plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۱
کد مطلب : ۹۳

آیت‎الله علوی بروجردی: شرعا وظیفه دارید حقایق را به مردم بگویید

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور: از علما درخواست داریم مردم را متوجه آسیب‎های فرونشست بکنند
مهندس مسعود شفیعی در دیدار با نوه آیت‎الله بروجردی، با بیان اینکه نباید جامعه را بی‎دلیل نگران کرد اما باید واقعیت‏‎ها را به مردم گفت تا در مدیریت پدیده‎ها یاری‌گر مسؤولین باشند، ادامه داد: «از علما و مراجع درخواست داریم تا توجه مردم را به عواقب فرونشست زمین جلب کنند. چرا که فرونشست، پدیده‎ای غیرقابل جبران است و نباید بگذاریم که بیش از این پیشرفت کند».
آیت‎الله علوی بروجردی: شرعا وظیفه دارید حقایق را به مردم بگویید
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‎برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک‌روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوری‎همدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی، دیدار کرد و ضمن تبیین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.
 
رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور پس از دیدار با آیات حسینی بوشهری، اعرافی، علوی گرگانی و نوری‎ همدانی به بیت آیت‎الله بروجردی رفت و در آنجا با نوه ایشان آیت‎الله سید محمدجواد علوی بروجردی دیدار و گفت و گو کرد.
 
 
آیتالله علوی بروجردی: سازمان نقشه‌برداری کشور شرعا وظیفه دارد حقایق را در اختیار مردم قرار دهد
آیت الله سید محمد جواد علوی ‎بروجردی استاد برجسته حوزه علمیه قم، در این دیدار با اعتقاد بر اینکه هنوز همه مردم متوجه مشکل فرونشست‎ها نشده و مخاطرات فرونشست در فرهنگ عمومی کشور به عنوان یک دغدغه و خطر رسوخ پیدا نکرده است، افزود: «این یک مصیبت است که کشاورزان تنها به دنبال منافع خود بوده و با بهره‌برداری گسترده از آب برای کشت برخی محصولات پرآب بر، در حال آسیب جدی به منابع محدود آبی هستند».
 
وی با اشاره به وضعیت اقلیمی خاص ایران نسبت به کشورهای همسایه، اظهار داشت: «ایران دارای تنوع اقلیمی چهارفصل است که لازمه بهره‌گیری از ظرفیت‌های کلان آن، شناخت صحیح منابع است. حتی در آمریکا هم با طبیعت چهار فصل روبرو نیستیم. تنها در ایران است که همزمان در یک نقطه از کشور با دمای 40 درجه روبرو هستیم و در نقطه دیگر شاهد برف و باران هستیم و محصولات متنوعی تولید می‎کنیم».
 
وی با بیان این که ایران به عنوان یک کشور زلزله خیز نیازمند برنامه‌ریزی متناسب با این شرایط اقلیمی است، گفت: «از این منظر زیرساخت‏‌های ما همواره در معرض خطر هستند. باید تمام برنامه‌ریزی‌ها و توسعه صنایع کشور بر اساس این وضعیت باشد».
 
انتقاد از سدسازیهای غیرکارشناسانه
آیت الله علوی بروجردی با انتقاد از برخی سدسازی‎های غیرکارشناسی در کشور تصریح کرد: «برخی از این سدها عجولانه احداث و موجب آسیب‌های عمیق به منابع طبیعی شده است. باید از این اشتباه‌ها درس گرفت و کارهای عمرانی و زیرساختی را قبل از اجرا منوط به مطالعات گسترده کرد تا آثار ماندگاری بر جای بماند».
 
این مرجع تقلید با بیان اینکه باید مردم بدانند که چه مناطقی با بیشترین فرونشست روبرو هستند، ادامه داد: «مردم باید بدانند که در برخی مناطق اصلاً به صرفه است که محصولی مثل هندوانه بکارند. اگر ما هندوانه را از کشور دیگری وارد کنیم، به صرفه‌تر نیست؟ اینکه چه چیزی را بکاریم و چه چیزی را وارد کنیم تا مقرون به صرفه باشد، نیازمند فرهنگ‌سازی جدی است».
 
نگرانی از تخریب شهرها در نتیجه فرونشست زمین
ایشان در ادامه تخریب شهرها در نتیجه فرونشست را نگران کننده خوانده و گفت: «ابنیه را باید با مطالعه زمینِ زیر آن ساخت تا با در نظر گرفتن مخاطرات آن از موادی در ساخت استفاده شود که کمترین آسیب را ببیند».
 
وی، نقشه‌برداری را اقدامی اصولی در کشور دانست و گفت: «انتظار این است که محققان و دانشمندان کشور در حوزه خشکسالی و فرونشست زمین ورود کرده و مطالعات لازم را در این زمینه انجام دهند. همچنین امیدواریم با فرهنگسازی مناسب، مردم متوجه مخاطرات این عارضه شوند».
 
وی با انتقاد از نحوه مدیریت منابع طبیعی در کشور گفت: «اگرچه خشکسالی یک پدیده طبیعی است اما رد پای بشری هم در ایجاد و تشدید این پدیده دیده می‎شود. گرد و غبار در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان مردم را زمین‌گیر کرده است، بخشی از این عارضه به دلیل مشکلات زیست‌محیطی است و بخشی هم ناشی از مدیریت غیراصولی منابع طبیعی است. قبلا عراق و عربستان با مالچ‌پاشی از اثرات این پدیده می‎کاستند اما الان نه تنها چنین نمی‌کنند بلکه ترکیه هم با سدسازی‎هایش منابع آبی عراق و سوریه را تحت تاثیر قرار داده و بیم آن می‌رود که چند استان در این محدوده‎ها از دست بروند».
 
آیت الله علوی بروجردی، با اشاره به مسائل دریاچه ارومیه و دریاچه نمک قم، تامین حق‌آبههای تالاب‌ها در کشور را عامل مهمی برای مدیریت منابع اصلی تولید ریزگرد برشمرد و ادامه داد: «اینکه از خلیج فارس آب بیاورند تا دریاچه ارومیه را نجات دهند، راهکار درستی نیست. نباید استان سیستان و بلوچستان را از دست بدهیم و آن‌را تبدیل به استانی خالی از سکنه کنیم. بی‌توجهی به مشکلات زیست‌محیطی موجب افزایش مهاجرت به حاشیه شهرها می‌شود و این مهاجرت گسترده، آسیب‌های فراوانی در پی خواهد داشت».
 
وی افزود: «از مسئولین می‎خواهیم و حتی دستشان را هم می‎بوسیم که اینقدر سد نسازند! چرا برای شیرین‌کردن آب یک شهر و اینکه چند سال دیگر بتوانند آب داشته باشند، کل محیط زیست آن منطقه را تخریب می‌کنند»؟
 
این استاد برجسته حوزه علمیه قم با ابراز امیدواری نسبت به اینکه همه نهادها و دستگاه‎ها در برنامه ریزی‎های‌شان از اطلاعات سازمان نقشه‌برداری کشور استفاده کنند، تاکید کرد: «مطالعه و تحقیق، قبل از انجام هر کاری باید تبدیل به یک فرهنگ شود».
 
گره گشایی سازمان نقشه‌برداری کشور
نوه آیت الله بروجردی که معتقد بود سازمان نقشه‌برداری کشور می‎تواند گره‎گشا باشد، اظهار داشت: «هرچه آمار و نقشه‌های شما دقیق‌تر باشد، استناد به آن نیز موثرتر خواهد بود. برای برنامه‌ریزی‎های ملی باید از نقشه‎های تولیدی و یا مورد تأیید سازمان نقشه‌برداری استفاده کرد».
 
وی هم تذکر داد و هم دعا کرد تا مردم و مسؤولان مسائل زیست‌محیطی از جمله فرونشست‎ها را جدی بگیرند تا خسارات ناشی از آن کنترل شود، وگرنه خسارات سنگین و جبران‌ناپذیری متوجه کشور خواهد شد. اگرچه این روند قابل جبران نیست اما با فرهنگ‌سازی می‌توان مانع از تشدید آن شد».
 
این استاد برجسته حوزه علمیه که می‌گفت «منابع طبیعی میراثی برای نسل‌های آینده است و اگر مدیریت صحیحی در این زمینه صورت نگیرد دچار آسیب‌های جدی در آینده نزدیک خواهیم شد»، ادامه داد: «سازمان نقشه‌برداری کشور شرعا وظیفه دارد که با دقت بالا بدون تاثیرپذیری از فشارهای خارجی، حقایق را در اختیار مردم قرار دهد و با این اطلاعات مانع از تکرار اشتباه‌های گذشته شود».
 
آیت‎الله بروجردی در پایان این دیدار گفت: «وظیفه ما روحانیون است که مردم را نسبت به مخاطرات فرونشست مطلع کنیم و این کار را خواهیم کرد».
 
شفیعی: سازمان نقشه‌برداری کشور یک نهاد دانش‌بنیان است
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در این دیدار با بیان این که این سازمان بازویی برای برنامه‌ریزی کشور و زیر مجموعه سازمان برنامه‌وبودجه است، گفت: «این سازمان داده‎های مکانی گردآوری شده را به شکل تصویری یعنی «نقشه» تبدیل می‎کند. هیچ طرح و پروژه عمرانی و زیرساختی در کشور وجود ندارد که از دستاوردهای سازمان نقشه‌برداری استفاده نکند».
 
وی با اشاره به این که سازمان نقشه‌برداری به عنوان یک نهاد دانش‌بنیان در حال خدمت رسانی در عرصه‌های مختلف است، گفت: «پایش تغییرات هندسی پوسته زمین و بررسی تغییرات ارتفاعی و مسطحاتی زمین از جمله وظایف سازمان نقشهبرداری کشور است. بررسی‌های ما نشان می‎دهد که در محدوده وسیعی از کشور با پدیده فرونشست ناشی از کاهش آب‎های زیرزمینی روبرو هستیم که در برخی نقاط به 20 سانتی‌متر در سال می‏‎رسد».
 
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه فرونشست زمین در برخی مناطق به وضوح نمایان است ولی در برخی نقاط به صورت خزنده در حال پیشرفت است، افزود: «ادامه این روند نگران کننده بوده و ممکن است آسیب‌های جدی به شریان‎های حیاتی و زیرساخت های کشور از جمله خطوط نفت، گاز و آب و ابنیه وارد کند».
 
سازمان نقشه‌برداری، متولی تعیین نرخ فرونشست در کشور
وی ادامه داد: «همه، بحران خشکسالی را به عنوان یک ابرچالش پذیرفته‌اند ولی موضوع فرونشست به عنوان یکی از تبعات این بحران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. کما اینکه در منطقه جعفریه قم با فرونشست سالانه 20 سانتیمتر روبرو هستیم که در یک بازه زمانی 10 ساله به دو متر می‎رسد».
 
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، لزوم آگاهی مردم از این مخاطرات و همراهی برای مدیریت این پدیده را دغدغه مشترک این سازمان و علما و مراجع توصیف کرد و گفت: «امیدوارم با توصیه‎های مشفقانه مراجع و علمای معزز با تکیه بر مبانی فقهی و شرعی و دینی، مانع از اتلاف منابع سرزمینی کشور شویم».
 
شفیعی با اشاره به انتشار برخی مطالب نادرست در زمینه فرونشست‎های کشور، یادآور شد که سازمان نقشه‌برداری کشور مکلف به تعیین نرخ فرونشست زمین است و مطالبی همچون فرونشست 36 سانتیمتری در ایران و اینکه کشورمان رتبه اول فرونشست در جهان را دارد، قابل تایید نیست.
 
وی با بیان اینکه نباید جامعه را بی‎دلیل نگران کرد اما باید واقعیت‏‎ها را به مردم گفت تا در مدیریت پدیده‎ها یاری‌گر مسئولین باشند، ادامه داد: «از جنابعالی به عنوان یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم و از چهره‎های متنفدی که جایگاه ویژه‎ای در این استان دارید، درخواست دارم تا توجه مردم را به این موارد جلب کنید. چرا که فرونشست، پدیده‎ای غیرقابل جبران است و نباید بگذاریم که بیش از این پیشرفت کند».
 
در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله علوی بروجردی شد.
 
گفتنی است آقایان جمور، زینال‎پور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری‎های بین‎المللی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی می‎کردند. همچنین مهندس حسن رضوی؛ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان نیز در این دیدار حضور داشتند.
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdchd.nw223nxttf.html
ncc.gov.ir/vdchd.nw223nxttf.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی