Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۸
کد مطلب : ۶

نماینده تركیه در کمیته ژئوماتیک اكو: برای ناتو نقشه تهیه می‎كنیم/ تلاش تركیه برای تحكیم روابط با سازمان نقشه‌برداری ایران

نماینده کشور ترکیه در رابطه با ساختار سازمانی نقشه‌بردرای در کشورش گفت: «نقشه‌برداری در ترکیه زیر مجموعه وزارت دفاع ملی است و کارکنان آن در محل کار خود با لباس نظامی حاضر می‎شوند».
نماینده تركیه در کمیته ژئوماتیک اكو: برای ناتو نقشه تهیه می‎كنیم/ تلاش تركیه برای تحكیم روابط با سازمان نقشه‌برداری ایران
plusresetminus
با گذشت قریب به یک ماه از برگزاری نشست کمیته ژئوماتیک اکو در تهران، نماینده ترکیه در این اجلاس بار دیگر خواستار تحکیم روابط آنکارا با تهران در زمینه نقشه‎برداری شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‎برداری کشور، «علی احسان‎کورت» از فرماندهان وزارت دفاع ملی ترکیه که وظیفه نقشهبرداری در این کشور برعهده سازمان آنهاست؛ ضمن تقدیر از میزبانی ایران در برگزاری اجلاس اعضای کمیته ژئوماتیک اکو، پیشرفت ایران در عملیات نقشه‎برداری را چشمگیر توصیف کرد و گفت: «امیدوارم درچارچوب‎ کمیته ژئوماتیک اکو، آنکارا همکاری بیشتری با تهران داشته باشد».

او که از برخی مشکلات در تشریفات فرودگاهی تهران پیش از حضور در اجلاس کمیته ژئوماتیک اکو انتقاد می‎کرد، برگزاری مطلوب چنین رویداد­هایی را در ارتباط مستقیم با بودجه در ­نظر­گرفته­ شده برای آن ارزیابی کرد و گفت: «همه چیز در برگزاری این اجلاس خوب بود. البته انتظار می‎رفت با برگزاری ضیافت شامی فرصت بیشتری برای گفت‎وگو با مهمانان حاضر در اجلاس  فراهم می‎شد تا در فضای آرامش ­بخشی بیشتر با یکدیگر گفت‎وگو کنند. البته دیداری که با رئیس سازمان نقشهبرداری کشور داشتیم، این فضا را فراهم کرد».

نماینده کشور ترکیه در رابطه با ساختار سازمانی نقشهبردرای در کشورش گفت: «نقشهبرداری در ترکیه زیر مجموعه وزارت دفاع ملی است و کارکنان آن در محل کار خود با لباس نظامی حاضر می‎شوند».

کورت خاطرنشان کرد: «این سازمان فقط یک شعبه در آنکارا دارد و مسئول تهیه نقشه‎های بنیادی است. سازمان کاداستر ترکیه هم مستقلا فعالیت دارد و عمدتا در پی تولید نقشه­هایی با مقیاس 1:10.000 یا دقیق‌تر از آن است. ارتباط خوبی بین سازمان نقشهبرداری کشور ترکیه (در بخش نظامی) با سازمان کاداستر این کشور (بخش غیر نظامی) وجود دارد».

وی با اشاره به اینکه در ترکیه سه موسسه، کار ثقلسنجینسبی را انجام می‎دهند؛ تاکید کرد که وزارت دفاع ملی ترکیه، عملیات ثقلسنجیمطلق را انجام می­‎دهد. عملیاتی که تا 20 سال پیش آلمانی‎­ها آن را برای ترکیه انجام می‎­دادند اما اکنون خودشان با برخورداری از دستگاه ثقلسنجمطلق، این وظیفه را انجام می‎دهند.

نماینده ترکیه در اکو که می‏‎گفت نقشه‎هایی با مقیاس 1:25000 در حال تکمیل و دیجیتال شدن در این کشور است؛ اضافه کرد: «نقشه 1:50000 را نیز برای ناتو تهیه و تکمیل کرده‎ایم. همچنین ژئویید - نقشه گرانش زمین- نیز با دقت 10 سانتیمتر آماده شده است».
https://www.ncc.gov.ir/vdcdy209ayt0.62.html
ncc.gov.ir/vdcdy209ayt0.62.html