Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۰
کد مطلب : ۴۶۷۴
اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری زمینی خبر داد:

زمین لرزه یا پس لرزه(رخداد ۵.۲ گناوه در استان بوشهر مورخ ۹ مهرماه) شاهدی جدید بر پیش نشانگری زلزله

دکتر حمیدرضا نانکلی رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک و رییس کار گروه زلزله و آ تشفشان
زمین لرزه یا پس لرزه(رخداد ۵.۲ گناوه در استان بوشهر مورخ ۹ مهرماه) شاهدی جدید بر پیش نشانگری زلزله
plusresetminus
زمین لرزه یا پس لرزه(رخداد  ۵.۲ گناوه در استان بوشهر مورخ ۹ مهرماه) شاهدی جدید بر پیش نشانگری زلزله

 بنا بر گزارش مرکز لرزه نگاری کشوری زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۴ و ۴۵ دقیقه و ۲۱ ثانیه بامداد امروز (جمعه) بندر گناوه در استان بوشهر را تکان داد. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوست و کانون آن در موقعیت ۲۹.۷۵ عرض شمالی و ۵۰.۴۹ طول شرقی ثبت شده است.
به فاصله ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه بعد  زمین لرزه ای  به بزرگی ۴.۵  در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) نیز  در همان منطقه و نزدیک کانون زمین لرزه ۵.۲ رخ داد  که موجب خسارات  جزیی و چندین مصدوم گردید.

گزارش کار گروه زلزله و آتشفشان (  کمیته مخاطرات زمینی) 

زاگرس چین خورده و بالا آمده در محدود تا ۲۵۰ کیلومتری از خط درزه که محل و زون تغییر شکل ناشی از  برخورد دو صفحه عربی و اوراسیا است شکل گرفته و تقسیم بندی های مختلفی  از  دیدگاه زمین شناسی دارد. 
به گزار ش مرکز  لرزه نگاری کشوری  زمین لرزه ای با بزرگای ۵.۹  در عمق۱۰ کیلومتری  ساعت ۱۱:۱۱ مورخ ۲۹ فروردین ماه در ۲۸کیلومتری بندر گناوه در استان بوشهر رخ داد .
این زمین لرزه دارای تداوم  پس لرزه ای بود که در مقایسه با زمین لرزه های هم بزرگای خود مثل زمین لرزه سی سخت که فقط ۱۷ پس لرزه داشت قابل توجه و بی نظیر بوده است.

پس لرزه ها دنباله ای از زمین لرزه ها هستند که پس از وقوع شوک اصلی در یک گسل اتفاق می افتند و در نزدیکی منطقه گسل که در آن گسیختگی اصلی اتفاق افتاده رخ می دهد و بخشی از "روند تنظیم مجدد" پس از لغزش اصلی در صفحه گسلی  است. پس لرزه ها با گذشت زمان کمتر می شوندو می توانند برای روزها ، هفته ها ، ماهها  ادامه داشته باشند. وقوع پس‌لرزه‌ها  پس از یک رخداد زمین‌لرزه بزرگ ناشی از به تعادل رسیدن و ثبات تنش تکتونیکی حاکم بر پوسته زمین پس از رخداد زمین‌لرزه اصلی است.  به عبارتی باقی مانده انرژی است که از رخداد اصلی در زمین باقی مانده است.  پس از یک زلزله بزرگ حرکات پوسته متوقف نمی شودو  پس لرزه هایی به دنبال دارد که برخی از آنها آسیب زا هستند. لغزش مربوط به این پس لرزه ها را پس لغزش می نامندو ممکن است به صورت زمین لرزه های معمولی یا به صورت لغزش کند رخ دهد که احساس نمی شود.

زمین لرزه این قطعه از گسل پیش ژرفای زاگرس که مسبب زلزله با بزرگای ۵.۹ فروردین ماه بوده است عامل دو تغییر شکل دراین  منطقه شده :  ۱-تغییر شکل آنی سطح زمین :  در قسمت بالای پوسته بین ۱۰ تا ۱۵  کیلومتر که  دارای دمای کم - اصطکاک وشکننده است و به آن تغییر شکل هم لرزه ای می گویم که بر اساس نتابج حاصل از تصاویری راداری رصد خانه ملی آتن  ۱۵ سانتی متر بدست آمده است . ۲- تغییر شکل دوم :  بلافاصله پس از وقوع زلزله  مکانیسم آزاد شدن تنش به دلیل ویسکوزیته کم و دمای بالا در قسمت پایین یا شکل پذیر پوسته زمین فعال شده که منجر به تغییر شکل های پس لرزه ای در این قطعه گسلی شده.  این سیکل با توجه به بزرگای زمین لرزه مربوط به یک دوره از چند دقیقه تاماه ها یا سال ها پس از زلزله است که پوسته و گسل هر دو به حالت تغییرات تنش پوسته ناشی از زلزله تنظیم می شوند. در طول دوره پس لرزه ای  حداقل دو فرآیند مشخص باعث ایجاد حرکت اضافی پوسته می شود. یکی شامل لغزش اضافی که معمولاً جزئی و در امتداد گسل رخ داده است و دوم مناطق عمیق تری از پوسته پایین تر از۱۵ کیلومتر در پاسخ به تغییرات تنش پوسته جریان دارند.

نتایج 

 رخداد اصلی با بزرگای ۵.۹   از نوع بین صفحه ای است  که در زون  تغییرشکل عربی اوراسیا اتفاق افتاده است و دارای نرخ  همگرایی ۲۰.۹ میلیمتر درسال است  که نشان دهنده نرخ  تجمع تنش متوسط به  بالای تکتونیکی است .
  
  اگر به زمین لرزه اصلی و پراکندگی پس لرزها و رخ داد های امروز  نگاه کنیم  نحوه پخش و تراکم آنها را در محدوه داخل و خارج انحنا یا خم گسل(برخورد سه گانه) می بینیم که در تصاویر راداری نیز مشخص است  و نشان میدهد که عمده تغییر شکل و جابجایی در فرا دیواره گسل بیشتر بوده  است.همچنین بر اساس تغییرات تنش کلمب نیز  قسمت عمده تنش رها شده در این زون متمرکز شده که با تطابق پسلرزه ها کاملا مشخص است و وسعت 
 گسیختگی زیادی را نشان می دهد  که حاکی از  مساحت زیا دشکست است که با این دو پس لرزه امروز نیز گسترش یافته است.
بر اساس نتاج بدست آمده    گسل هایی که دارای انحنا و خمش میباشند به عنوان مناطق خطر و تجمع تنش  و پیش  نشانگر زلزله بایستی در نظر گرفته شوند همانطوری که در مورد زلزله گناوه دیده شد  و بایستی  مورد پایش  مستمر قرار گیرند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.mq0a2bqe0la82.html
ncc.gov.ir/vdcc.mq0a2bqe0la82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1