Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب : ۴۶۳۲
در آخرین نسخه نشریه بین‌المللی GIM عنوان شد:

مدلهای سه بعدی شهری و اهداف مختلف آن‌ها

مدل‌های سه‌بعدی شهری کاربردهای مختلفی دارند و می‌توان از این مدل‌ها در برنامه‌های کاربردی مرتبط با نقشه، برنامه‌ریزی شهری، رویدادهای مجازی و حتی، به عنوان یک نقطه شروع برای برنامه‌های کاربردی مختلف دیگر استفاده کرد. در دانشگاه آلتو که در کشور فنلاند قرار دارد، انجام تحقیقات در مورد این مدل‌ها بر دو پایه متمرکز شده است؛ اولین موضوع مربوط به روش‌های استفاده از مدل‌های شهری در منطقه پایتخت و دومین مورد مربوط به استفاده از فن‌آوری‌های جدید نقشه‌برداری سه بعدی در مدل‌سازی شهرها می‌باشد.
مدلهای سه بعدی شهری و اهداف مختلف آن‌ها
plusresetminus
به گزارش امور بین‌الملل سازمان نقشه‌برداری کشور به نقل از نشریه بین‌المللی GIM، موسسه تحقیقاتی «اندازه‌گیری و مدل‌سازی محیط‌ ساخت و ساز شده» در دانشگاه آلتو در فنلاند، علاوه بر مطالعه بر روی مدل‌های شهری، داده‌های مورد استفاده برای ایجاد مدل‌های سه‌بعدی شهری را تولید می‌کند. این مدل‌ها می‌توانند برای خدمات اطلاعاتی شهرها، انجام تحقیقات مختلف و اهداف تجاری مورد استفاده قرار بگیرند. مدل‌سازی سه‌بعدی شهری به یک امر رایج در تولید داده‌های مکانی برای شهرها تبدیل شده است. مدل‌های شهری به ویژه در میان شرکت‌هایی که با محیط‌های شهری سروکار دارند، کاربرد تجاری پیدا کرده‌اند.  
 
 
آرتو ژولین، دانشجوی دکترای این موسسه تحقیقاتی، گفت: «این گروه تحقیقاتی به کمک انواع روش‌های اندازه‌گیری و مدل‌سازی سه‌بعدی‌، داده‌های مورد نیاز برای مدل‌های شهری را تولید می‌کند و به طور خاص، از روش‌های مبتنی بر فتوگرامتری یا اسکن لیزری، از جمله تصویربرداری هوایی با کمک پهپاد و اسکن لیزری زمینی استفاده می‌کند.»
 
مدل‌های وسیع سه بعدی از محیط‌های شهری در حال حاضر یک منظره آشنا هستند، برای مثال، ممکن است این مدل‌ها را حتی در یک بازی ویدئویی مشاهده کنیم. مدل‌سازی سه بعدی شهرها به همراه داده‌های مکانی آزاد و دسترس‌پذیر، موجب پیشرفت‌های قابل توجهی در فنلاند شده‌اند، تا جایی که محققان می‌توانند بدون نیاز به مراحل ابتدایی نقشه‌برداری که همان جمع‌آوری داده‌ها است، از مجموعه‌های کامل داده‌ها استفاده کنند.
 
یوهوپکا ویرتانن، محقق فوق دکترای دانشگاه آلتو نیز در خصوص اهمیت این مدل‌های سه‌بعدی شهری اظهار داشت: «تحقیقاتی که در حال حاضر صورت می‌گیرند بر افزایش سطح جزئیات مدل‌های سه‌بعدی شهری برای حمایت از توسعه شهری در مناطق مورد علاقه متمرکز هستند. برای دستیابی به جزئیات بیشتر در یک منطقه کوچکتر، می‌توانیم از اسکن لیزری یا اندازه‌گیری‌های مبتنی بر پهپادها استفاده کنیم. این روش‌ها بخش منظمی از کار تحقیقاتی تیم ما می‌باشند.»

 
مدل‌های سه‌بعدی شهر هلسینکی به‌عنوان دادههای رایگان و آزاد در دسترس هستند - مدل واقعی درسمت چپ و مدل اطلاعات معنایی شهر در تصویر سمت راست نشان داده شده است.
 
مترجم : فرخنده رفانی
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.w9trak93xpr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.w9trak93xpr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی