plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۳
کد مطلب : ۹۴

تهیه نقشه‎های جدید و افزایش ایستگاه‎های ژئودینامیک در قم

در دیدار رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور و استاندار قم زمینه‌های توسعه فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور در این استان بررسی شد
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در پایان سفر یک روزه‏‎اش به قم به منظور دیدار با علما و مراجع عالیقدر تقلید، با استاندار قم نیز دیدار و گفت‎وگو کرد. این دو مقام مسئول دولتی در این دیدار درباره تهیه نقشه‎های جدید با استفاده از تصویربرداری هوایی و افزایش ایستگاه‎های ژئوماتیک در استان قم مذاکره کردند.
تهیه نقشه‎های جدید و افزایش ایستگاه‎های ژئودینامیک در قم
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوری‎همدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی- دیدار کرد و ضمن معرفی این سازمان و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.
 
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در پایان این دیدارها به استانداری قم رفت و با سیدمهدی صادقی استاندار قم دیدار و گفت و گو کرد. رئیس سازمان نقشه‌برداری کشورر در این دیدار با اشاره به اینکه عکسبرداری هوایی به روز، ارزش اسنادی بالایی دارد، ابراز امیداوری کرد که در کلان‌شهرها، هر پنج سال و در دیگر شهرهای کشور هر 10 سال یک بار عکسبرداری هوایی صورت گیرد و از این طریق نقشه‎های به‌هنگام در اختیار داشته باشیم.
 
مسعود شفیعی با اشاره به فرونشست زمین در منطقه جعفریه قم گفت: «بالاترین نرخ فرونشست در منطقه جنوب غرب تهران؛ حوالی شهریار با رقمی بالغ بر 22 سانتیمتر در طول سال ثبت شده و این در حالی است که نرخ فرونشست دشت جعفریه حدود 18-16 سانتیمتر در سال است و این عدد نیز نرخ بالایی محسوب میشود. سازمان نقشهبرداری کشور که متولی اعلام نرخ فرونشست در کشور است، سالانه اطلس‎هایی در این زمینه برای مناطق مختلف منتشر می‎کند، که در این رابطه اطلس فرونشست قم، یکی از نمونه‌هایی است که اخیراً منتشر شده‌است».
 
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: «پهنه زمینی (PLATE) ایران، تحت فشار PLATE عربی از یک طرف و صفحه اوراسیا از سمت دیگر، در یک روند تدریجی سالانه 2 سانتیمتر درحال کوتاه شدن است که منجر به کوه‎زایی در نقاط مرتفع فلات ایران می‎شود. این روند به دقت در حال مطالعه و رصد است».
 
لزوم افزایش ایستگاههای ژئودینامیک استان قم
وی با بیان این که هم اکنون 2 ایستگاه فعال ژئودینامیک در قم وجود دارد، گفت: «در صورتیکه 2 ایستگاه دیگر به مجموعه استان افزوده شود، می‌توان با دقت بهتری روند حرکات پوسته زمین در این استان را مورد مطالعه قرار داد. داده‌های شبکه ژئودینامیک می‎تواند پیش نشانگر زلزله باشد کما اینکه دستگاههای ما در ایستگاه ژئودینامیک سنندج چند روز قبل از زلزله کرمانشاه علائمی را ثبت کرده بودند و چنانچه ایستگاههای بیشتری در منطقه می‌داشتیم، میتوانستیم اطلاعات دریافتی را معنادار تلقی کنیم و در این ارائه داده‌های مرتبط با پیش‌نشانگرهای زلزله نقش مؤثرتری ایفا کنیم. از این رو توسعه شبکه ژئودینامیک در اولویت فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری قراردارد».
 
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور از دستور سال گذشته وزیر کشور برای توسعه این شبکه خبر داد و با بیان اینکه استان‎های تهران و البرز در اولویت تجهیز برای توسعه این شکبه قرار دارند، افزود: «قرار است از محل اعتبارات مربوط به ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(مصوب سال 1380 مجلس شورای اسلامی)، در این زمینه مساعدت‌هایی صورت بگیرد. این موضوع اخیرا با تأیید رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به هیئت دولت ارسال شده و امیدواریم به زودی تصویب شده و اعتبار لازم به سازمان نقشه‌برداری کشور تخصیص یابد».
 
شفیعی که ارزش شبکه مبنایی استان قم را معادل یک و نیم میلیارد تومان ارزیابی می‎کرد، از استاندار خواست تا برای تامین بودجه مورد نیاز برای توسعه شبکه‎ ایستگاههای ژئودینامیک این منطقه از محل منابع این استان نیز مساعدت نماید.
 
درخواست استاندار قم برای به روز رسانی نقشه‌های استان
سیدمهدی صادقی؛ استاندار قم نیز در دیدار با رئیس و مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور در استانداری قم، با تاکید بر استفاده از نقشه‌های دقیق تهیه شده از طریق عکسبرداری هوایی به‌منظور برنامه‌ریزی صحیح برای توسعه استان، گفت: «شهرداری قم اقداماتی را برای به‌روز رسانی نقشه‌های استان انجام داده و عکسبرداری هوایی در این زمینه به اتمام رسیده اما برای تبدیل آن به نقشه هنوز به نتیجه نرسیده‌‏اند». وی بر این اساس خواستار بهره‌مندی از ظرفیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور برای تهیه نقشه از عکس‎های هوایی شهرداری قم شد و به روز رسانی نقشه‌های قم را به‌عنوان عاملی مهم در توسعه زیرساخت‌های این استان، ضروری دانست.
 
استاندار قم با ابراز امیدواری نسبت به تامین بودجه مورد نیاز برای افزایش تعداد ایستگاههای شبکه‎ ژئودینامیک در استان قم، از روند سریع فرونشست زمین در برخی دشتهای قم ابراز نگرانی کرد و گفت: «برخی از این مناطق از 50 سال پیش جزو دشت‌های ممنوعه تقسیم‌بندی شده بودند که نشان از وضعیت بحرانی این مناطق دارد».
 
در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم استاندار قم شد.
 
گفتنی است آقایان جمور، زینال‎پور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری‎های بین‎المللی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی می‎کردند. همچنین آقایان حسن رضوی؛ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان نیز در دیدار با استاندار حضور داشتند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdci2.a3tt1a5ccb.html
ncc.gov.ir/vdci2.a3tt1a5ccb.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی