کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، از راه‌اندازی ژئوپورتال استانی استان اصفهان خبر داد

راه‌اندازی ژئوپورتال استانی استان اصفهان

22 ارديبهشت 1400 ساعت 11:19

نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی

سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان راهبر استقرار زیرساخت داده‌های مکانی درسطوح ملی و استانی در سطح کشور ، اقدام به راه‌اندازی ژئوپورتال استانی استان اصفهان نموده است. در روز سه‌شنبه 1400/02/21، ژئوپورتال استانی استان اصفهان توسط کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی راه‌اندازی شد. زین‌پس کلیه دستگاه‌های استان اصفهان قادر خواهند بود با استفاده از این ژئوپورتال اطلاعات مکانی خود را دربستر امن به‌اشتراک بگذارند.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در روز سه‌شنبه 1400/02/21، کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، ژئوپورتال استانی استان اصفهان را راه‌اندازی کردند.

ژئوپورتال استانی استان اصفهان، بیست‌و‌دومین ژئوپورتالی‌ست که توسط کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات سازمان نقشه‌برداری کشور راه‌اندازی گردیده است. پیش‌تر اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، ژئوپورتال استانی را برای استان‌های مازندران، زنجان، فارس، لرستان، تهران، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، یزد، البرز، خوزستان، هرمزگان، کردستان، کرمانشاه، همدان، گیلان، قزوین، گلستان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی و قم راه‌اندازی کرده بود. 

براساس رویکردهای حاکم بر راه‌اندازی ژئوپورتال استان‌ها، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان پس از مشارکت در ژئوپورتال ملی، اقدام به فرهنگ‌سازی و توجیه نمایندگان سایر دستگاه‌های استان برای مشارکت در ژئوپورتال ملی می‌نماید. پس از مشارکت چند دستگاه‌ استان در ژئوپورتال ملی،اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات اقدام به پیاده‌سازی ژئوپورتال استانی در آن استان می‌نماید.

در ژئوپورتال استانی، علاوه بر امکان ارائه سرویس جستجو و نمایش داده‌های مکانی، امکان بارگذاری فیلم‌های آموزشی، مستندات لازم و نرم‌افزارهای ضروری نیز تعبیه شده است.

کاربرد  زیرساخت داده‌های مکانی  تسهیل دسترسی به داده‌های مکانی بروز، دقیق و صحیح برای کاربر و تولید کننده است. این کاربرد در ژئوپورتال ملی دیده شده است، بطوری‌که تمامی استان‌ها درحال حاضر در ژئوپورتال ملی مشارکت دارند. دامنه این عملکرد در ژئوپورتال استانی وسیع‌تر بوده و بگونه‌است که دستگاه‌های استان اصفهان امکان استفاده از این بستر را در شبکه دولت دارند و می‌توانند اطلاعات مکانی خود را در این سامانه و بدون نیاز به اینترنت جهانی به‌اشتراک بگذارند. 


کد مطلب: 3869

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/3869/راه-اندازی-ژئوپورتال-استانی-استان-اصفهان

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir