Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۵۹
کد مطلب : ۴۸۰۶
مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی اعلام کرد:

تولید نقشه‌های مبنایی پوششی کشور در مقیاس‌های ۱:۲۵۰۰۰ و ۱:۵۰۰۰۰ به فرمت Georeferenced PDF

نقشه‌های پوششی کشور در مقیاس‌های ۱:۲۵۰۰۰ و ۱:۵۰۰۰۰ با فرمت Georeferenced PDF، توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شد.
تولید نقشه‌های مبنایی پوششی کشور در مقیاس‌های ۱:۲۵۰۰۰ و ۱:۵۰۰۰۰ به فرمت Georeferenced PDF
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه‌های پوششی کشور در مقیاس‌های 1:25000 و 1:50000 با فرمت Georeferenced PDF را معرفی کرد.

رشد روزافزون استفاده از انواع نقشه، نیاز به تولید داده‌های به‌ روز را با سرعت بیشتری طلب می‌کند. ارائه این داده‌ها به ‌صورت چاپی و رقومی بر مبنای استانداردهای روز دنیا در حیطه مسئولیت‌های مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی می‌باشد. این مدیریت نیز نقشه‌های متنوعی را بر مبنای نیازهای کشور تهیه نموده و بسته به تیراژ و نوع استفاده، آنها را به ‌صورت چاپی و یا رقومی منتشر می‌نماید. اداره نقشه‌های مبنایی و توپوگرافی نیز وظیفه تهیه و پردازش کارتوگرافی نقشه‌های مبنایی و توپوگرافی کشور را در مقیاس‌های مختلف عهده‌دار می‌باشد.

به ‌منظور استفاده از نقشه‌های رقومی پوششی 1:25,000 که به صورت یک یا چند فایل با فرمت DGN ذخیره می‌گردند، نیاز به نرم‌افزارهای تخصصی مانند MicroStation، AutoCAD ویا ArcGIS می‌باشد. این نرم‌افزارها علی‌رغم قابلیت‌های فراوانی که دارند، همه جا در دسترس نبوده و کار کردن با آنها نیاز به آموزش‌های مخصوص دارد. لذا با توجه به حجم گسترده اطلاعات مکانی در کشور و گرایش کاربران برای استفاده از محصولات و امکانات به‌روز، نیاز به استفاده از یک فرمت کاربردی برای نمایش و اندازه‌گیری عوارض نقشه و نرم‌افزاری کاربرپسند بیش ‌از پیش احساس می‌گردد.
 

نقشه‌های با فرمت Georeferenced PDF:


فرمت GeoPDF یا همان Georeferenced PDF و نرم‌افزارهای نمایش آن مانند Adobe Acrobat DC، راه حلی نوین و مؤثر برای حل این مشکل هستند. نقشه‌‌های Georeferenced PDF، با حفظ تمامی المان‌های کارتوگرافی و مختصات عوارض تولید می‌گردند. این نقشه‌ها علاوه بر دارا بودن کلیه اطلاعات نقشه‌های کارتوگرافی، به‌صورت یک فایل با فرمت PDF و با حجم بسیار کم ذخیره می‌شوند. بنابراین درخصوص کاربردهای معمول نقشه‌های پوششی، می‌توان این نقشه‌ها را جایگزین مناسبی برای نقشه‌های رقومی با فرمت‌های DGN و Shapefile دانست.استفاده از نقشه‌های Geo PDF در تلفن‌های هوشمند:

یکی از مزایای نقشه‌های Geo PDF، استفاده از آن‌ها در تلفن‌های هوشمند است. این نقشه‌ها به‌ راحتی و با استفاده از نرم‌افزارهای موجود برای خواندن فایل‌های PDF می‌توانند در تلفن‌های هوشمند مورد استفاده قرار گیرند.
اما می‌بایست به این نکته نیز توجه کرد که اکثر نرم‌افزارها نمی‌توانند مختصات موجود در این نقشه‌ها را درک کنند. بنابراین برای اندازی‌گیری طول و مساحت و نمایش مختصات از GPS تلفن همراه خود، نیازمند نرم‌افزارهای مخصوص هستید.
برای نمایش نقشه‌های Geo PDF و انجام اندازه‌گیری‌های طول و مساحت در تلفن‌های هوشمند، می‌توانید از نرم‌افزارهایی مانند Geo PDF Mobile و یا Avenza Maps استفاده کنید.
  
نحوه اندازه‌گیری طول و مساحت در یک Geo PDF:

با نصب نرم‌افزار Adobe Acrobat DC می‌توانید به ‌راحتی یک فایل نقشه Geo PDF یا همان Georeferenced PDF را باز کرده و به مختصات جغرافیایی نقاط روی نقشه خود دسترسی پیدا کنید. همچنین این نرم‌افزار قابلیت اندازه‌گیری طول و مساحت و محیط هر المان ترسیمی (خط یا پلیگون) را به شما می‌دهد. برای این کار کافی‌ است تا مجموعه ابزار Measure را از بخش Tools فعال نموده و در منوی Edit قسمت Preferences، نحوه نمایش پیش‌فرض ابزار Measuring(Geo) را Meters انتخاب کنید.وضعیت پیشرفت تولید نقشه‌های Geo PDF:

   نقشه‌های 1:25000 :

در حال حاضر کلیه نقشه‌های پوششی کشور در مقیاس 1:25000 به فرمت Geo PDF تبدیل شده‌اند. این نقشه‌ها دارای 169 لایه اطلاعاتی و با دقت مکانی 5 متر، حاوی اطلاعاتی جامع از عوارض مکانی هر منطقه هستند و می‌توانند در کلیه پروژه‌هایی که با نقشه و اطلاعات مکانی سر و کار دارند، مبنای تصمیم‌گیری قرار گیرند.

   نقشه‌های 1:50000 :
نقشه‌های پوششی با مقیاس 1:50000 از یکپارچه‌سازی و جنرالیزاسیون نقشه‌های ‌1:25000 به‌دست می‌آیند. این نقشه‌ها جزئیات گرافیکی کمتری را نمایش داده و تعداد لایه‌های موجود در آنها کاهش پیدا کرده است. اما محدوده وسیع‌تری را شامل شده و برای کابردهای مختلفی مانند انجام فازهای مقدماتی مطالعات پروژه‌های عمرانی مورد استفاده بسیاری دارند.
روند تولید نقشه‌های Geo PDF با مقیاس 1:50000 نیز در سال 1400 آغاز شده و پیش‌بینی می‌گردد تا اوایل سال 1401 برای ثبت سفارش، به‌صورت کامل، در اختیار کاربران قرار گیرد.

نحوه ثبت سفارش و خرید نقشه‌های Geo PDF:

شما می‌توانید برای تهیه این نقشه‌ها به سامانه فروش غیرحضوری سازمان نقشه‌برداری کشور، به آدرس https://eshop.ncc.gov.ir  رجوع نموده و پس از ثبت‌نام، مطابق مراحل زیر ثبت سفارش را انجام دهید.
 
   مرحله اول: دسته‌بندی و تعیین موقعین مکانی محصول   مرحله دوم: تعیین مشخصه‌های محصول و ثبت سفارش
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.yexfuqeomsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.yexfuqeomsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1