Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب : ۴۳۵۰
اطراف شهرهای نیشابور ، عشق آباد و قدمگاه دچار فرونشست با بیشترین نرخ ۱۵.۱ سانتی متر در سال:

جولان باغ ویلاها، نمکی بر زخم فرونشست نیشابور

دکتر معصومه آمیغ پی، دبیر کمیته مخاطرات زمینی سازمان نقشه برداری کشور
بر اساس آخرین پردازش‌های انجام شده سازمان نقشه برداری در استان خراسان رضوی، مناطقی به وسعت ۱۴۰۰ کیلومترمربع در اطراف شهرهای نیشابور ، عشق آباد و قدمگاه دچار فرونشست با بیشترین نرخ ۱۵.۱ سانتی متر در سال می‌باشد. متاسفانه این فرونشست به منطقه شهری نیشابور نیز گسترش پیدا کرده است.
جولان باغ ویلاها، نمکی بر زخم فرونشست نیشابور
plusresetminus
جولان باغ ویلاها، نمکی بر زخم فرونشست نیشابور

ولایت نیشابور از دیرباز یکی از مناطق خوش آب وهوا و سرسبز شرق ایران بوده و منابع چشمگیر آب آن و خاک مستعدش برای کشت ، این ناحیه را به یکی از نواحی مهم کشاورزی در خراسان بدل ساخته بود. دشت نیشابور در جغرافیای مرکزی خراسان رضوی و دامنه‌های بینالود در این‌منطقه، از دیرباز با شرایط آب و هوایی مناسبی که داشته، محل مناسبی برای زراعت و تأمین بسیاری از نیاز‌های منطقه بوده و به عنوان یکی از تنفسگاه‌ها و ییلاقات منطقه خشک و بیابانی شرق کشور شناخته شده است. بخش کشاورزی شهرستان نیشابور به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در استان خراسان رضوی، نقش مهمی در تامین نیازهای حیاتی جامعه، امنیت غذایی، تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع و ایجاد اشتغال در منطقه ایفا می نماید. از 83  نوع محصول توليدي استان خراسان رضوي، 76 نوع آنها در نيشابور كشت ‌مي‌شوند و این شهرستان در تولید ۴۷ محصول رتبه اول تا سوم استان را دارا می‌باشد.


با این وجود، برداشت بی‌رویه آب از سفرهای آب زیر زمینی دشت نیشابور موجب فرونشست زمین و ایجاد  شکاف‌هایی با طول ۸۰ کیلومتر و عمق ۵۰ متر در این منطقه شده است. فاجعه‌ای که در صورت عدم چاره اندیشی به غیر از آثار سوء زیست محیطی، ۱۸ هزار هکتار باغ را نابود خواهد کرد و تمام آثار شوم ناشی از اضافه برداشت آب همچون افت سطح آب چاه‌ها، ایجاد شکاف و نشست دشت، شور شدن آب و کاهش ظرفیت آبگیری آبخوان در دشت نیشابور نمایان است.بر اساس آخرین پردازش‌های انجام شده سازمان نقشه برداری در استان خراسان رضوی، مناطقی به وسعت 1400 کیلومترمربع در اطراف شهرهای نیشابور ، عشق آباد و قدمگاه دچار فرونشست با بیشترین نرخ 15.1 سانتی متر در سال می‌باشد. متاسفانه این فرونشست به منطقه شهری نیشابور نیز گسترش پیدا کرده است.از دیگر سو، بنابر گفته مدیر جهاد کشاورزی  نیشابور شهرستان نیشابور طی سال‌های گذشته هجوم مردم به عرصه‌های بکر این منطقه و ویلا سازی، ساخت و ساز‌های غیرمجاز و تغییر کاربری در زمین‌های کشاورزی، عرصه‌های منابع طبیعی و حریم رودخانه‌ها نه تنها چهره طبیعت نیشابور را مخدوش کرده بلکه تشدید این روند نگران کننده باعث وارد آمدن ضرر‌های جبران ناپذیری به محیط زیست شده است و متأسفانه نیشابور در بخش تغییر کاربری‌ها در حوزه شهرستان‌های ویژه الف است. این در حالی است که یشترین تغییر کاربری‌ها در نیشابور در محورجاده باغرود، محور غار، جاده بوژان، جاده صومعه، جاده دررود، بخش فوشنجان، خوش بالا و به طور کلی در شمال جاده مشهد- نیشابور است که ماهیتی گردشگری و ییلاقی پیدا کرده اند. همانطور که در نقشه فرونشست تهیه شده توسط سازمان نقشه برداری پیداست، بیشینه نرخ فرونشست هم در این مناطق اتفاق افتاده است که نباید از تاثیر چشم گیر مصرف بالای آب این باغ ویلاها در شرایط بحرانی منابع آب نیشابور صرف نظر نمود. 
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.k0o2yt0sza26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.k0o2yt0sza26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی