Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۷
کد مطلب : ۴۵۱۵
در راستای عملکرد یک سال اخیر سازمان نقشه برداری کشور؛ دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی بیان نمود:

نقشه و اطلاعات مکانی مبنای شکوفایی اقتصاد مقاومتی و عامل رونق و رفع موانع تولید در کشور است

دکتر جعفرزاده ایمن آبادی امروز ۱۹ مرداد ماه سال ۱۴۰۰ در سالروز انتصابش بعنوان رییس سازمان نقشه برداری کشور در گفتگو با چند تن از خبرنگاران اصحاب رسانه به مهمترین دستاوردهای سازمان نقشه برداری کشور طی یک سال گذشته پرداخت و تغییر رویه سازمان را طی این مدت به سوی سازمانی پویاتر؛ فعال تر و با نشاط تر خواند و گفت:« نقشه و اطلاعات مکانی مبنای شکوفایی اقتصاد مقاومتی و عامل رونق و رفع موانع تولید در کشور است.»
نقشه و اطلاعات مکانی مبنای شکوفایی اقتصاد مقاومتی و عامل رونق و رفع موانع تولید در کشور است
plusresetminus
رئیس سازمان نقشه برداری کشور بهره برداری از تمام ظرفیت فنی و توان تخصصی این مجموعه را در راستای تولید داده و اطلاعات مکانی کشور طی یک سال گذشته گام­ بلندی دانست و افزود:« مفتخرم اکنون در آستانه اولین سالگرد حضور و مسئولیتم در سازمان نقشه برداری کشور، فروش حدود یکصد هزار چارت بین ­المللی ناوبری دریایی از آبهای نیلگون خلیج­فارس، دریای عمان و دریای خزر را که توسط متخصصان بومی سازمان تهیه و تولید شده است اعلام نمایم. چارتهای دریایی سازمان نقشه برداری کشور امروزه قریب به 75% از آبهای خلیج فارس را پوشش می‌دهند و انجام عملیات هیدروگرافی از بخش های باقیمانده همچنان ادامه دارد. تولید و انتشار چارتهای دریایی در سطح بین الملل به گونه ای بوده است که هم اینک تمامی شناورهای عبوری از آبهای تحت حاکمیت کشور به منظور تامین ایمنی دریانوردی نیازمند استفاده از تولیدات این سازمان می باشند. »
 
وی در اینباره اذعان داشت:« در راستای عمل به شعار سال 1400 مبنی بر «سال تولید، پشتیبانی­ها و مانع­زدایی­ها» علیرغم اعمال تحریم­های ظالمانه علیه کشورمان توسط کشورهای غربی؛ فرزندان ایران اسلامی در این سازمان موفق به تولید اولین چارت پهلوگیری از بزرگترین بندر تجاری ایران یعنی بندر شهید رجایی به صورت بزرگ مقیاس شدند و تولید این نوع چارتها برای پنج بندر مهم دیگر کشور نیز در دست اقدام است. بدین ترتیب علیرغم اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران به گوشه گیری و انزوا در جامعه جهانی؛ سازمان نقشه برداری کشور برای اولین بار در کمیته بین المللی استاندارسازی سازمان IHO شرکت نمود و مشارکت فعال داشت. در حوزه آبنگاری تعمیرات دو شناور دیگر سازمان نیز پس از حدود ده سال وقفه آغاز شده است که در آینده نزدیک آن شناورها نیز به ناوگان تجهیزات هیدروگرافی سازمان افزوده خواهند شد.»
 
افزایش ایستگاه های دائمی GNSS  به 165 ایستگاه در کشور

دکتر جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه این گفتگو به موفقیت های ملی بدست آمده در حوزه نقشه برداری زمینی پرداخت و از  توسعه سامانه تعیین موقعیت آنی زمینی(هدی)  پس از سالها وقفه که بهبود دهنده و كنترل­كننده دقت موقعيت‌يابی آني و ناوبري ماهواره‌اي است خبر داد. به گفته وی این توسعه در شش استان شمالی کشور با اضافه شدن 30 ایستگاه جدید انجام گرفت و هم اکنون در پوشش کامل این سامانه قرار گرفتند. بدین ترتیب شبکه ایستگاه های دائمی GNSS ژئودینامیک سازمان که سالیان متمادی 135 ایستگاه بود؛ هم اکنون به بهره برداری از 165 ایستگاه طی این مدت کوتاه رسید.
 
وی افزود:« در این حوزه هم اکنون شاهد عملیات ثقل سنجی در کشور برای تکمیل شبکه مربوطه و تدقیق ژئوئید ملی ایران(سطح مبنای ارتفاعی کشور) هستیم.»
 
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که عملکرد سازمان نقشه برداری کشور در حوزه مدیریت بحران و اعلام پیش هشدارهای مخاطرات آبی، زمینی و هوایی در یکسال اخیر چگونه بوده است؛ گفت:«عملکرد سازمان در این حوزه طی یکسال اخیر بسیار مطلوب بوده به طوریکه قبل از وقوع بحرانها مانند سیلاب ها نقشه های پیش بینی آبگرفتگی مناطق جمعیتی در اسرع وقت و کوتاه تری زمان برای سازمانهای مسئول ارسال شده و پس از بحران نیز نقشه های پایش وضعیت موجود تهیه و ایفاد شده است. همچنین در طول یکسال اخیر فناوری های جدیدی به ویژه در پایش نرخ بحران فرونشست و زمین لرزه در بخش فنی سازمان اتخاذ شده است و مرتباً گزارشات مربوطه به مسئولین رده بالای کشور تا مسئولین محلی مناطق درگیر این بحران ها گزارش می­گردد.»
 
دکتر جعفرزاده ایمن آبادی یکی از مهمترین دستاوردهای سازمان نقشه برداری کشور در سالی که گذشت را جان دوباره شورايعالي نقشه برداري کشور پس از سالها رکود برشمرد و دراینباره تصریح نمود:«به مدد الطاف الهی؛ طرح توليد و بروزرساني نقشه هاي شهري و پوششی كشور در شورايعالي نقشه برداري کشور، ارائه و به تصويب رسید و يكي از مهمترين برنامه‌هاي سازمان برای انجام از هم اکنون تا چهارسال آتي و با بهره­گیری از ظرفیت بخش خصوصی پایه­گذاری گردیده است. البته تولید و بروز رسانی نقشه­های پوششی و شهری و داده های مکانی در سازمان نقشه برداری کشور با استفاده از توان داخلی و بودجه جاری نیز طی این مدت آغاز شده و با قوت در حال انجام می باشد. در خصوص نقشه های شهری حدود 40 هزارهکتار تولید نقشه شهری جدید طی یکسال اخیر در سازمان صورت گرفت. شروع بروزرساني نقشه هاي 1:25000 پوششي بعد از 13 سال وقفه شامل توليد ارتو تصاويرماهواره اي شهر تهران و بروزرساني نقشه 1:25000 شهر تهران با استفاده از تصاوير ماهواره اي؛ همچنين مثلث بندي 360.000 هكتار تصوير هوايي رقومي در منطقه سنندج و توليد ارتوفتوموزائيك عكسهاي دهه هفتاد از پنج ميليون هكتار اراضي كشور به عنوان ورودي پروژه بروزرساني نقشه هاي پوششي؛ از دیگر فعالیتهای اجرا شده در همین مدت کوتاه و با درنظر گرفتن ظرفیت داخلی سازمان بوده است. توليد 2.5 ميليون هكتارمدل ارتفاعي رقومي، ارتوفتوموزائيك و اورتوفتو در قطع و مقياس 1:2000 در قالب پروژه كاداستر اراضي نیز از دیگر عملکرد سازمان طی یکسال اخیر بود که اين ميزان عملكرد برابر با كل عملكرد پنج ساله بازه 1394 تا 1398 در سازمان بوده است. شايان ذكر است تنها حجم داده­هاي تصويري ورودي اين طرح در سال 1399 بالغ بر 70.000 گيگابايت بوده است كه خود بيانگر حجم عظيم اقدامات و مديريت صحيح و دقيق انجام شده توسط همكاران سازمان مي باشد.»
 
 
دکتر جعفرزاده ایمن آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به رونق ناوگان و تجهیزات عکسبرداری سازمان؛ بعد از حدود یک سال و نیم وقفه نیز اشاره نمود و از طرح جامع كاداستر در بخش تولید و به روز رسانی نقشه های مورد نیاز حدنگاری از سوی متخصصین این سازمان  در حوزه های فنی خبر داد که  تدوین و به سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه شد.
گفتنی است بر اساس گزارش یکساله ارائه شده از سوی دکتر جعفرزاده ایمن آبادی، سامانه تغييرات كاربري و ساخت و سازها در كشور و سامانه اتوماتيك برآورد مساحت پهنه هاي آبي مورد استفاده در بررسي سطح درياچه ها، تالابها و سدهاي كشور و مناطق سيل زده نیز براي نخستين بار در سازمان ایجاد شد.
 
برای اولین بار در کشور اشتراک گذاری اطلاعات مکانی دستگاه های اجرایی 31 استان

در ادامه این گفتگو دکتر جعفرزاده ایمن آبادی با بیان این مطلب که بهینه­سازی زیر­ساخت تبادل اطلاعات سازمان نقشه برداری کشور با استفاده از ظرفیت ­های موجود و تامین امنیت داده­ ها بر اساس استاندارد­ها و روش ­های روز دنیا و در جهت تضمین ارائه خدمات به­ صورت الکترونیکی و تداوم کسب وکار این سازمان می­باشد؛ بیان کرد:« برای اولین بار در کشور، سازمان نقشه برداری کشور اقدام به ثبت و به اشتراک گذاری اطلاعات مکانی دستگاه های اجرایی 31 استان کشور در بستر امن ژئوپورتال ملی نمود. دامنه این عملکرد در ژئوپورتال استانی وسیع‌تر بوده و بگونه‌ای است که دستگاه‌های هر استان، امکان استفاده از این بستر را در شبکه دولت دارند و می‌توانند اطلاعات مکانی خود را در این سامانه و بدون نیاز به اینترنت جهانی به‌اشتراک بگذارند.»
 
وی خاطر نشان نمود:«سعی ما بر این است تا در سازمان نقشه برداری کشور با فناوري‌هاي روز جهان همگام باشیم. بر این اساس  به دنبال استقرار زيرساخت داده‌هاي مكاني ملي، اجراي پروژه‌هاي پايلوتي با ساختار"همسان رقومي" (Digital Twin)، در كشور آغاز شد. به‌همین‌منظور، در زمینه شناسایی فناوری های دور، اقدام به راه اندازی یک پروژه پایلوت Digital Twin بر روی شهر رشت گردید. که اهداف ملی متعدد این پروژه در همه استانها برای خدمت رسانی به مردم بسیار سودمند خواهد بود چرا که منجربه  استقرار "شهرهای هوشمند" و "ایران دیجیتال" که مهمترین ابزار مدیریتی توسعه پایدار به شمار می رود، می گردد.»
 
وی تصویب اصلاح مصوبه کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نامهای جغرافیای ایران طی سال گذشته در هیات دولت را یکی دیگر از موفقیت های سازمان نقشه برداری کشور عنوان کرد و آغاز گردآوری اطلاعات جهت تولید اطلسهای پویا را از سوی متخصصان سازمان نقشه برداری کشور و در سایه همکاری دفاتر سازمان برنامه و بودجه را نوید دیگری در حوزه اطلاعات مکانی اعلام نمود.
 
سازمان نقشه برداری کشور اولین دستگاه مجری سیاست نظام اداری مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی)

وی در ادامه خاطر نشان کرد:«سازمان نقشه برداری کشوراولین نهاد اجرایی است که توانسته 26 بند سیاست‌های کلی نظام اداری،ابلاغی مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) را در راستای اهداف کلان کشور و در قالب ده کمیته تخصصی ذیل شورای راهبری توسعه مدیریت پیاده سازی و اجرایی نماید.»

دکتر جعفرزاده ایمن آبادی در بخش دیگری از سخنان خود  به تهیه  دستور العمل استانداردسازی مکاتبات اداری و آیین نامه نگارش و رونمایی از آن با حضور دکتر نوبخت اشاره کرد و  اصلاح و بازنگری مشاغل اختصاصی سازمان نقشه برداری کشور ( موضوع ماده 70 قانون مدیریت خدمات کشوری ) را گامی دیگر در سیاستهای اداری این سازمان خواند و افزود:«با توجه به وظایف ذاتی سازمان نقشه برداری کشور مطابق ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور جهت هماهنگی گروه‌های نقشه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی 31 استان کشور جهت راهبرد اهداف سازمان نقشه برداری در تهیه نقشه و اطلاعات مکانی ایجاد شده که هدف اصلی آن ارتقا سطح بهره وری نقشه و اطلاعات مکانی برای توسعه ی پایدار کشور در سطح استان ها با وظایف و انتظارات تعیین و مشخص گردیده است.»
 
وی در ادامه این گفتگو درباره ارتباطات فراملی در این سازمان اذعان داشت:« با توجه اعمال تحریمها از سوی کشورهای بیگانه سازمان نقشه برداری کشور در سطح بین المللی تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و توانست در راستای ظرفیت سازی حوزه نقشه و اطلاعات مکانی در کشورهای منطقه اکو، سومین دوره آموزشی را به صورت وبینار برگزار نماید. همچنین در جلسه هیئت رئیسه کمیته مدیریت جهانی اطلاعات مکانی آسیا و اقیانوسیه UNGGIMAP شرکت نماید که نتیجه این مشارکت ابقای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه بود. در راستای اقدامات سازمان نقشه برداری کشور در سطح بین المللی طی یک سال اخیر از نام خلیج فارس در کمیته نام های جغرافیایی سازمان ملل دفاع تمام قد کردیم  و با حضور در شورای برنامه ریزی منطقه ای سازمان اقتصادی اکو RPC پیشنهادات تخصصی و مثمرالثمری نیز ارائه نمودیم.»
 
بنا به گفته دکتر جعفرزاده ایمن آبادی کسب رتبه هفتم ارزیابی شفافیت دولت سازمان نقشه برداری کشور در بین دستگاه های اجرایی و نیز کسب رتبه اول سازمان در بین دستگاههای زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور در حوزه ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی از دیگر موفقیت های سازمان نقشه برداری کشور از 19 مرداد ماه سال 99 تا به امروز بود.
 
وی از ساماندهی و بررسی پرونده های قراردادهای مفتوح رها شده و بلاتکلیف منتهی به سال 1397 در سازمان نقشه برداری کشور و ارائه گزارش های دوره ای به سازمان برنامه و بودجه، وزارت نیرو، سازمان شهرداری ها و دهیاریها، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور خبر داد و گفت:« این سازمان موفق شد طی یک سالی که گذشت 180 قرارداد سازمان امور اراضی کشور را در راستای اجرای طرح جامع حدنگاری کاداستر که به مصلحت کشور و کشاورزان است را نظارت و به روزرسانی نماید و از سوی دیگر در راستای ارائه خدمات برتر به مردم کشور عملیات نظارت بر حدود 300 قرارداد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را به منظور تسریع درتثبیت اراضی ملی و سایر املاک دولتی و روستایی با هدف اجرای قانون جامع حدنگاری کاداستر به انجام رساند.»
 
دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی اظهار داشت:«با توجه به شیوع ویروس کرونا ارائه همه محصولات سازمان نقشه‌برداری کشور برای رفاه کاربران این سازمان کاملا به صورت غیر حضوری و الکترونیکی صورت می‌گیرد.»
در پایان گفتنی است غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی 1399/5/19 طی حکمی از سوی دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بعنوان رئیس سازمان نقشه برداری کشور منصوب شد.
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.q9trak9nnpr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.q9trak9nnpr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1