگنال‌های چند منظومه‌ای و چند فرکانسی همراه با الگوریتم‌های پیشرفته‌‌ پردازش داده در زمینه‌های کاهش خطا و ادغام حس‌گرها، می‌توان به موقعیتی دقیق، مطمئن و با پیوستگی بالا دست یافت. علاوه بر این، پیشرفت‌های مذکور موجب افزایش کاربردهای GNSS در حوزه‌های تازه‌ای از علوم زمین و مهندسی ژئوماتیک شده است.
گیرنده‌های GNSS حرفه‌ای موجود، از نظر دسترسی به تعداد منظومه‌ها و سیگنال‌های ماهواره‌ای متنوع هستند. آن دسته از گیرنده‌هایی که به بیشترین تعداد منظومه‌ها و سیگنال‌ها دسترسی دارند‌، حتی در محیط‌های پر چالش نیز بهترین سرویس موقعیت‌یابی را ارائه می‌کنند. به علاوه، این گیرنده‌ها قادر هستند خدمات جدیدی از جمله سرویس‌های مقابله با سیگنال‌های جعلی (یا anti-spoofing ) ماهواره‌های گالیله و جی پی اس و سرویس‌های با دقت بالای ماهواره‌های گالیله و بیدو را ارائه ‌نمایند.
 در همین رابطه، مطالعه‌ای در زمینۀ تأثیر استفاده از منظومه‌های ماهواره‌ای مختلف و ترکیبات آن‌ها درتعیین موقعیت استاتیک به روش کلاسیک تفاضلی انجام شد، که در نشریه Surveying Engineering دوره 147، شماره 2 در ماه مه 2021 منشتر گردید.
 در این مطالعه، دو خط مبنای مشخص با طول‌های مختلف 10 و 60 کیلومتر طی دورۀ یک ساله (2018 تا 2019) با استفاده از یک نرم‌افزار تجاری پردازش شدند. داده‌های تحقیق با استفاده از ایستگاه‌های دائم متعلق به شبکه دائمی اروپا (EPN) با دوره مشاهدۀ 24 ساعته به دست آمدند. البته در این بررسی، دو مجموعه داده مورد آزمون قرار گرفتند، یکی شامل فایل‌های 24 ساعته فرمت راینکس  (RINEX)و دیگری فقط داده‌های مربوط به دوره‌های برداشت 2 ساعته. در هر دو حالت، یک بازه زمانی یک ساله در نظر گرفته شد و خطوط مبنا با در نظر گرفتن هر یک از چهار منظومۀ ماهواره‌ای GNSS و همچنین یک سری از ترکیبات آن‌ها، برای مجموع هشت راه حل پردازش شدند. سپس، نتایج با توجه به دقت و تکرارپذیری مختصات‌، همراه با پارامترهای اصلی منظومۀ ماهواره‌ای مورد ارزیابی قرار گرفتند. در طول دوره تجزیه و تحلیل‌، تعداد ماهواره‌های قابل رؤیتِ هم‌زمان از منظومۀ ماهواره‌ای بیدو هنوز روی منطقۀ مورد نظر بسیار کم بود. از این‌رو، دقت‌های این منظومه قابل مقایسه‌ با دیگر منظومه‌های ماهواره‌ای نبود. اما دقت تعیین موقعیت ارائه‌شده توسط منظومه ماهواره‌ای گالیله نشان داد که به دقت ارائه‌شده توسط GPS یاGLONASS ، خیلی نزدیک است و تنها در مورد مؤلفه ارتفاعی‌، به ویژه در مورد پردازش داده‌های دو ساعته، تفاوت معنی‌داری وجود دارد. از سوی دیگر، در دوره‌های مشاهده 24 ساعته، استفاده از مشاهدات چند منظومه‌ای دقت موقعیت‌یابی را نسبت به حالتی که تنها از داده‌های GPS استفاده می‌گردد‌، کمی بهبود می‌بخشد که عمدتاً با در نظر گرفتن مؤلفه ارتفاعی محسوس و قابل توجه است. همچنین، ترکیب منظومه‌ای GPS-Galileo اگر چه عملکردی کاملاً مشابه با GPS-GLONASS دارد ولی به طور بالقوه می‌تواند از دیگر امکانات منظومه ماهواره‌ای اروپا بهره ببرد. برای مثال، سیستم تعیین موقعیت ماهواره‌ای گالیله اتحادیه اروپا قادر است بعد از دریافت پیام کمک افراد بر روی زمین، دریافت پیام آن‌ها را تأیید کرده و پاسخی مبنی بر اعزام واحدهای کمکی ارسال کند. همچنین نیروهای کمکی و امدادی می‌توانند از همین طریق با افراد سانحه‌دیده و در راه مانده تماس بگیرند.


 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.z9wrak9unpr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.z9wrak9unpr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی