Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۴
کد مطلب : ۵۱۸۰
دکتر جمور دبیرعلمی همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک ۱۴۰۰:

همایش ملی ژئوماتیک در راستای افزایش بهره وری و صرفه جویی در منابع و مصارف ملی و مشارکت فعال نهادهای مردم نهاد علمی و صنفی برگزار می شود

دکتر یحیی جمور، دبیر علمی بیست و ششمین همایش ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی روز سه شنبه ۰۳/۱۲/۱۴۰۰ در سالن همایش خلیج فارس سازمان نقشه برداری کشور گفت: «این همایش با هدف ایجاد نشاط علمی - پژوهشی در میان دانشجویان، اساتید، متخصصین، بهره‌برداران و جهت‌دهی به ظرفیت در راستای گسترش و تبادل دانش و فناوری برگزار می شود.
همایش ملی ژئوماتیک در راستای افزایش بهره وری و صرفه جویی در منابع و مصارف ملی و مشارکت فعال نهادهای مردم نهاد علمی و صنفی برگزار می شود
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر یحیی جمور با اشاره به تاریخچه برگزاری همایش ژئوماتیک اظهار داشت: «سابقه همایش ژئوماتیک به سال 1371 برمی گردد که برای نخستین بار در دانشگاه تهران و با سخنرانی مرحوم دکتر حسن حبیبی معاون اول رئیس جمهور وقت به صورت بین‎المللی برگزار شد. این همایش در سال های بعد به صورت ملی و با عناوین مختلفی همچون GIS، نقشه‎ برداری و نهایتا «ژئوماتیک» به فعالیت خود ادامه داد.»
 
وی افزود:« از جمله دستاوردهای همایش های سال های گذشته، فراهم سازی زمینه مشارکت وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی؛ بررسی راهکارهای استفاده از داده ‎ها‌ و اطلاعات مکانی در نظام مدیریت و تصمیم گیری در کشور بوده است. همایش های ژئوماتیک محلی برای ایجاد ارتباط بین سه ضلع مثلث «بخش دولتی»، «بخش خصوصی» و «مجامع دانشگاهی» بوده است که همه ساله با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‎های اجرایی، تقنینی و قضایی، نمایندگان بخش خصوصی و اعضای هیات علمی و دانشجویان رشته مهندسی نقشه برداری و سایر رشته های مرتبط با آن برگزار شده است. »
 
دبیر علمی بیست و ششمین همایش ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی در ادامه بیان داشت: «هدف از برگزاری این همایش نیز همچون همایش های قبلی، ایجاد فرصتی مناسب برای تبادل نظر و ارائه جدیدترین یافته‎های علمی و نتایج تحقیقات و پژوهش‎های متخصصین در حوزه مهندسی نقشه‎ برداری و اطلاعات مکانی است تا بستری مناسب به منظور آگاهی و دانش افزایی پژوهشگران، مهندسین، فعالین حوزه نقشه‎برداری و دانشجویان، فراهم آورد. در این همایش نمایندگان بخش‌های حاکمیتی کشور با جدیدترین دستاوردها و تحلیل اطلاعات مکانی به دست آمده آشنا شده تا از آن در تصمیمات کلان کشوری بویژه در حوزه عملیات عمران و توسعه، ارتباطات و فناوری اطلاعات،کشاورزی، مدیریت بحران، کاداستر اراضی و .... بهره‎مند می‎شوند. آنها همچنین با ظرفیت‎های بخش خصوصی در این زمینه ‎ها آشنا شده و زمینه برخورداری از مشاوره‌های آنها را به دست می‎آورند. علاوه بر این هر دو بخش دولتی و خصوصی با آموزه‎های نوین علمی و ظرفیت‎های جدید در این عرصه آشنا شده و مجامع علمی نیز با مطالبات و نیازهای این دو بخش آشنا می‎شوند تا پژوهش‎های هدفمندی در این رابطه را پی ریزی کنند. به این ترتیب در همایش ملی ژئوماتیک هم دریچه‎ای به سوی شناخت ناشناخته‎های علمی و مهندسی نقشه‎برداری گشوده می‎شود و هم دیدگاه‌های توسعه‌ای دو بخش دولتی و خصوصی نزدیکی بیشتری با هم پیدا می کنند.»
 
دکتر جمور با اشاره به ابتکار در نحوه ی اجرای همایش عنوان کرد: «در راستای افزایش بهره وری و صرفه جویی در منابع و مصارف ملی و مشارکت فعال نهادهای مردم نهاد علمی و صنفی، بیست و ششمین همایش ملی ژئوماتیک و نمایشگاه جانبی در اسفند 1400 توسط سازمان نقشه‌برداری کشور، انجمن علمی مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک ایران و جامعه صنفی مهندسان نقشه بردار با شعار "اطلاعات مکانی، زیربنای توسعه اقتصادی کشور" برگزار می شود. ابتکار این دوره در برگزاری همایش ژئوماتیک 1400 نسبت به همایش های قبلی، فراهم آوردن امکان حضور بیشتر علاقمندان بدلیل برگزاری همایش و نمایشگاه بصورت مجازی است.»
 
وی با بیان روند داوری مقالات تصریح کرد:« در همایش ژئوماتیک 1400، مانند همایش های قبلی، روند داوری مقالات با دعوت از اساتید و متخصصین حوزه مهندسی نقشه­برداری و در گرایش­های مختلف از جمله ژئودزی و هیدروگرافی، فتوگرامتری، سنجش از دور، سامانه­های اطلاعات مکانی صورت پذیرفت.»
 
دبیر علمی بیست و ششمین همایش ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی در پایان با اعلام تعداد پذیرفته شدگان و فرایند ارائه آن گفت:« نتیجه داوری­های علمی و دقیق داوران محترم، به پذیرفته‌ شدن 62 مقاله به صورت سخنرانی و 54 مقاله به صورت پوستری از مجموع 157 مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش منجر گردید که انشاا... در طول دو روز همایش ارائه خواهند شد. علاوه بر ارائه مقالات علمی، 3 کارگاه آموزشی و دو میزگرد تخصصی با موضوعات جذاب و مهم به موازات همایش با مشارکت دانشگاهیان، موسسات مختلف دولتی، عمومی و خصوصی ارائه می­گردد که گزارش دقیق در آیین اختتامیه همایش به استحضار علاقمندان خواهد رسید.»
 
گفتنی است بیست و ششمین همایش ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی به صورت وبیناری در سازمان نقشه برداری کشور در حال برگزاری است و تا فردا 4 اسفندماه ادامه خواهد داشت.
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.cdtiw6dyxgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.cdtiw6dyxgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1