Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۳۴
کد مطلب : ۳۹۳۳

تحلیلی برزوج زمین لرزه در زون گسلی رباط قره بیل - سیاه کوه با بزرگای  ۵.۵ و ۵.۴ سنخواست در استان خراسان شمالی

بر اساس تحقیق از سوی دکتر حمیدرضا نانکلی رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک، اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری
شبکه ای ایستگاه های دائمی سازمان نقشه برداری کشور در این منطقه شامل ۲۷ ایستگاه GPS است . نتایج حاصل از میدان سرعت  GPS  چگونگی تغییر شکل برخورد دو صفحه عربستان و اوراسیا در  منطقه تغییر شکل را نشان میدهد. مدل حرکت امروزی به سمت شمال از ۱۱ میلی متر در سال در تهران (۵۲ درجه شرقی) به ۱.۵ میلی متر در سال در مشهد (۶۰ درجه شرقی) کاهش می یابد. کوتاه شدگی در طول دامنه های کوپه داغ ، بینالود و کوه سرخ در طول جغرافیایی ۵۹ درجه شرقی رخ میدهد.  میزان تنش قبل از ایجاد گسیختگی در صفحه گسلی این زمین لرزه  ۸.۷MP بوده است.
تحلیلی برزوج زمین لرزه در زون گسلی رباط قره بیل - سیاه کوه با بزرگای  ۵.۵ و ۵.۴ سنخواست در استان خراسان شمالی
plusresetminus


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور و بنا بر گزارش مر کز لرزه نگاری  موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه ای به بزرگی 5.5 در مقیاس گشتاوری ودر عمق ۱۶ کیلومتری سنخواست شهرستان جاجرم در جنوب بجنورد مرکز استان خراسان شمالی را لرزاند.مختصات جغرافیایی این زلزله  ۳۷.۱۹درجه عرض شمالی و  ۵۶.۷۳درجه طول شرقی در ۱۵ کیلومتری سنخواست و ۶۱ کیلومتری بجنوردگزارش شده است.


گزارش کار گروه زمین لرزه و آتشفشان سازمان نقشه برداری کشور

کمربند چین خورده وراندگی درون قاره ای کپه داغ با راستای ۱۲۰ درجه شمالی و طول ۷۰۰ کیلومتر  به عنوان مرز بین دو صفحه اوراسیا و ایران مرکزی است .حد شمالی آن گسل اصلی کپه داغ یا عشق آباد است که مرز بلوک ایران و اوراسیا است.
شمال شرق ایران یکی از مناطق فعال و لرزه‌خیز است و در طول تاریخ زمین لرزه‌های مخرب زیادی را متحمل شده است که برخی از آنها با خسارات جانی و مالی زیادی همرا بوده است.
زمین‌لرزه‌های تاریخی رخ داده در گستره شمال شرق کشور عبارت هستند از :
زمین‌لرزه سال 840 میلادی در منطقه تربت‌جام با بزرگای برآورد شده 6.5 و زمین‌لرزه‌های 1687 و 1673 میلادی مشهد با بزرگای حدود7.
استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.
گسل رباط قربیل با درازای حدود ۱۶۵ کیلومتر که انتهای شرقی این گسل به ۲۵ کیلومتری جنوب آشخانه می‌رسد.
گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.
زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت. زمین لرزه فوق در زون گسلی رباط قره بیل - سیاه کوه رخ داده است. این زمین لرزه تا کنون۱۹ پس لرزه داشته است.

  شبکه ای ایستگاه های دائمی سازمان نقشه برداری کشور در این منطقه شامل ۲۷ ایستگاه GPS است . نتایج حاصل از میدان سرعت  GPS  چگونگی تغییر شکل برخورد دو صفحه عربستان و اوراسیا در  منطقه تغییر شکل را نشان میدهد. مدل حرکت امروزی به سمت شمال از 11 میلی متر در سال در تهران (52 درجه شرقی) به 1.5 میلی متر در سال در مشهد (60 درجه شرقی) کاهش می یابد. کوتاه شدگی در طول دامنه های کوپه داغ ، بینالود و کوه سرخ در طول جغرافیایی 59 درجه شرقی رخ میدهد. 

رژیم زمین ساخت  منطقه فشارشی- کششی با راستای  شمال شرقی جنوب غربی و شمال غرب حنوب شرق و نرخ استرین برشی بین 40 تا 50 نانو استرین در سال است بر اساس این نتایج نرخ کوتاه شدگی در منطقه رخ داد 1 میلیمتر در سال و نرخ لغزش گسل2 میلیمتر درسال است. نتایج GPS برای ارزیابی خطر زمین لرزه در شمال ایران مهم است که شامل مراکز جمعیتی زیادی است و دارای سابقه زلزله تاریخی فراوانی است. فاصله زمانی بین این دو زلزله 1 ساعت و 50 دقیقه می باشد.ویژگی که دراین  زلزله دوقلو یا زوج وجود دارد این است که شوک اصلی به دو قسمت تقسیم شده که با یک فاصله کوتاه به صورت استراحت و‌ارام از هم جدا شده اند. ویژگی دیگری که در این زلزله دوقلو وجود دارد این است که کانون  های انها با  هم پوشانی دارد.
در این زمین لرزه دوقلو هر کدام از این لرزه ها از هم‌مستقل هستند و زلزله اول باعث تحریک و ایجاد زلزله دوم نشده است                                                       
علت این زمین لرزه ها  ناهنجاری هایی در پوسته، بریرها(Barriers) در صفحه گسلی که سدی برای جلوگیری از گسیختگی هستند و خم و انحنای  گسل که به طور موقت مانع گسیختگیی شود. میزان تنش قبل از ایجاد گسیختگی در صفحه گسلی این زمین لرزه  8.7MP بوده است.

https://www.ncc.gov.ir/vdcj.tetfuqehtsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.tetfuqehtsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی