کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

در اداره کل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری کشور انجام شد:

بررسی اهمیت و کاربرد وسیع تکنیک نوین TomoSAR در مطالعات مناطق پیچیده شهری

26 تير 1400 ساعت 11:17

با استفاده از تکنیک SAR توموگرافی (TomoSAR) به عنوان یک روش پیشرفته در سنجش از دور راداری و استفاده توامان از اطلاعات دامنه و فاز سیگنال­های دریافتی، در قالب یک طرح مطالعاتی پراکنش­ گرهای چندگانه با ارتفاع­ات متفاوت در هر پیکسل تفکیک گردید.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، امروزه مطالعه محیط های شهری به ­عنوان یک زمینه تحقیقاتی کلیدی در سنجش از دور به شمار می­ رود. پوشش مکانی و زمانی پیوسته در مشاهدات ماهواره ای سطح زمین، تکنیک سنجش از دور را به ­عنوان ابزاری کارآمد در خصوص آنالیز مناطق شهری مطرح نموده­ است. کسب اطلاعات مکانی از محیط های شهری در زمینه­ هایی هم­چون­ تعیین ارتفاع ساختمان­ها، نقش مهمی در برنامه­ ریزی شهری، نظارت بر خسارات وارده بر ساختمان­ها و ساخت شهرهای دیجیتالی ایفا می­ نماید.


در مقایسه با سنجنده ­های اپتیکی، سامانه­ های­ رادار با روزنه مجازی (SAR) به­ عنوان یکی از مهم­ترین سنجنده ­های سنجش از دوری، از قابلیت اخذ داده در تمامی شبانه­ روز و تحت هر شرایط آب­ و­ هوایی برخوردار می­ باشند. امروزه به عنوان یک تکنیک پیشرفته در سنجش از دور راداری، تکنیک SAR توموگرافی (TomoSAR) با اخذ داده­ های یک سنجنده ازگذرهای مختلف و استفاده توامان از اطلاعات دامنه و فاز سیگنال­ های دریافتی، توانسته پراکنش­ گرهای چندگانه با ارتفاع­های متفاوت را در هر پیکسل تفکیک نماید.


اهمیت و کاربرد وسیع این تکنیک را می­ توان در مناطقی با ساختار پیچیده از جمله مناطق شهری و جنگلی بیان نمود. این تکنیک در اصل با بسط اصول روزنه مجازی در بعد سوم (جهت عمود بر رنج و آزیموت) و تمرکز تصاویر اخذ شده با زوایای مختلف از یک منطقه، امکان بازسازی تابع بازپراکنش در جهت ارتفاعی، تفکیک پراکنش­گرها در هر پیکسل و بازیابی ارتفاع عوارض در مناطق شهری را فراهم می ­آورد. در پژوهش صورت­ گرفته و با به کار گیری تصاویر تراسار-ایکس به­ عنوان یکی از تصاویر قدرت تفکیک مکانی بالا در سنجش از دور راداری، عملکرد الگوریتم نوین­ پیشنهادی در بازیابی ارتفاع ساختمان مسجدی در بلوار میرداماد با طول و عرض جغرافیایی N 7594/35 وE 4376/51 مورد بررسی قرارگرفته­ است.نتایج به­ دست­ آمده حاکی از آن بوده که روش پیشنهادی توانسته به­ طور قابل توجهی هدف تکنیک TomoSAR را در تفکیک مشارکت برهم­ نهی پراکنش­گر­های چندگانه در هر پیکسل تصویر بهبود بخشیده و هم­چنین عملکرد پایداری را در بازسازی توموگرام ساختمان مسجد از خود نشان دهد. هم­چنین در روش پیشنهادی، اختلاف ارتفاع تخمینی 20 متری میان پیکسل­ های متعلق به بالاترین و پایین­ترین نقطه ساختمان مطالعاتی، حاکی از برابری با ارتفاع واقعی این مسجد داشته­ است. تکنیک ارائه شده قادر بوده دقت تخمین ارتفاع ساختمان­ها در مناطق شهری را به­ طور قابل ­توجهی بهبود بخشد. نتایج به­ دست­ آمده نشان می­ دهد روش مطرح شده توانسته در کاهش اثرات سایدلوب­ها در توموگرام بازسازی شده در صفحه رنج – ارتفاع نیز موثر واقع شود. از قابلیت مهم این روش می­ توان به تشخیص و تفکیک پراکنش­گر­ها در هر پیکسل تصویر SAR با فاصله کم­تر از حد تفکیک ارتفاعی اشاره نمود.
بررسی­ها و آنالیزهای صورت­ گرفته از عملکرد روش پیشنهادی به تفصیل در مقاله پیوست قابل مطالعه می باشد. این مقاله علمی از رساله دکتری خانم مهرنوش امتی، کارشناس اداره مهندسی سیستم­های نقشه ­برداری هوایی و فضایی استخراج شده و در ژورنال IEEE Geoscience and Remote Sensing Letters (GRSL) به چاپ رسیده­ است. جهت مشاهده مقاله اینجا را کلیک فرمایید.
 
 
 
 
 
 
 


 


کد مطلب: 4349

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/4349/بررسی-اهمیت-کاربرد-وسیع-تکنیک-نوین-tomosar-مطالعات-مناطق-پیچیده-شهری

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir

1