plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
کد مطلب : ۹۰

آیت‎الله اعرافی: حوزه علمیه حراست از منابع ملی را وظیفه خود می‎داند

استقبال از رویکرد سازمان نقشه‌برداری کشور در ایجاد توجه در خصوص مسائل سرزمینی
مهندس مسعود شفیعی در دیدار با آیت‎الله علیرضا اعرافی، ازحوزه‎های علمیه خواست که حامی دولت باشند و در فراز دیگری از سخنانس گفت: دغدغه مشترک میان سازمان نقشه برداری کشور به عنوان یک نهاد تخصصی با نهادهای علمی و حوزوی برای آگاهی بخشی به جامعه برای صیانت ازمنابع آبی کشور -به عنوان یک ابرچالش- و فرهنگ استفاده صحیح از طبیعت، موجب حفاظت بیشتر از دشت‌های ایران و جلوگیری از روند فرونشست زمین در کشور خواهد شد. با استفاده درست از منابع طبیعی می توانیم حیات و زندگی را در جامعه خود تضمین کنیم تا آیندگان ما در این زمینه دچار مشکل جدی نشوند.
آیت‎الله اعرافی: حوزه علمیه حراست از منابع ملی را وظیفه خود می‎داند
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‎برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک‌روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوری‎همدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی، دیدار کرد و ضمن تبیین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.
 
مهندس مسعود شفیعی پس از دیدار با آیت‎الله سیدهاشم حسینی بوشهری، امام جمعه و نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به مرکز مدیریت حوزه‎های علمیه سراسر کشور رفت و در آنجا با آیت‎الله علیرضا اعرافی، امام جمعه قم و مدیر حوزه های علمیه کشور دیدار کرد.
 
 
آیتالله اعرافی: حوزه علمیه حراست از منابع ملی را وظیفه خود میداند
آیت‎الله علیرضا اعرافی امام جمعه قم و مدیر حوزه‎های علمیه کشور نیز در این دیدار با بیان اینکه در اداره کشور، مسائل زیرساختی و میان مدت و عمیق باید مورد توجه قرار گیرد و نباید غرق مسائل روزمره شویم، گفت: «نقشه‌برداری از مسائل بنیادی و موثر در برنامه ‌ریزی‎های کشور است. توجه به این موضوع هم ضرورت است و هم جای تقدیر دارد».
 
رییس حوزه‌های علمیه کشور در واکنش به درخواست رئیس سازمان نقشه‎برداری کشوربرای همراهی حوزه‎ها با دولت، گفت: «نهاد حوزه به عنوان یک نهاد علمی، اجتماعی، فرهنگی و فکری هم حق گفت و گو با مسئولین و مطالبه گری از آنان را دارد و هم وظیفه همکاری و همراهی با دولت را بر عهده دارد. به عبارت دیگر حوزه علمیه نهادی است که هم شأن علمی دارد و هم شأن عملی‌، از این رو این نهاد نسبت به نهادهای حاکمیتی باید ارائه راهکار و همراهی داشته باشد و نسبت به مردم نیز باید پاسخگو و راهنما باشد. در این مسیر، توصیه، همراهی، گفت و گو و البته پاسخگویی در ازای مسئولیت‎ها در حوزه توامان باید باشد. چنین نگاهی در حوزه‎های علمیه هست و شناخت مسائل اساسی کشور را از وظایف اصلی خود می‎دانیم و می‌کوشیم در حد مقدور خود به اعتلای کشور کمک کنیم. همه مسائل کشور تابع مسائل سیاسی زودگذر نیست و حوزه‎های علمیه در مسائل عمیق متناسب با مسئولیت‎هایش همراهی دارد».
 
امام جمعه قم با بیان اینکه مسائل سرزمینی که در آینده کشور موثرند، مسائل مهمی هستند، ادامه داد: «پرداختن به این مسائل مانند برخی از موضوع‎های سیاسی زودگذر نیست. مسائل مربوط به آب و سرزمین، با آینده کشور و به همه ما ارتباط دارد. مسائلی همچون محیط زیست، حفظ منابع ملی و ... با امروز و فردا و فرداهای کشور ارتباط دارد و همه ما به لحاظ اخلاقی، ملی و دینی در قبال آن مسئولیت داریم. انتظار از مردم هم شنیدن این توصیه‎ها و اهتمام به این نگاه‎های کارشناسی به عنوان ضرورت ملی و شرعی است تا به آنچه برای آینده کشور اهمیت دارد، به درستی پرداخته شود. مردم، دولت و نهاد روحانیت، تکلیف ملی، اخلاقی و شرعی دارند که در زمینه مسائل مهم کشور از جمله بحران آب و عوارض ناشی از آن مسئولانه برخورد کنند».
 
وی با تاکید براینکه نظر مراجع و بزرگان دینی باید به مسائل محیط زیستی و سرزمینی جلب شود و از دیدگاه کارشناسان در این زمینه بهره مند شوند، خاطرنشان کرد: «خوب است که روحانیون در انجام وظایف تبلیغی خود به این مسائل توجه داشته باشند و به مردم آگاهی‎های لازم را ارائه دهند؛ چرا که لازم است در این گونه امور که آینده کشور را می‌سازد، همه قشرهای اجتماعی مشارکت کنند. قطعا مبلغان دینی برای انجام فعالیت‎های فرهنگی در زمینه حفظ منابع ملی نقش موثری دارند. البته حرکت در این جهت نیازمند تعامل همه دستگاه‌های اجرای و فرهنگی کشور و همچنین تدوین نقشه‌ای جامع است».
 
آیت‎الله اعرافی که می‎گفت باید تعامل میان دستگاه‌های مختلف حاکمیت تقویت شود، افزود: «اما متاسفانه گاهی اینگونه نیست و حتی در جلسات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز گاهی شاهد تعامل و همراهی حداکثری همه دستگاه‎ها نیستیم. اما امیدواریم که شاهد تعامل و هم افزایی بیشتر همه سازمان‎ها و دستگاه‎ها باشیم چرا که بدون تعامل و نقشه راه پیوسته نمی‎توان از آسیب‏‎ها جلوگیری کرد».
 
رییس حوزه‌های علمیه کشور از رئیس سازمان نقشه‎برداری کشورتشکر کرد که می‎کوشد حساسیت دیگر مسئولان کشور را برانگیزد و آنها را به همکاری فراخواند و گفت: «این کار شما، شایسته است».
 
استفاده از شبکه روحانیت برای حساسیتآفرینی درباره مسائل زیست محیطی و سرزمینی
آیت‌الله اعرافی که می‎گفت شبکه منسجم روحانیت در سراسر کشور آماده است تا از ذخایر فکری اسلام برای فرهنگ‌سازی در خصوص لزوم حفاظت از سرمایه های ملی، استفاده و آن را در جامعه ترویج کند، خاطرنشان کرد: «از این شبکه می‎توان برای توجه بیشتر روحانیون به امور سرزمینی استفاده کرد تا در برنامه‎ها و تبلیغ‎هایشان به فرهنگسازی زیستی بپردازند».
 
آیت‎الله اعرافی با بیان اینکه «خودمان را در قبال آینده و مسائل حساس مرتبط با زیست مردم، مسئول می‎دانیم و به این موارد نگاه اخلاقی و شرعی داریم»، افزود: «در شرایط بحرانی و حساسی قرار داریم که عبور از آن نیازمند همکاری و هم افزایی بیشتر است. حراست از منابع طبیعی جزو مسائل زیرساختی و مهم کشور است که باید با همکاری نهادهای علمی و اجرایی به یک گفتمان ملی تبدیل شود. مردم باید این مسائل را بشناسند و نسبت به انجام وظیفه ملی و شرعی خود در این زمینه اهتمام لازم را داشته باشند».
 
رئیس حوزه‎های علمیه کشور از دیدارهای پیشینش با برخی وزرا و رئیس سازمان برنامه و بودجه یاد کرد وگفت: «به آقایان گفتم که جا دارد همکاری بیشتری با حوزه‎های علمیه به‌ویژه در زمینه پژوهش‌های دینی و قلمروهای علمی داشته باشند. در طراحی جدید دروس حوزه، به مقوله‎های فقه و اخلاق در مسائل زیستی و ... پرداخته‎ایم و به دنبال رشته‎های تخصصی بین رشته‎ای هستیم و به مسائل نو و جدید می‎پردازیم. حوزه‎های علمیه آمادگی دارند تا با انجام تحقیق و پژوهش از منظر فرهنگی، اجتماعی و دینی به نهادهای متولی حفاظت از منابع ملی و زیرساختی کشور کمک کنند». وی بر این اساس از رئیس سازمان نقشه‎برداری کشوردرباره گرایش‌های مختلف مهندسی نقشه برداری در مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری سوالاتی را مطرح کرد.
 
وی طی سخنانی در خصوص فعالیت‎های سازمان نقشه‎برداری کشور با اشاره به اینکه این سازمان یکی از نهادهای تخصصی و زیربنایی کشور است که در سال 1332 زیر نظر سازمان برنامه و بودجه کشور با هدف تهیه نقشه برای فعالیت‌های عمرانی تاسیس شده، گفت: «اکنون که در دهه هفتم فعالیت این سازمان قرار داریم، در تلاش هستیم فراتر از یک سازمانی که صرفاً به تولید داده می‌پردازد، عمل کنیم و در نقش یک سازمان حاکمیتی در تأمین و به‌روز نگهداری داده‎های مکان محور و نقشه‎های آبی، زمینی و هوایی و تنظیم‌کننده روابط بین ذینفعان مختلف اطلاعات مکانی و تدوین‎گر استانداردهای اطلاعات مکانی در خدمت جامعه باشیم».
 
رئیس سازمان نقشه‎برداری کشورکه می‎گفت نقشه دقیق و به‌هنگام، پایه هر فعالیت زیربنایی و عمرانی است و سازمان نقشه‎برداری کشور متولی این امر است، خاطرنشان کرد: «با استفاده از تجهیزاتی همچون هواپیما و کشتی تحقیقاتی دراین زمینه به صورت تخصصی فعالیت می‌کنیم».
 
شفیعی در ادامه از تولید نقشه‎های آبی ایران در دو دریای خزر و خلیج فارس یاد کرد که پس از نیم قرن به تایید سازمان بین المللی هیدروگرافی رسیده و جایگزین نقشه‎های انگلیس و روسیه شده است. در این نقشه‎ها نام خلیج فارس، تثبیت شده است.
 
معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه پایش تغییرات سطحی پوسته زمین از جمله وظایف سازمان نقشه‎برداری کشوراست، گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در دشت های کشور ارائه داد و گفت: «علت عمده این وضعیت، کاهش سطح آب‌های زیر زمینی در اثر برداشت نامتعارف است و ادامه این روند علاوه بر کاهش شدید منابع آبی، موجب به خطر افتادن پهنه‌های مختلف سرزمین در مناطق مختلف کشور بر اثر فرونشست می‌شود. تا کنون بیشتر نگرانی‎هایی درباره کاهش منابع آب کشور مطرح می‌شد، اما در حال حاضر علاوه بر چالش کم‌آبی به‌طور جدی با تخریب زمین و آسیب سرزمینی روبرو هستیم».
 
وی با اشاره به اینکه فرونشست‎ها، سازه‎ها و زیرساخت‎ها را نیز به مخاطره می‌اندازد و آنها را در معرض تهدید تخریب قرار می‌دهد، بیان کرد: «این مساله حتی در سطح برخی از شهرهای کشور نیز مشاهده شده است. امروز مناطقی در استان قم سالانه حدود 18-16 سانتی‌متر فرونشست دارد که اگر برای کنترل آن تدبیری اندیشیده نشود، در آینده تشدید نیز خواهد شد».
 
رکورداری ورامین در فرونشست زمین، مورد تایید نیست
رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور با اشاره به این که فرونشست زمین پدیده‌ای است که در سایر کشورهای جهان هم دیده شده‌، ادامه داد: «در این زمینه، مباحث غلو‌آمیزی همچون رکوردداری دشت ورامین یا تهران درخصوص نرخ فرونشست زمین مطرح شده است که نمی‌توان آن‌را تایید کرد چرا که کار تحقیقاتی و تطبیقی منسجمی در این رابطه صورت نگرفته است. همچنین برخی مدعی شده‎اند که ایران بیشترین میزان فرونشست در جهان را دارد که برای این اظهارنظرنیز هیچ مستندی ارائه نداده‎اند، لذا چنین مطالبی اساساً مورد تائید ما نیست».
 
شفیعی گفت: «دغدغه مشترک میان ما به عنوان یک نهاد تخصصی با نهادهای علمی و حوزوی برای آگاهی‌بخشی به جامعه به‌منظور صیانت ازمنابع زیست کشور به‌عنوان یک اَبَرچالش و فرهنگ استفاده صحیح از طبیعت، موجب حفاظت بیشتر از دشت‌های ایران و جلوگیری از روند فرونشست زمین در کشور خواهد شد. با استفاده درست از منابع طبیعی می‌توانیم حیات و زندگی را در جامعه خود تضمین کنیم تا آیندگان ما در این زمینه دچار مشکل جدی نشوند».
 
وی افزود: «اگر بتوان از مبانی دینی، همچون توصیه‌های مواکد دین مبین اسلام به صرفه جویی بهره برد و نگاه فرهنگی به مسائل محیط زیستی و سرزمینی را با تکیه بر آموزه‎های دینی ارتقا داد و توصیه‎های علما و مراجع را در این زمینه اخذ نمود، می‎توانیم برای کنترل مخاطرات آتی موفق‎تر ظاهر شویم».
 
منع سفرهای خارجی مدیران
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «در شرایط اقتصادی پیچیده کنونی کشور، صرفه‌جویی را سرلوحه فعالیت‌های سازمان قرار داده و سفرهای خارجی مدیران را منع کرده‌ایم، همچنین تعرفه محصولات خود را با وجود افزایش هزینه‌های تولید افزایش ندادیم تا به نوبه خود به حفظ آرامش در کشور کمک کنیم».
 
رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور از تجهیزات پیشرفته و ابزارهای دقیق اندازه‎گیری این سازمان برای عملیات نقشه‎برداری یاد کرد که عمدتا خارجی هستند و علی‎رغم تحریم‎های سبک‌سرانه ایالت متحده آمریکا و ایجاد محدودیت‌ها برای دسترسی به فناوری‌های روز، مانع خدمت‌رسانی این سازمان به مردم نشده و فعالیت‎های سازمان کما فی السابق و حتی با کیفیت بیشتر، در حال تداوم است».
 
شفیعی با تاکید بر اینکه همه دستگاه های اجرایی و زیربنایی کشور از قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد . املاک گرفته تا وزارت نیرو، وزارت راه شهرسازی و وزارت  کشاورزی مستقیما به خدمات سازمان نقشه‌برداری نیاز دارند، خاطرنشان کرد: «در موضوع کاداستر اراضی کشاورزی، تا کنون از 8 میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی عکسبرداری هوایی انجام داده‌ایم و در تلاشیم تا این پروژه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در سراسر کشور به اتمام برسانیم».
 
درخواست همراهی و حمایت حوزههای علمیه از دولت
وی با اشاره به اینکه داده‌های اطلاعات مکانی این سازمان از دهه 30 تاکنون موجود است و در حال حاضر سازمان نقشه‌برداری با حجم 380 ترابایتی اطلاعات ذخیره شده روبروست که پیش بینی می‌شود در سال آینده به یک پتا بایت برسد، افزود: «بخشی از این داده‎های مکان محور به کسب و کارهای جدید که از طریق به کار گیری سرویس‌های اطلاعات داده‌های مکانی فعالیت می‌کنند، کمک می‎کند؛ کما اینکه در حال حاضر برخی استارت آپ‌های مکان محور و شرکت‎های نوپای ایرانی را که مدل بومی  google map و google earth  را تولید می‎کنند، می‎توانند از داده‎های سازمان نقشه‌برداری بهره‎مند شوند.‎ سازمان نقشه‎برداری کشوردر نظر دارد ضمن آنکه در خدمت توسعه و آبادانی کشور است، در خدمت زندگی مردم هم باشد و نیازهای روزمره مردم را از طریق خدمات این سازمان مرتفع کند».
 
شفیعی با ابراز تاسف از اینکه با برخی موازی کاری‎ها در کشور و عدم استفاده صحیح از داده‎ها روبرو هستیم، تصریح کرد: «این مشکل سبب شده که گاهی برنامه‌ریزی دقیقی در کشور انجام نشود و با تداخل وظایف و هدر رفت منابع مواجه باشیم».
 
معاون سازمان برنامه و بودجه در پایان سخنانش گفت: «به عنوان عضو کوچکی در بدنه اجرایی دولت، از علمای معزز و مراجع عظام تقلید درخواست می‌کنم که دولت را در شرایط پیچیده و حساس کنونی تنها نگذارند. چرا که در حال حاضر به جز مقام معظم رهبری که همواره حامی و پشتیبان دولت هستند و همیشه از رهنمودهایشان بهره‌مند بوده‌ایم، جناح‌ها و گروه‎های سیاسی به دنبال سهم‌خواهی از دولت هستند. امیدواریم که حوزه‎های علمیه نیز همچون رهبری، حامی وپشتیبان دولت باشند».
 
مذاکره درباره تهیه اطلس حوزههای علمیه
امام جمعه قم در پایان سخنانش خواستار توجه ویژه سازمان نقشه‎برداری کشوربه استان قم شد و مهندس شفیعی در پاسخ، به آخرین عکسبرداری این سازمان از استان قم در سالهای قبل اشاره کرد و گفت: «امیدوارم به زودی بار دیگر این عکسبرداری تکرار شود و تعداد ایستگاه‎های ژئودینامیک این سازمان در استان قم نیز افزایش یابد».
 
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر آیت‎الله اعرافی از آمادگی سازمان نقشه‎برداری کشور برای تهیه اطلس حوزه‎های علمیه برای مکان‌مند شدن اطلاعات فعالیت‎های حوزه خبر داد.
 
در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله اعرافی شد.
 
گفتنی است آقایان جمور، زینال‎پور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری‎های بین‎المللی سازمان نقشه‌برداری نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی می‎کردند. همچنین حسن رضوی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان از دیگر همراهان رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور در دیدار با علما و مراجع بودند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcei.8ojjh87bb9.html
ncc.gov.ir/vdcei.8ojjh87bb9.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی