plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۳
کد مطلب : ۴۰۱۳
اولین نشست تخصصی روند توسعه SDI در اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، با حضور دکتر مدد، پروفسور رجبی‌فرد و پروفسور آل‌شیخ

برگزاری اولین نشست آنلاین با محوریت توسعه و کاربردی‌سازی SDI

در روز چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۰۵، اولین نشست فنی با محوریت توسعه، کاربردی‌سازی SDI ، اجرای پروژه پایلوت با مشارکت سایر دستگاه‌ها در اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید. این نشست درقالب وبینار و با حضور دکترمدد، مدیر محترم اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، پروفسور رجبی‌فرد از دانشگاه ملبورن، پروفسور آل‌شیخ از دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و جمعی از کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید.
برگزاری اولین نشست آنلاین با محوریت توسعه و کاربردی‌سازی SDI
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در روز چهارشنبه 1400/03/05، اولین نشست فنی با محوریت توسعه، کاربردی‌سازی SDI ، اجرای پروژه پایلوت با مشارکت سایر دستگاه‌ها در اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید. این نشست درقالب وبینار و با حضور دکترمدد، مدیر محترم اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، پروفسور رجبی‌فرد از دانشگاه ملبورن، پروفسور آل‌شیخ از دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و جمعی از کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه آقای دکتر مدد با بیان روند روبه‌رشد SDI وشکل گیری و استقرار SDI ملی در کشور (مشارکت 31 استان در ژئوپورتال ملی و استانی)، بر لزوم بهینه‌سازی SDI بسوی بازوی اجرایی بدنه دولت و رسالت و مسئولیت سازمان نقشه‌برداری کشور و اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی در این راستا تاکید داشتند.

درادامه ایشان بااشاره به‌نقش استراتژیک سازمان نقشه‌برداری کشور، درمقابل نقش صرفا اجرایی، خواستار ادامه نشست با محوریت سه پروژه مورد هدف با عناوین زیر شدند:
       1- تدوین الزامات و ضوابط توسعه SDI (انواع SDI دولتی، خصوصی، .....)
  1. 2- کاربردی‌سازی SDI  در زمینه سرویس‌دهی حکومتی مانند «رفع نیازهای مکانی آمایش سرزمین توسط SDI»
    3- اجرای پروژه‌پایلوت بین NSDI، کاداستر سه بعدی، و Gnaf، با مشارکت سایر دستگاه‌ها 

سپس آقای دکتررجبی فرد توضیحات کاملی در مورد روند توسعه کشور به سمت ایران دیجیتال دادند. ایشان با اشاره به  لزوم ایجاد بستری مناسب برای حضور بخش خصوصی در کنار دولت و دانشگاه، بر حل چالش‌ها و وقفه‌های میان پروژه‌ها و سازمانها و جلوگیری از هرگونه دوباره‌کار، تاکید نمودند. دکتررجبی فرد همچنین بااشاره بر نقش راهبری سازمان نقشه‌برداری کشور جهت هدایت مناسب امور، نقش فرهنگسازی در خصوص نگرش به داده و سطوح دسترسی و مسایل مربوط به امنیت و حفظ داده را از وظایف سازمان نقشه‌برداری کشور دانستند.

سپس دکتررجبی فرد ایجاد و اجرای پروژه پایلوت با همکاری بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی و دانشگاهی کشور را در بستر ژئوپورتال ملی، با مشارکت سایر پروژه‌های ملّی ( GNAF، کاداستر سه‌بعدی، ...) مطرح نمودند. 

در ادامه جناب آقای پروفسور آل شیخ خواستار برقراری تعاملات بین سازمان نقشه‌برداری کشور و سایر متولیان سامانه‌‌های ملّی کشور شدند و بر ارائه پروپوزالی برای پروژه‌های مورد هدف با مدیریت بهینه زمان تاکید داشتند.

در پایان آقای دکتر مدد بر استمرار و تداوم جلسات بصورت دوره‌ای تاکید نمودند.
 
  1.  
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.vexfuqeytsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.vexfuqeytsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی