plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹
کد مطلب : ۹۱
با تاکید بر اصلاح شیوه‌های ساخت و ساز شهری مطرح شد؛

آیت‎الله علوی گرگانی: استفاده صحیح از تخصص نقشه‌برداری زمینه‌ساز تحقق عدالت اجتماعی است

رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور در دیدار با یکی از مراجع عظام تقلید گفت: اگر عموم جامعه مطلع باشند که دخالت انسان در محیط زیست چه مخاطراتی دارد، در نوع مصرف از آب‎های زیرزمینی تجدید نظر خواهد کرد. امیدواریم که مردم بیشتر به این موضوع توجه کنند و همچنین امیدواریم که توصیه‌های مراجع در این خصوص برای مردم الزام آور باشد.
آیت‎الله علوی گرگانی: استفاده صحیح از تخصص نقشه‌برداری زمینه‌ساز تحقق عدالت اجتماعی است
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‎برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک‌روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوری‎همدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی، دیدار کرد و ضمن تبیین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.
 
مهندس مسعود شفیعی پس از دیدار با آیات حسینی بوشهری و اعرافی، به بیت آیت‎الله علوی گرگانی رفت و با این مرجع عالیقدر تقلید، گفت‎وگو کرد.
 
آیت‎ الله سید محمد علی علوی ‎گرگانی از مراجع عالیقدر تقلید در دیدار رئیس و معاونین سازمان نقشه برداری کشور، با بیان اینکه نقشه برداری از زیرساخت‎های مهم در توسعه کشور است و بسیاری از برنامه‌های کلان کشور نیز بر اساس این نقشه‌ها تنظیم می‌شود، گفت: «البته در سالیان قبل کم‌کاری‌هایی در این زمینه صورت گرفته است و باید مسئولان بیشتر در توسعه شهری توجه و دقت کنند».
 
این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه در سال های گذشته، گنبد و گلدسته‌ حرم ائمه‌ مطهر در شهرهای قم و مشهد، اولین چشم‌اندازی بود که هر مسافری آن را می‌دید، گفت: «متاسفانه به علت برنامه‌ریزی‌های نادرست و ساخت و ساز در اطراف حرم ائمه در این شهرها، بارگاه ائمه‌ مطهر به حاشیه رفته و رویت پذیری‌اش را نیز از دست داده است. تا جایی که حتی از 10 متری حرم هم نمی‎توان بارگاه مطهر ائمه بزرگوار را مشاهده کرد. علت این عارضه بی‎نظمی در مدیریت شهری و بی‎توجهی به نقشه جامع حرم است. نباید اجازه می‎دادند که حریم اهل بیت خدشه دار شود و این میزان ساخت و ساز در حواشی آن صورت بگیرد». وی بر رعایت اصول شهرسازی در کشور تاکید کرد و گفت: «تنظیم ساختمان‌ها از نظر ارتفاع باید مورد بازنگری قرار گیرد».
 
آیت‎الله علوی گرگانی با تاکید بر لزوم رعایت نظام مهندسی در کشور، تصریح کرد: «بخشی از تحقق عدالت اجتماعی در گرو استفاده صحیح از ظرفیت‌های مهندسی نقشه‌برداری‌ و توسعه شهرها و اداره کشور بر اساس سلسله اقتضائات مهندسی است. یکی از برنامه‎های امام زمان (عج) تنظیم ساخت‎ها و ابنیه است. حضرت ایشان پس از ظهور دستور تخریب ابنیه‎ای را خواهند داد که خلاف امنیت اجتماعی ساخته شده و مردم را از حق برخورداری از نور آفتاب و هوای آزاد محروم کرده است. «عجل علی ظهورک» برای تعالی همه ملل است تا افراد نسبت به هم ظلمی روا ندارند».
 
این مرجع تقلید با بیان اینکه نقشه‌برداری‌ شهرها، خود وسیله‌ای برای تحقق عدالت اجتماعی است، ادامه داد: «توسعه آپارتمان نشینی سنخیتی با معماری اسلامی ندارد. این توطئه انگلیس بود تا با نقشه‎های آپارتمانی زنان را از خانه‎ها بیرون بکشند. در منازل قدیمی بزرگ و حیاط دار، زنان به امور خانواده مشغول بودند، اما با کوچک شدن فضای خانه‎ها زنان نیز به فضای بیرون از خانه آمدند».
 
 آیت الله علوی گرگانی با انتقاد از گسترش آپارتمان‌سازی در کشور افزود: «باید نوع نقشه ساختمان‌ها و شهرها بر اساس اصول شهرسازی و متناسب با معماری‌های اسلامی و ایرانی باشد، بر همین اساس اصلاح نحوه شهرسازی در کشور
باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین باید برنامه‌ریزی صحیحی صورت گیرد تا روند اشتباه گذشته در نحوه شهرسازی اصلاح شود. حق هر چیزی را باید ادا کرد و یکی از حقوق مردم، بهره‌مند شدن از عدالت اجتماعی است که اصلاح نحوه شهرسازی بخشی از این حق است».
 
 
وظیفه سنگین در پایش تغییرات پوسته زمین
رئیس سازمان نقشه‎برداری کشوردر این دیدار، این سازمان را در امر اطلاعات مکانی در کشور «مرجع» خواند و با اشاره به اینکه عمده زندگی روزمره مردم در طول روز وابسته به اطلاعات مکانی است، گفت: «80 درصد اطلاعات مورد نیاز مردم بر مبنای مکان و موقعیت است. از این رو وظیفه سنگینی بر دوش سازمان نقشه‎برداری کشوراست که ناظر بر کیفیت تولید نقشه در سراسر کشور باشد و روابط بین ذی‌نفعان مختلف را در حوزه اطلاعات مکانی تنظیم نماید. این سازمان دارای وظایف حاکمیتی است و از خدمات و نتایج فعالیت‎های آن در بخش‎های مختلفی از کشور استفاده می‌شود.
 
وی با بیان اینکه سازمان نقشه‌بردرای کشور با 65 سال قدمت، از جمله سازمان‌های با قدمت و تخصصی کشور است که به‌عنوان زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور فعالیت می‎کند، گفت: «سازمان نقشه‎برداری کشورعلاوه بر تولید و تامین اطلاعات پایه، به پایش تغییرات سرزمینی نیز می‎پردازد. بررسی تغییرات ارتفاعی پوسته زمین که بخشی از آن مربوط به فرونشست‎هاست از جمله وظایف این سازمان است که طی دو دهه اخیر به آن پرداخته‎ایم».
 
بررسی دو دهه فرونشست زمین در سازمان نقشه‌برداری کشور
شفیعی با اشاره به اینکه فرونشست زمین عمدتاً ناشی از کاهش سطح آبهای زیرزمینی ‌است، گفت: «مطالعات انجام شده در 20 سال گذشته، حاکی از آن است که در نقاط مختلف کشور شاهد کاهش ارتفاع و فرونشست هستیم. در بسیاری از دشت‎ها با فرونشست 16 تا 20 سانتی‎متری روبروییم. که تمامی سازه‎های روی زمین و تاسیسات از راه آهن گرفته تا خطوط لوله‎های آب، نفت، ابنیه و ... را با خطر شکست و تخریب مواجه می‎کند. ادامه این روند در یک بازه 10 ساله آتی، موجب کاهش 2 متری ارتفاع زمین در دشت‎های کشور می‏‎شود».
 
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، افزود: «اگر عموم جامعه مطلع باشند که دخالت انسان در محیط زیست چه مخاطراتی دارد، در نوع مصرف از آب‎های زیرزمینی تجدید نظر خواهد کرد. امیدواریم که مردم بیشتر به این موضوع توجه کنند و همچنین امیدواریم که توضیحات مراجع در این خصوص برای مردم الزام آور باشد».
 
شفیعی در بخش دیگری از سخنان خود به امکانات و تجهیزات هوایی و دریایی سازمان نقشه‎برداری کشوراز جمله هواپیما و کشتی برای تولید نقشه در تمامی عرصه‎های خشکی و آبی اشاره کرد و گفت: «از دهه 30 هجری شمسی تصاویر و نقشه‎هایی در سازمان نقشه‎برداری کشور وجود دارد که امروزه در محاکم قضایی به‌ویژه اختلافات ارضی و ثبت اسناد مورد استناد قرار می‌گیرند».
 
در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله علوی گرگانی شد. ایشان پس از مشاهده مناطق فرونشست استان قم، تاکید کرد: «ما باید تامین کننده نیازهای جامعه باشیم و حق آیندگان نباید تضییع شود».
 
گفتنی است آقایان جمور، زینال‎پور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری‎های بین‎المللی سازمان نقشه‌برداری نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی می‎کردند. همچنین حسن رضوی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان از دیگر همراهان رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور در دیدار با علما و مراجع بودند.
https://www.ncc.gov.ir/vdcfa.d1ww6dyiig.html
ncc.gov.ir/vdcfa.d1ww6dyiig.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی