کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی از افزودن فیلدهای توصیفی آوانگاری به پایگاه داده نقشه‌های پوششی 1:25000 خبر داد

اضافه کردن فیلدهای توصیفی آوانگاری به پایگاه داده نقشه‌های پوششی 1:25000

10 آبان 1400 ساعت 7:44

نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی

بنا به تصمیم معاونت فناوری و ارائه اطلاعات مکانی، به‌منظور غنی‌سازی اطلاعات 1:25000 نقشه‌های مبنایی و موجود بودن بانک اطلاعاتی پایگاه نام‌های جغرافیایی، آوانگاری اسامی(GeoName) تهیه شده توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های‌ملی، با همکاری اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، به بانک اطلاعاتی پایگاه نام‌های جغرافیایی اضافه گردید


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، بنا به تصمیم معاونت فناوری و ارائه اطلاعات مکانی، به‌منظور غنی‌سازی اطلاعات 1:25000 نقشه‌های مبنایی و موجود بودن بانک اطلاعاتی پایگاه نام‌های جغرافیایی، آوانگاری اسامی(GeoName) تهیه شده توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های‌ملی، با همکاری اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، به بانک اطلاعاتی پایگاه نام‌های جغرافیایی اضافه گردید.

  نقشه‌های مبنایی و پوششی 1:25000 کشور، یکی از منابع اطلاعات مکانی غنی جهت استفاده در برنامه‌ریزی و مدیریت می‌باشند.  سازمان نقشه‌برداری کشور از سال 1368 اقدام به تهیه این نقشه‌ها به‌صورت چاپ کاغذی کرده و در ادامه، با توجه به پیشرفت‌های فناوری، نقشه‌ها با فرمت رقومی (شامل اطلاعات مکانی و توصیفی) تهیه و در اختیار کاربران قرار گرفته است. اطلاعات توصیفی موجود در جداول عوارض، کمک بسیار شایانی در امر تجزیه و تحلیل‌ها به کاربران ارائه می‌دهد. از طرفی، گستردگی و وسعت کشور و همچنین وجود قومیت‌ها، زبان‌ها و گویش‌های متنوع در مرزوبوم کشور عزیزمان ایران و نیز اسامی یکسان و مشابه در سطح نقشه‌های مبنایی، احتمال اشتباه در استفاده از اطلاعات توصیفی به‌خصوص اسامی را بسیار زیاد می‌نماید.

  در همین راستا و بنا به تصمیم معاونت فناوری و ارائه اطلاعات مکانی، به‌منظور غنی‌سازی اطلاعات 1:25000 نقشه‌های مبنایی و موجود بودن بانک اطلاعاتی پایگاه نامهای جغرافیایی، اداره کل GIS، مسئول افزودن آوانگاری اسامی (GeoName) تهیه شده توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های‌ملی شده است.

  علاوه برفیلدهای اطلاعات توصیفی موجود در لایه‌های اطلاعاتی پایگاه داده 1:25000، فیلدهای آوانگاری، نام لاتین و کد تعیین شده برای اسامی در پایگاه نام‌ها نیز به این لایه‌ها اضافه گردید. تاکنون حدود 65% از  این عملیات برروی لایه‌های موجود در پایگاه GeoDB صورت گرفته است.


کد مطلب: 4745

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/4745/اضافه-کردن-فیلدهای-توصیفی-آوانگاری-پایگاه-داده-نقشه-های-پوششی-1-25000

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir