plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۹ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۹
کد مطلب : ۴۱۵۱
اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی از برگزاری اولین نشست تخصصی در راستای راه‌اندازی "رشت دیجیتال" خبر داد:

برگزاری اولین نشست تخصصی در راستای راه‌اندازی "رشت دیجیتال"

اولین نشست تخصصی در راستای راه‌اندازی پروژه «رشت دیجیتال» در اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید. این نشست درقالب وبینار و با حضور دکترمدد، سرپرست محترم اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، پروفسور رجبی‌فرد از دانشگاه ملبورن، دکتر طیفوری، معاون محترم آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان و جمعی از روسا و کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، اولین نشست تخصصی در راستای راه‌اندازی پروژه «رشت دیجیتال» در روز سه‌شنبه 1400/03/25، در اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید. این نشست درقالب وبینار و با حضور دکترمدد، سرپرست محترم اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، پروفسور رجبی‌فرد از دانشگاه ملبورن، دکتر طیفوری، معاون محترم آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان و جمعی از روسا و کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار گردید.

  به منظور همگامي با فناوري‌هاي روز جهان، و به دنبال استقرار زيرساخت داده‌هاي مكاني ملي، در نظر است، اجراي پروژه‌هاي پايلوتي با ساختار" همسان رقومي" (Digital Twin)، در كشور آغاز شود. در اين ساختار كليه سرويس‌هاي داده‌اي منطقه مورد نظر، اعم از ماهيت مكاني و يا غير مكاني در زيرساخت دانش قرار مي‌گيرند و ضمن هم افزايي نمايي در خدمات رساني، بستر مناسبي جهت بهره‌برداري و تصميم سازي فراهم مي‌گردد. به‌همین‌منظور و باستناد دستور ریاست محترم سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی و ارسال نامه‌ای باهمین مضمون از سوی آن مقام محترم، پروژه راه‌اندازی «رشت دیجیتال» کلید خورد.
 
در این نشست، درابتدا دکتر مدد ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین در جلسه، عملکرد سازمان نقشه‌برداری کشور و استان گیلان در مباحث راه‌اندازی پایگاه‌های غیر متمرکز استانی و متعاقبا زیرساخت داده‌های مکانی ملی را به تفضیل بیان نمودند.ایشان با اشاره به‌اینکه زیرساخت داده مکانی در کنار آمایش سرزمین بسیار مورد نیاز توسعه پایدار کشور می‌باشد و همچنین اینکه بسیاری از دستگاه‌های استان گیلان در  گروه‌کاری نقشه و GIS حضور و فعالیت مستمری دارند، شهر رشت را بعنوان اولین منطقه پایلوت برای ایجاد نمونه‌ای از شهر دیجیتال مناسب دانستند.  

دکتر رجبی‌فرد عنوان نمودند که لیست داده‌های موجود در منطقه (لیستی از داده‌های هندسی و غیرهندسی، داده مکانی، داده لایو و آنلاین، داده‌های زیرساخت‌های زیر زمین، ....)، به‌همراه اقلام فراداده آن‌ها از ملزومات اولیه می‌باشد و داشتن اندکسی از وضعیت داده‌های موجود برای پیشنهاد نقشه‌راه مناسب، ضروری می‌باشد. ایشان با اشاره به اینکه هرچه تعداد  و تنوع اقلام این داده‌ها بیشتر باشد، نتیجه بهتری دریافت خواهیم کرد، عنوان نمودند که اقلام فراداده‌ای چون: نوع داده ( تصاویر ماهواره‌ای، عکس هوائی، نقشه، ...)، فرمت تهیه، سال تهیه، مقیاس، ..... حتما ارائه شوند. همچنین ایشان خواستار شدند که نمایندگانی هم از شهر رشت و دستگاه‌های استان گیلان برای اجرای این محدوده پایلوت همکاری مستمر و حضورپیگیر داشته باشند. در ادامه دکتر رجبی‌فرد عنوان نمودند که از شهر رشت یک DigitalTwin خواهیم داشت که در بستری زنده و برخط خواهد بود. همچنین پیشنهاد نمودند منطقه ای برای پروژه انتخاب شود که چالش شهری خاصی داشته باشد و دارای تلفیقی از انواع ساختمان‌های بلندمرتبه و معمولی باشد. ایشان اشاره نمودند که ساختمان‌های بلندمرتبه می‌توانند برای تجربه استفاده از تکنولوژی   (Building information modeling) BIM استفاده شوند. 
 
در پایان مقرر شد کارشناسان سازمان نقشه برداری کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برای جلسه بعد، مواردی را از نظر هماهنگی دستگاه‌ها و تدارک دیتاهای مورد مشارکت و ساخت بخشی از سرویس های مکانی تحت وب اقدام نمایند.  
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.pq0a2bqssla82.html
ncc.gov.ir/vdcc.pq0a2bqssla82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی