Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۲۸
کد مطلب : ۳۹۵۸
اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، از راه‌اندازی ژئوپورتال استانی ۲۷ استان کشور خبر داد

افتخاری دیگر برای سازمان نقشه‌برداری کشور، راه‌اندازی ژئوپورتال استانی ۲۷ استان کشور

برگ زرین دیگری در کارنامه اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور ثبت شد، با پیگیری‌ها و تلاش‌های مستمر کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، افتخاری دیگر رقم خورد. پس از مشارکت ۳۱ استان در ژئوپورتال ملی iransdi.gov.ir ، ژئوپورتال استانی ۲۷ استان کشور نیز با همت و پشتکار مستمر نمایندگان استان‌ها در اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی راه‌اندازی گردیده است.
افتخاری دیگر برای سازمان نقشه‌برداری کشور، راه‌اندازی ژئوپورتال استانی ۲۷ استان کشور
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، با پیگیری‌ها و تلاش‌های مستمر کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، برگ زرین دیگری در کارنامه اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور ثبت گردید و ژئوپورتال استانی 27 استان کشور راه‌اندازی شد.

 پیشتر اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، با جلب مشارکت همه استان‌ها در ژئوپورتال ملی در اسفندماه سال 1399، به موفقیت چشمگیری نائل شد. در پی این تحول ملی غرورآفرین، تاکنون سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی هر 31 استان کشور و در مجموع 98 دستگاه استانی، در ارائه سرویس مکانی در زیرساخت ملی داده مکانی مشارکت کرده و کاتالوگ سرویس خود را در ژئوپورتال ملی (iransdi.gov,ir)  ثبت کردند.  

موفقیت چشمگیر مشارکت صددرصدی استان‌ها در به‎ اشتراک‌گذاری کاتالوگ سرویس اطلاعات مکانی شان در ژئوپورتال ملی در نتیجه معماری اصولی سامانه برای به اشتراک گذاری اطلاعات مکانی، تدوین مستندات و مفاد آموزشی در قالبهای گوناگون و راهبری و پشتیبانی موثر و مستمر حاصل گردید. لازم به تاکید است در این حوزه همکاری‌ سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استانها بسیار حیاتی بوده و جای تقدیر و تشکر دارد. شایان ذکر است سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها با استفاده از اسناد و فیلم‌های آموزشی ارائه شده در ژئوپورتال ملی و مشارکت مداوم کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور، موفق به نصب نرم‌افزارهای ضروری و ثبت سرویس‌های خود در ژئوپورتال ملی گردیدند.

و اکنون با گذشت زمانی کمتر از سه ماه، با همت و پشتکار مستمر نمایندگان استان‌ها در  اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، ژئوپورتال استانی 27 استان کشور نیز راه‌اندازی گردید. در حال حاضر کلیه 31 استان کشور دارای ژئوپورتال استانی می‌باشند.

براساس رویکردهای حاکم بر راه‌اندازی ژئوپورتال استان‌ها، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان پس از مشارکت در ژئوپورتال ملی، اقدام به فرهنگ‌سازی و توجیه نمایندگان سایر دستگاه‌های استان برای مشارکت در ژئوپورتال ملی می‌نماید. پس از مشارکت چند دستگاه‌ استان در ژئوپورتال ملی،اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات اقدام به پیاده‌سازی ژئوپورتال استانی در آن استان می‌نماید.

در ژئوپورتال استانی، علاوه بر امکان ارائه سرویس جستجو و نمایش داده‌های مکانی، امکان بارگذاری فیلم‌های آموزشی، مستندات لازم و نرم‌افزارهای ضروری نیز تعبیه شده است.

کاربرد  زیرساخت داده‌های مکانی  تسهیل دسترسی به داده‌های مکانی بروز، دقیق و صحیح برای کاربر و تولیدکننده است. این کاربرد در ژئوپورتال‌ملی دیده شده است، بطوری‌که تمامی استان‌ها درحال حاضر در ژئوپورتال‌ملی مشارکت دارند. دامنه این عملکرد در ژئوپورتال‌استانی وسیع‌تر بوده و بگونه‌است که دستگاه‌های استانی امکان استفاده از این بستر را در شبکه دولت دارند و می‌توانند اطلاعات مکانی خود را در این سامانه و بدون نیاز به اینترنت جهانی به‌اشتراک بگذارند. 

این بستر مناسب برای تصمیم‌گیری‌های سطوح بالای مدیریتی، با استفاده از به‌اشتراک‌گذاری داده‌های دستگاه‌های استانی، در نیل به اهداف کلانی چون جرکت به‌سمت دولت الکترونیک میباشد. در ادامه میتواند در بستری امن در مواردی چون مدیریت بحران، پاسخگوی نیازهای جامعه باشد. 
 
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.n9wrak9y7pr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.n9wrak9y7pr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی