plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب : ۴۰۵۵
اداره کل سامانه ها و زیرساختهای اطلاعات مکانی از اولین جلسه آموزشی بررسی INSPIRE خبر داد:

برگزاری اولین جلسه آموزشی با محوریت بررسی SDI اتحادیه اروپا (INSPIRE)

اولین نشست آموزشی با محوریت بررسی SDI اتحادیه اروپا (INSPIRE)، در محل اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور برگزار گردید.
برگزاری اولین جلسه آموزشی با محوریت بررسی SDI اتحادیه اروپا (INSPIRE)
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، روز سه‌شنبه 1400/03/18، اولین نشست آموزشی ببا محوریت بررسی SDI اتحادیه اروپا (INSPIRE)، در محل اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید. این نشست که با هدف الگوبرداری از زیرساخت داده‌های مکانی سایر کشورها آغاز بکار کرده است، با علاقه‌مندی و حضور جمعی از پرسنل اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی و با ارائه مهندس فرجی برگزار شد.

در ابتدا دکتر مدد، سرپرست اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی در اولین جلسه آموزشی، از پرسنل اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، دریافت ایده‌های جدید از این مطالعات را خواستار شد تا در آینده در زمینه تهیه مستندات لازم، دستورالعمل‌ها و استانداردهای ملی و نهایتا اتصال به INSPIRE، بهره‌برداری شود.

در این جلسه آموزشی، مهندس فرجی به بررسی زیرساخت داده‌های مکانی اتحادیه اروپا، INSPIRE پرداختند. ایشان با اشاره به قدمت 13 ساله INSPIRE، چشم‌انداز، اهداف، معماری، عملکردها و مطالعات جامع اتحادیه اروپا برای آینده این زیرساخت را به‌تفضیل بیان کرد.

وی با اشاره به رویکرد تمرکززدائی از بخش دولتی در این زیرساخت، به بررسی انواع سرویس‌های ارائه شده در INSPIRE، نحوه جستجو، تعداد لایه‌های بارگذاری شده تاکنون، پروتکل‌های دسترسی به داده ( FAIR) پرداخته و انواع چالش‌های پیش‌رو، اقدامات در راستای IOT، استفاده از سیستم‌های امنیتی Fog و Edge ، در کنار Cloud (خصوصا در دوره دورکاری)، استفاده از ساختار API در دو مبحث feature و  sesor را تشریح کرد.

مهندس فرجی در ادامه با تاکید بر Opensourse بودن نرم‌افزارها در INSPIRE، پیوستن به سیستم مشاهدات زمینی GOESS را از اهداف INSPIRE برشمرد. همچنین اذعان داشت که ماهواره کوپرنیک که با همکاری اتحادیه اروپا به فضا پرتاب شده است، وضعیت زمین را با تاکید بر اروپا پایش می‌کند.

براساس این مطالعات دیدگاه INSPIRE بر آن است که از واژه «مکان» به سمت «داده_محور» سوق پیدا کنند و بجای تمرکز بر تولید داده، نیاز کاربران، محتوای رمز‌گذاری، وب‌معنا، دانه‌بندی، هوش‌مصنوعی و استفاده از log فایل‌ها دردستور کار قرار گیرد. هدف INSPIRE براین اصل معتقد است که با کمک APIها از فضای spatial به فضای داده بروند و برای مواجه با BigDataها نیز راهکارهای متفاوتی را بررسی و ارائه نماید. 

همچنین  فرجی عنوان نمودند که وب‌معنائی که از اقدامات اخیر INSPIRE میباشد، بر روی کاتالوگ‌سرویس‌ها استوار است و با تکیه بر ontologi، بر روی RDF( XML) حرکت می‌کند. 
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.tdjiw6dxtgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.tdjiw6dxtgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی