Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب : ۲۴۷۸

ثبت ۹ هزار زلزله در ده روز؛ در ایسلند

ازدحام زلزلهSWARM یک پدیده وحالت خاصی از زمین لرزه است که بیشتر درمناطق آتشفشانی و مکان‌های که فعالیت آبهای گرم پوسته زمین و فعال شدن تغییرات گرمای پوسته از عوامل تاثیر گذار می باشد رخ می‌دهد اما دربعضی مناطق نیز منابع عظیم گاز وسیالات باعث بر هم زدن تعادل فشار و اصطحکاک در صفحه گسلی می‌شود که باعث ایجاد این پدیده می‌گردد. دکتر حمیدرضا نانکلی رییس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور در یادداشتی این موضوع را درکشور ایسلند مورد بررسی قرار داده است.
ثبت ۹ هزار زلزله در ده روز؛ در ایسلند
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این یادداشت آمده است: فعالیت بیش از یک گسل و اندرکنش بین گسل و زلزله نیز در بعضی مناطق تکتونیکی از عوامل ایجاد پدیده "ازدحام زلزله" هستند. ژاپن ، الاسکا و کالیفرنیا در نزدیکی گسل سن آندریاس و ایسلند و ایران در منطقه فارس نیز نمونه هایی از این مورد هستند و در اینجا به رکورد جالبی که در ایسلند و در عرض ده روز اخیر رخ داده می پردازیم. 
 
جمهوری ایسلند شمالی‌ترین‌ کشور اروپا و کشوری جزیره‌ای در شمال اقیانوس اطلس است. کشور ایسلند با مساحت ۱۰۲٫۸۱۹ کیلومتر مربع هیجدهمین جزیره بزرگ جهان و دومین جزیره بزرگ اروپا، پس از بریتانیا است. این کشور شامل یک جزیره بزرگ و ۳۰ جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است.. ایسلند منطقه‌ای آتشفشانی است، که چشمه‌های آب گرم زیادی داشته و پوششی از یخ و خاکسترهای آتشفشانی، سطح جزیره را دربر گرفته‌است. ایسلند ۴٬۹۷۰ کیلومتر ساحل دارد .
 
یک دهم رویه ایسلند پوشیده از بقایای فوران‌های آتشفشانی است که در حدود ده هزار سال گذشته روی داده‌اند. ۲۵ آتشفشان فعال در ایسلند وجود دارند که مهمترین آن‌ها عبارتند از: اورائِفا یوکُل (Oraefa Jokull) با بلندی ۲۱۱۹ متر، هِلکا (Helka) با ۱۵۲۰ بلندی متر، و سنائِفِلس یوکُل (Snaefells Jokull) با بلندی ۱۱۴۶ متر. در حدود ۳۰۰ چاه بخار در کشور ایسلند پراکنده هستند که منابع بالقوه زمین‌گرمایی به‌شمار می‌آیند و از آن‌ها برای تولید برق و انرژی گرمایی استفاده می شود.
 
کشور ایسلند بین دو صفحه اوراسیا و آمریکای شمالی قرار  دارد و نرخ واگرایی این دو صفحه ۱۹ میلیمتر در سال است .تغییر شکل ها  عمدتا به صورت  گسلش نرمال و ترانسفرم صورت می گیرد .این  مناطق  به عنوان مناطق شکستگی نیز شناخته می شوند. این مناطق شکستگی باعث می شود تا حجم زیادی از گدازه ها فوران نکند. در سطح ایسلند ، شکافهای آتشفشانی به صورت  خطی  شکل گرفته و در یک الگوی شبیه به هم ظاهر می شوند.
 
منطقه شکستگی Tjörnes (TFZ) دارای  ساختار پیچیده ای  است. این منطقه آتشفشانی ایسلند شمالی (NVZ) و انتهای جنوبی Kolbeinsey Ridge را به هم متصل می کند. این ناحیه شکستگی به طول 50 کیلومتر با فعالیت لرزه ای ، و گسلش ترانسفرم  مشخص می شود. 
 
ازدحام شدید زمین لرزه که از 19 ژوئن از دهانه Eyjafjörður در منطقه شکستگی Tjörnes آغاز شده است ، با حدود 9000 زمین لرزه توسط دفتر هواشناسی ایسلند (IMO) تا اول ژوئیه شناسایی شده است.
این بزرگترین ازدحام زلزله در شکستگی منطقه Tjörnes ثبت شده در 40 سال گذشته است.
این رفتار اپیزودیک است ،  طی چند ساعت صدها زمین لرزه رخ مبدهد  و بعد از آن آرام  می شود و ناگهان دوباره شروع می شود. آخرین swarm در سال 2012 برای چند هفته ادامه داشت.
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.mqia2bq04la82.html
ncc.gov.ir/vdcc.mqia2bq04la82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1