plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۳
کد مطلب : ۵۷۱

معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور اعلام کرد: فرونشست ۱۴ سانتی‎متری در سه منطقه از تهران

دکتر یحیی جمور در جلسه مرکز بررسی‎های استراتژیک ریاست جمهوری اعلام کرد که در شهر تهران، در مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹ ، بیشترین میزان فرونشست ثبت شده است و حتی این میزان تا ۱۴ سانتیمتر در سال نیز ثبت شده است.
معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور اعلام کرد: فرونشست ۱۴ سانتی‎متری در سه منطقه از تهران
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، روز سه شنبه چهارم تیرماه 1398، جلسه‎ای در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با موضوع بررسی پرونده فرونشست زمین در کشور (با تاکید بر شهر تهران) با حضور نمایندگانی از وزارتخانه‎های نیرو، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی، همچنین سازمان‎های نقشه برداری کشور، زمین شناسی کشور، جغرافیایی نیروهای مسلح، حفاظت محیط زیست و مدیریت بحران و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، استانداری، شهرداری، مترو و اداره کل آبفای تهران و ... برگزار شد.
پس از گزارش جامعی که مهندس مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه برداری کشور، از مجموعه مطالعات این سازمان در موضوع فرونشست؛ ارائه کرد؛ دکتر یحیی جمور، معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور نیز با اشاره به اینکه این سازمان، کاهش ارتفاع برای برخی نقاط کشور را تا کنون ثبت کرده است، افزود: در خصوص موضوع فرونشست، شهرداری تهران، شهرداری اصفهان، سازمان مدیریت بحران و بسیاری از سازمان های دیگر حساس شده اند. به طور خاص در شهر تهران، در مناطق 17، 18 و 19 تهران، بیشترین میزان فرونشست ثبت شده است و حتی این میزان تا 14 سانتیمتر در سال نیز ثبت شده است.
وی افزود: با روش های ترازیابی، بهره گیری از گیرنده های GPS، تصاویر راداری و سایر روش های مهندسی نقشه برداری، تغییرات ارتفاعی و میزان فرونشست اندازه گیری می شود و نتایج در قالب اطلس و نقشه های یکپارچه تولید و منتشر می شود. سازمان نقشه برداری کشور هشدارهای مکرری تا کنون ارائه داده، اما مدیریت این مساله پس از هشدارها بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
معاون فنی سازمان یکی از مشکلات جدی در این راستا را عدم پشتیبانی های اعتباری به موقع دانست و ادامه داد: سازمان نقشه برداری کشور، تمام اهتمام خود را به کار بسته است تا خللی در هشدارهای سریع و به موقع و پایش این پدیده در کشور ایجاد نشود اما پشتیبانی های اعتباری در این زمینه بسیار ضروری خواهد بود.
در حین سخنان دکتر جمور، دکتر عبدالرضا سعادت مدیرکل ژئودزی و نقشه برداری زمینی نیز با نمایش اسلایدهایی از مطالعات و گزارشات فنی سازمان نقشه برداری کشور و نمونه هایی از اطلس های فرونشست به حضار ارایه کرد.
دکتر فرخ توکلی مشاور رئیس سازمان نقشه برداری نیز در ادامه این نشست با اشاره به تجربیات سایر کشورها از جمله کشور ژاپن در این زمینه اعلام کرد: عدم وجود قوانین مشخص در کشور برای مدیریت پدیده فرونشست و جلوگیری از زیاد شدن آن که عمدتا به برداشت آبهای زیرزمینی بر می گردد، از مهمترین چالش های پیش رو است. لازم است دستورالعمل ها و قوانین مشخصی در این راستا به تصویب برسد و هر چه زودتر اجرایی شود. در غیر این صورت اینکه فقط هشدار داده شود، مشکلی را مداوا نخواهد کرد.
گفتنی است؛ این جلسه از سوی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری به بررسی پرونده  فرونشست زمین در کشور (با تاکید بر شهر تهران) اختصاص یافته بود تا با توجه به نقشه های فرونشست ارائه شده از سوی سازمان نقشه برداری کشور، نتایج حاصل از این نشست جهت ارائه پیشنهادات عملی و راهبردی به دولت و رئیس محترم جمهور  مورد استفاده قرار گیرد.
https://www.ncc.gov.ir/vdcgrq9n4ak9u.pra.html
ncc.gov.ir/vdcgrq9n4ak9u.pra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی