Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۷
کد مطلب : ۴۹۵۰

گزارش اولیه فوران آتشفشان زیر آب و هشدار سونامی در سراسر اقیانوس آرام

احمد شریعتمدار، کارشناس اداره کل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی
بلحاظ موقعیت زمین ساختی، هونگا وتونگا-هونگا هائاپائی بخشی از قوس آتشفشانی بسیار فعال جزایر کرمادک-تونگا است. یک منطقه فرورانش که از شمال و شمال شرق نیوزلند تا فیجی ادامه دارد سبب اصلی ایجاد این آتشفشان است که حدود ۱۲۲ کیلومتر بالاتر از سطح فرورانش و منطقه لرزه‌ای بسیار فعال قرار گرفته است.
گزارش اولیه فوران آتشفشان زیر آب و هشدار سونامی در سراسر اقیانوس آرام
plusresetminus
فوران آتشفشان زیر آب و هشدار سونامی در سراسر اقیانوس آرام

این آتشفشان از اولین ساعات شنبه ۲۵ دیماه، در حدود ۷۰ کیلومتری جزیره‌ی دور افتاده تونگا و در زیر آب فوران کرد و زنجیره ای از هشدارها را ایجاد کرد و باعث ایجاد امواج بسیار سهمگین تا سواحل غربی آمریکا شد.

گفته شده محققان پس از شروع فوران آتشفشان انفجارهای مهیب و رعد و برق را در نزدیکی آن مشاهده کردند.
تصاویر ماهواره‌ای توده‌ای عظیم از خاکستر، بخار و گاز به عرض ۵ کیلومتر را ثبت کرده‌اند که تا حدود ۲۰ کیلومتر از این آتشفشان بالا می‌رود.

بر اساس گزارش‌های اولیه، متعاقب این فوران، یک موج سونامی به پایتخت این کشور دور افتاده اقیانوس آرام برخورد کرده است.

فوران آتشفشان بسیار چشمگیر بود و توده‌های گاز و خاکستر را به عمق چندین کیلومتر به جو فرستاد، و بر اساس برخی مشاهدات عینی سبب باران خاکستر شده است.
هیچ گزارش رسمی فوری در مورد میزان جراحات یا خسارات وجود ندارد، اما به گفته آسوشیتدپرس، خدمات اینترنتی در این کشور مختل شده است و ارزیابی آن را دشوار کرده است.

علیرغم دوری جغرافیایی تونگا، پس از فوران اولیه، صدای مهیبی تا نیوزلند در ۱۸۰۰ کیلومتری شمال شرقی جزیره اصلی مجمع‌الجزایر تونگاتاپو شنیده شد.

در کالیفرنیا، صبح روز شنبه آب به بندر سانتا کروز سرازیر شد و به قایق ها آسیب رساند، پارکینگ را زیر آب برد و باعث شد مردم اسکله ها، پیاده روها و فروشگاه های اطراف را تخلیه کنند.  در بندر سان لوئیس، تقریباً در میانه راه بین سن خوزه و لس آنجلس، امواج بیش از ۱/۵ متر توسط اداره ملی اقیانوسی و جوی اندازه گیری شد.

پیش‌تر از این در دسامبر سال ۲۰۱۴ نیز، یک آتشفشان زیرآبی در میان جزایر تونگا در جنوب اقیانوس آرام منفجر شد و تا یک ماه پس از پایان این انفجار با ته‌نشین شدن خاکسترها جزیره جدیدی از آب سر برآورد که ارتفاعی ۱۲۲ متری بالاتر از سطح اقیانوس ایجاد کرد. دانشمندان به‌طور غیررسمی نام این جزیره جدید را هونگا تونگا-هونگا هائاپائی گذاشتند که ترکیبی است از نام دو جزیره غیر مسکونی دو سوی این جزیره تازه.

بلحاظ موقعیت زمین ساختی، هونگا وتونگا-هونگا هائاپائی بخشی از قوس آتشفشانی بسیار فعال جزایر کرمادک-تونگا است.
یک منطقه فرورانش که از شمال و شمال شرق نیوزلند تا فیجی ادامه دارد سبب اصلی ایجاد این آتشفشان است که حدود ۱۲۲ کیلومتر بالاتر از سطح فرورانش و منطقه لرزه‌ای بسیار فعال قرار گرفته است.
 

موقعیت زمین ساختی فوران آتشفشان تونگاکلیپ کوتاه از فوران آتشفشان تونگا
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.iexfuqehysfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.iexfuqehysfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی