Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۲۳
کد مطلب : ۴۰۶۴
اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی از برگزاری اولین نشست تخصصی با مسئولین وزارت بهداشت و چند استارت‌آپ‌ خبر داد

برگزاری اولین نشست حضوری و آنلاین با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با محوریت تبادل اطلاعات بمنظور کمک در کاهش بحران مخاطرات بیولوژیکی

در روز چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۹، اولین نشست تخصصی با مسئولین مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و چند استارت‌آپ، با محوریت تبادل اطلاعات بمنظور کمک در کاهش بحران مخاطرات بیولوژیکی، در محل وزارت بهداشت و با حضور مسئولین اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید. در این نشست مسئولین استارت‌آپ‌های بلد، نشان و مپ، مسئولین چهار سامانه سطح یک وزارت بهداشت و نیز اعضا کمیته مخاطرات بیولوژیکی بصورت وبیناری حضورداشتند.
برگزاری اولین نشست حضوری و آنلاین با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با محوریت تبادل اطلاعات بمنظور کمک در کاهش بحران مخاطرات بیولوژیکی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در روز چهارشنبه 1400/03/19، اولین نشست تخصصی با مسئولین فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و چند استارت‌آپ، با محوریت تبادل اطلاعات بمنظور کمک در کاهش بحران مخاطرات بیولوژیکی، در محل وزارت بهداشت و با حضور مسئولین اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید. در این نشست مسئولین استارت‌آپ‌های بلد، نشان و مپ، مسئولین چهار سامانه سطح یک وزارت بهداشت و نیز اعضا کمیته مخاطرات بیولوژیکی بصورت وبیناری حضورداشتند.

این نشست با حضور دکتر مدد (سرپرست اداره کل زیرساخت‌ها و اطلاعات مکانی)، مهندس قاسملو ( ریاست اداره زیرساخت‌های اطلاعات مکانی)، مهندس سعیدی ( ریاست اداره راهبری سامانه‌ها و پایگاه‌های داده مکانی)، دکتر شزیفی ( سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسئول وب اپ ماسک) و مهندس باقرزاده ( رئیس گروه سامانه‌ها، منایع و بانک‌های اطلاعاتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار گردید. 

مسئولین استارت‌آپ‌های دانش بنیان پارسیان ( صاعدی، مسئول سامانه سیب وزارت بهداشت) بلد (محمدی)، نشان (نظری)، مپ (موسویان) و همچنین اعضا کمیته مخاطرات بیولوژیکی از سازمان نقشه‌برداری کشور، بصورت وبینار در این نشست تخصصی حضور داشتند.

در ابتدا دکتر شریفی ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین درجلسه، شناسائی مراکز درمانی، تعداد تخت‌های خالی بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها......را از کاربردهای نقشه و اطلاعات مکانی عنوان کردند. 

سپس دکتر مدد با ارائه پاورپوینتی، ضمن ارائه مفاهیم زیرساخت داده مکانی، تعداد لایه‌ها و دستگاه‌های مشارکت‌کننده در ژئوپورتال ملی، اطلاعات آماری ارائه شده برخی سایت‌ها....، عنوان نمودند که کلیه کشورهای موفق دنیا در محار شیوع کرونا، از توانائی‌های مدیریت داده‌های مکانی استفاده نمودند. دکتر مدد (سرپرست اداره کل زیرساخت‌ها و اطلاعات مکانی) و هیآت همراه از سازمان نقشه‌برداری کشور، ضمن معرفی ژئوپورتال ملی و زیرپورتال مدیریت بحران، آمادگی خود را برای هرگونه مشارکت فنی و تعاملات آتی، به‌جهت همیاری‌های لازم در کاهش مخاطرات ناشی از شیوع بیماری‌های بیولوژیکی عنوان نمودند.

دکتر شریفی ضمن استقبال از مشارکت سازمان نقشه‌برداری کشور در حل بحران‌های مخاطرات بیولوژیکی، عنوان نمودند که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در اشتراک‌گذاری دیتاهای ضروری محدودیتی ندارد و همکاری‌های لازم را نیز مبذول خواهد داشت. ایشان با اشاره به چهار سطح سامانه وزارت بهداشت در امور مختلف: ( مراکز درمانی، تعداد تخت‌های خالی، خانه‌های بهداشت، مراکز واکسیناسیون.......)، عنوان نمودند که از تجمیع این چهارسامانه، تمام وب‌سرویس‌ها در اختیار سازمان نقشه‌برداری کشور و استارت‌آپ‌ها قرار گیرد. همچنین ایشان خواستار مشارکت هر سه استارت‌آپ‌ در اشتراک‌گذاری داده‌هایشان شدند.

در ادامه مهندس قاسملو ضمن ارائه زیرپورتال مدیریت بحران، اطلاعات آماری ارائه شده از وزارت بهداشت در تاریخ 1399/01/03 را در بستر وب نمایش دادند. ایشان با اشاره به اینکه این زیرپورتال امکان ارائه و دریافت API را دارد، عنوان نمودند که امکان ارائه وب‌سرویس‌‌ها در صورت درخواست وزارت بهداشت میسر می‌باشد. دکتر شریفی عنوان نمودند که در وزارتخانه API داریم که می‌توان وب‌سرویس‌ها را به آن متصل کرد. 

در ادامه این نشست، مسئولین استارت‌آپ‌ها و سامانه‌های وزارت بهداشت درخصوص برخی مسائل: چگونگی ارزش افزوده، دقت دیتاها، الکترونیک هسته، نحوه مسیریابی‌ها، اطلاعات مربوط به داروخانه‌ها و ...... بحث و تبادل‌نظر کردند. 

در ادامه دکتر شریفی خواستار توجه سازمان نقشه‌برداری کشور و استارت‌آپ‌ها برای جلوگیری از انحصاری شدن امور شدند. مقرر گردید تا صفحه‌ای ذیل پورتال وزارت بهداشت تعبیه شود و تمامی اطلاعات مربوط به داروخانه‌ها، مراکز درمانی، تخت‌های خالی و ...... (که در طول زمان از طریق جمع‌سپاری‌ها، و یا گزارشات آماری رسمی جمع‌آوری می‌شوند)، بصورت آنلاین و لحظه ای در دسترس سازمان نقشه‌برداری کشور و استارت‌آپ‌ها قرار گیرد و هردو سیستم دولتی و خصوصی در همین پورتال فعالیت خود را ادامه دهند و به انتخاب کاربران باشد که از کدام گزینه استفاده نمایند.

در پایان مقرر گردید تا با گردهمائی همه شرکت‌کنندگان در گروهی مجازی، تعاملات آتی و تبادل نظرات هرچه سریع‌تر انجام شوند. 
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.vdjiw6dxjgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.vdjiw6dxjgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی