plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۲
کد مطلب : ۹۷
دور تازه همکاری‎های علمی سازمان نقشه برداری کشور و دانشگاه گرونوبل فرانسه

مهندس شفیعی در دیدار دانشمندان فرانسوی: به دلیل تحریم‎های موجود، مسئولیت تلفات مالی و جانی زلزله‎های ایران با ترامپ است

در دیدار محققان و دانشمندان فرانسوی با رئیس سازمان نقشه برداری کشور، طرفین بر همکاری بیشتر علمی این سازمان نقشه برداری کشور با دانشگاه گرونوبل فرانسه تاکید کردند.
مهندس شفیعی در دیدار دانشمندان فرانسوی: به دلیل تحریم‎های موجود، مسئولیت تلفات مالی و جانی زلزله‎های ایران با ترامپ است
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‎برداری کشور، صبح روز شنبه 26 آبان ماه، پروفسور آندرا والپرزدورف استاد دانشگاه گرونوبل آلپ فرانسه و رئیس شبکه لرزه نگاری این کشور و اروان پتیر استاد دانشگاه و محقق مرکز تحقیقات فرانسه طی دیداری با مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‎برداری درباره همکاری‌های علمی تهران-پاریس گفت‎وگو کردند.
در این دیدار شفیعی ضمن تأکید بر گسترش روابط علمی دانشگاه‎ها و مراکز تحقیقاتی فرانسه با سازمان نقشه برداری کشور، از آمادگی این سازمان برای همکاری هرچه بیشتر در این زمینه خبر داد و گفت: در حال حاضر کشور ایران با بحران فرونشست و زلزله پیش‎رو است؛ به همین جهت سازمان نقشه برداری کشور مکلف به انجام مطالعات بیشتر ژئودتیک و بررسی پایش زمین شده است که امیدواریم بتوانیم در این زمینه از همکاری بیشتر مجامع علمی فرانسه نیز بهره‎مند شویم.
شفیعی به مطالعاتی که اخیراً در زمینه فرونشست صورت گرفته است، ادامه داد: سازمان نقشه برداری کشور با شناسایی بیش از 50 منطقه فرونشست در کشور، اقدام به تهیه شش اطلس از فرونشست شهرهای خراسان، نیشابور، ورامین، اصفهان، همدان و قم کرده است. سازمان نقشه برداری کشور از سوی وزارت کشور موظف به اعلام نرخ فرونشست در کل کشور است و اطلاعات ارائه شده از سوی این سازمان به دیگر دستگاه‎ها جهت مدیریت این پدیده ارائه می‎شود.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور برای اساتید فرانسوی درباره حجم بالای داده‎های بدست آمده از طریق ایستگاه‎های دائمی GPS در ایران توضیحاتی ارائه داد و تجهیزات مورد نیاز برای پایش تغییرات پوسته زمین را با توجه به گستردگی پهنای سرزمین ایران ناکافی دانست.
شفیعی ضمن معرفی دیتاسنتر سازمان نقشه برداری کشور با ذخیره 400 ترابایتی داده که به زودی تا 2 پتابایت افزایش خواهد یافت، به  اهمیت ارتباط نزدیک اطلاعات مکانی با فناوری اطلاعات در دنیای امروز اشاره کرد. به گفته وی، در صورت راه اندازی سامانه  NSDI، این ظرفیت تا 5 پتابایت نیز افزایش خواهد یافت.
معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه وزارت کشور سازمان نقشه برداری کشور را مکلف به بررسی نقاط پرریسک زلزله در کشور از جمله در پایتخت نموده است، یادآور شد: در این راستا، سازمان نقشه برداری کشور برای اخذ بودجه لازم و تأمین تجهیزات مورد نیاز جهت نصب پیش نشانگرهای زلزله بویژه در تهران و حومه تلاش می کند.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور خاطر نشان کرد: متاسفانه با وجود تحریم‎های موجود، تأمین تجهیزات نقشه برداری مورد نیاز برای نصب دستگاه‏‎های پیش نشانگر زلزله از شرکت‌های معتبر غربی تقریبا غیر ممکن شده و از سوی دیگر تجهیزات شرکت‎های چینی هم تا کنون امتحان خود را پس ندادند. بنابراین در صورت بروز زلزله‎ در ایران، رئیس جمهور آمریکا مسئول تلفات جانی و مالی متعاقب آن، خواهد بود.
پروفسور آندرا والپرزدورف استاد دانشگاه گرونوبل که برای حضور در سمینار تریگر دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود، در این نشست از ادامه همکاری‎های علمی و تحقیقاتی ایران و فرانسه ابراز خرسندی کرد و گفت: با توجه به گستردگی سرزمین ایران، سازمان نقشه‎برداری این کشور در جهت پایش پوسته زمین و نرخ فرونشست تلاش‎های بسیار ارزشمندی داشته است و ما تاکنون شاهد فعالیت‌های علمی این سازمان بوده‎ایم. اما انجام پروژه‎های تحقیقات ژئودزی در ایران به دلیل گستردگی این سرزمین، مستلزم صرف هزینه و امکانات قابل توجهی خواهد بود.
رئیس شبکه لرزه نگاری فرانسه، عمر بیش از یک دهه ایستگاه‎های GPS در ایران را قابل تأمل دانست و بر اهمیت افزایش این ایستگاه‎ها متناسب با پهنه سرزمینی ایران و همچنین به منظور برای بررسی‎های دقیق‎تر تاکید کرد.
در ادامه این گفتگو متخصصین ژئودزی کشور فرانسه در راستای تقویت بیش از پیش همکاری‎های علمی دو کشور، از مسئولین سازمان نقشه برداری دعوت کردند تا در طرح‎های تخصصی و بورس CNRS – مرکز تحقیقات فرانسه- شرکت کنند.
گفتنی است در پایان این دیدار که با حضور دکتر فرخ توکلی و دکتر عبدالرضا سعادت مشاور رئیس سازمان و مدیرکل ژئودزی و نقشه‎برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد؛ موضوع تفاهم‎نامه فی مابین سازمان نقشه برداری کشور و دانشگاه گرونوبل فرانسه که درباره کلیات آن پیش از این مکاتباتی صورت گرفته بود نیز عنوان شد. رئیس سازمان نقشه برداری کشور اعلام کرد که این سازمان از طریق وزارت امور خارجه اقدام به عقد این تفاهم نامه خواهدت کرد و سفارت فرانسه نیز در جریان قرار خواهد گرفت تا روند همکاری این دو کشور در زمینه صنعت نقشه برداری بیش از پیش تقویت شود.
 
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcbp.b9rrhbzuui.html
ncc.gov.ir/vdcbp.b9rrhbzuui.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی