Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب : ۴۸۷۴
اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری زمینی خبر داد:

آغاز مراحل گویاسازی از شهر شیرود(استان مازندران)

مهندس آرتین هوانسیان، رئیس اداره گردآوری اطلاعات توصیفی
آغاز مراحل گویاسازی از شهر شیرود(استان مازندران)
plusresetminus
آغاز مراحل گویاسازی از شهر شیرود

روند تهیه نقشه و اطلاعات مکانی ترکیبی از گردآوری و اخذ داده های مکانی و توصیفی می باشند. این فرآیند در سازمان نقشه برداری کشور با استفاده از روش های نقشه برداری هوایی (فتوگرامتری) آغاز شده و تمامی داده های هندسی در بعد مکان از طریق تبدیل عکس به نقشه جمع آوری می شوند. جهت تکمیل روند تهیه نقشه می بایستی اطلاعات توصیفی که شامل خصوصیات و ویژگی های عوارض بوده، مطابق استانداردها و دستورالعمل های گویاسازی نقشه های بزرگ مقیاس سازمان نقشه برداری کشور گردآوری و اخذ گردند و نهایتا در قالب ژئودیتابیس ذخیره سازی و بمنظور ایجاد پایگاه داده مکانی در اختیار واحد ادیت جهت ترسیم و ایجاد نسخه های GIS ایی قرار گردند.
بدین منظور و مطابق روال گذشته انجام عملیات گویاسازی عوارض منطقه شیرود(استان مازندران) توسط همکاران اداره اطلاعات توصیفی / اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور براساس برنامه ریزی های انجام شده آغاز گردید. در این مرحله کارشناسان این حوزه ابتدا پس از بررسی و مطالعه برروی فایل نقشه های تبدیل شده و نسخه کاغذی عکس های ارتوفتو منطقه، شناخت مورد نیاز جهت انجام زمانبندی مناسب را انجام داده و در مرحله بعد عملیات میدانی بمنظور گردآوری و اخذ داده های توصیفی عوارض مکانی را آغاز نموده اند.
  

 
شایان ذکر است بمنظور کنترل و ارزیابی سامانه گویاسازی رقومی و بررسی میزان عملکرد این سامانه، داده های توصیفی و مشخصات مربوط به عوارض مکانی بخش هایی از شهر شیرود(استان مازندران) از طریق فرآیند گویاسازی رقومی جمع آوری و ذخیره سازی گردیده و امید است با توسعه و تکمیل این سامانه بتوان عملیات گردآوری، اخذ و ذخیره سازی داده های توصیفی را بصورت برخط انجام داد.
https://www.ncc.gov.ir/vdce.f8ebjh8ve9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.f8ebjh8ve9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1