Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۲
کد مطلب : ۴۹۵۱
اداره کل زمین‌سنجی و نقشه برداری زمینی خبر داد.

گزارش زمین‌لرزه با بزرگای ۵.۱ شهداد استان کرمان

تهیه و تنظیم: دکتر حمید رضا نانکلی رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک از اداره کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی
گزارش زمین‌لرزه با بزرگای ۵.۱ شهداد استان کرمان
گزارش زمین‌لرزه با بزرگای ۵.۱ شهداد استان کرمان
plusresetminus
گزارش زمین لرزه با بزرگای ۵.۱  شهداد  استان کرمان

به گزارش  مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت ۱۷ و۵ دقیقه  زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.1 ریشتر حوالی سیرچ کرمان را لرزاند. عمیق این زمین لرزه ۱۲ کیلومتر اعلام شده است. این زمین لرزه تا کنون دو پس لرزه با بزرگای ۲.۸ و ۲.۶ داشته است.

گزارش کارگروه زمین لرزه و آتشفشان 

کرمان با ۱۸گسل فعال به عنوان یکی از زلزله خیزترین استان های کشور شناخته می شود 
اما استان کرمان سابقه وقوع زمین لرزه های بسیار شدید تر را در کارنامه خود ثبت کرده است؛ ۶.۸ ریشتر گلباف، ۶ ریشتر لاله زار و نگار، دو زمین لرزه بالای ۶ ریشتر در ریگان، ۵.۶ شهداد، ۶.۵ بم، ۶.۴ حتکن، ۵.۸ نگار اینها تنها نمونه ای کوچک از زمین لرزه های ده های اخیر استان کرمان هستند که تنها در زمین لرزه بم ۳۳ هزار و ۴۸۹ نفر کشته و حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر زخمی شده اند. در این زلزله ۲۴ هزار و ۲۸۳ واحد مسکونی شهری؛ ۱۰ هزار و ۱۴۵ واحد مسکونی روستایی و ۳ هزار و ۳۲۶ واحد تجاری تخریب شد. همچنین ۹۷۶ واحد مسکونی شهری، ۱۲ هزار و ۲۵۲ واحد مسکونی روستایی، ۵۲۴ واحد تجاری و ۱۴۱ واحد صنعتی خسارت دیدند.

گسل مسبب زمین لرزه

گسل گلباف با طول ۱۰۰ کیلومتر  یکی از جنباترین ساختارهای منطقه کرمان است که در چند دهه گذشته دست‌کم ۵ زمین‌لرزه متوسط تا بزرگ و ویران‌گر (۱۱ ژوئن ۱۹۸۱، ۲۸ ژوئیه ۱۹۸۱، ۲۰ نوامبر ۱۹۸۸، ۱۴ مارس ۱۹۹۸ و ۱۸ نوامبر ۱۹۹۸) را در گستره گلباف پدیدآورده است. رویداد زمین‌لرزه پنجم دی‌ماه ۱۳۸۲ در جنوب سامانه گسلی گلباف می‌تواند هشداری برای رویداد زمین‌لرزه آتی در بخش جنوبی‌تر این سامانه گسلی باشد.

پتانسیل لرزه خیزی  استان کرمان با شبکه ایستگاه های دائمی سازمان نقشه برداری کشور

نتایج حاصل از ایستگاه های دائمی سازمان نقشه برداری در منطقه زمین لرزه که شامل میدان سرعت و نرخ  کرنش و نرخ کرنش برشی است نشان دهنده نرخ لغزش ۱.۵ میلیمتر در سال برای این گسل و نرخ کوتاه شدگی۲ میلیمتر در سال و چرخش راستگرد همراه با مولفه غالب کششی در جنوب کرمان و کاهش آن در شمال استان است. نرخ استرین برشی حاصل از ایستگاه های دائمی ۵۵ تا ۶۰ نانو استربن در سال است که نشان دهنده خطر  لرزه ای  و تنش بالای منطقه است.
 با توجه نرخ لرزه خیزی استان کرمان توصیه بر نصب بیشتر دستگاه های GNSS و پایش آنلاین گسل های آن به همراه سیستم هشدار سریع و همچنین استفاده از تصاویر راداری برای تعیین کرنش انباشته شده در پوسته منطقه میباشد.
https://www.ncc.gov.ir/vdca.mnyk49no65k14.html
ncc.gov.ir/vdca.mnyk49no65k14.html
1