کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

بر اساس مصوبه هیات رئیسه سازمان نقشه برداری کشور؛ محدودیت ارائه اطلاعات مکانی به مراجعان برداشته شد

12 تير 1398 ساعت 9:41

پیرو مصوبه هیات رئیسه سازمان نقشه برداری کشور، این سازمان هیچ محدودیتی در ارائه نقشه و اطلاعات مکانی به مراجعان چه از نظر حجم داده و چه به لحاظ تعداد موارد تقاضا شده ندارد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مواد ٢ و ٥ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات صراحتا حاکی از آنند که «هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد، مگر آن که قانون منع کرده باشد» و «مؤسسات عمومی مکلفند اطلاعات موضوع این قانون را در حداقل زمان ممکن و بدون تبعیض در دسترسی مردم قرار دهند». از این رو هيئت رئیسه سازمان نقشه بردرای کشور مصوب کرد هرگونه نقشه و اطلاعات مکانی که حاوی داده‏های طبقه‎بندی شده نباشند، قابل ارائه به عموم مراجعان و متقاضیان است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

«عکس‎های هوایی»، «نقشه» و «تصاویر ماهواره‌ای» بیشترین اقلامی هستند که از سوی مراجعان به سازمان نقشه برداری کشور مطالبه می‎شوند که به صورت کاغذی و یا فایل الکترونیکی در اختیار آنها قرار می‎گیرد. «دفتر امنیت و نظارت بر اطلاعات جغرافیایی» که با حضور کارشناسان ذيصلاح، در سازمان نقشه برداری کشور مستقر است، عکس‎های هوایی مورد نظر متقاضیان را بررسی و پس از حذف نقاط امنیتی، آن را برای ارائه به آنان در اختیار مدیریت خدمات فنی سازمان قرار می‎دهد. این پروسه در مورد عکس‎های قدیمی دهه‎های گذشته طی می‏شود و عکس‎های هوایی متأخري که در سازمان نقشه برداری کشور برای تهیه نقشه تهيه می‎شوند؛ همزمان به این دفتر براي اعمال ملاحظات امنيتي، ارائه می‎شود و در صورت تقاضای مراجعان با سرعت بیشتری در اختیار آنها قرار می‎گیرد.


کد مطلب: 694

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/694/اساس-مصوبه-هیات-رئیسه-سازمان-نقشه-برداری-کشور-محدودیت-ارائه-اطلاعات-مکانی-مراجعان-برداشته

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir