plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۷
کد مطلب : ۱۶۵۷
در جلسه مشترک مسئولان سازمان نقشه‌برداری کشور با مسئولان امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور مطرح شد؛

تاکید بر ارتباط مستقیم زیرساخت ملی داده مکانی و سند آمایش سرزمین

کارگروهی با حضور نمایندگانی از سازمان نقشه‌برداری کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت دفاع دستورالعمل اجرایی تبصره ماده۱۱ قانون احکام دائمی برنامه‎های توسعه کشور را تدوین خواهد کرد. در این دستورالعمل نحوه اعمال ملاحظات دفاعی و امنیتی در تولید و انتشار نقشه‎ها و داده‎های مکانی تدوین خواهد شد.
تاکید بر ارتباط مستقیم زیرساخت ملی داده مکانی و سند آمایش سرزمین
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در جلسه مشترک مسئولان سازمان نقشه‌برداری کشور با مسئولان امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور که عصر روز شنبه ششم مهرماه جاری در محل سالن شوراي مديران سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد، همکاری اين دو سازمان در چارچوب ماده ١١ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مهندس مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه گاهی مباحثی در امور کاری این دو سازمان مطرح می‌شود، تأکید کرد: «قطعا تقویت سازمان نقشه‌برداری کشور منجر به تقویت سازمان برنامه و بودجه کشور خواهد شد. سازمان نقشه‌برداری کشور چند سال پس از تاسیس سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد تا نیازهای اجرايي براي تهيه نقشه فعاليتهاي عمرانی کشور را برای آن سازمان مرتفع کند. اما هم اکنون از آن هدف گذر کرده‌ایم؛ از آن منظر که بخش خصوصی توانمند شده و می‌تواند بسیاری از امور تصدی‌گری دستگاه‌ها از جمله برخی امور اجرایی سازمان نقشه‌برداری کشور را انجام دهد. اما نکته حائز اهمیت این است که هم اکنون یک سازمان حاکمیتی برای تعريف چارچوبهاي مرجع نقشه برداري و تنظیم‌کنندگی و رگلاتوری امور مهندسی نقشه‌برداری نیاز داریم. این سازمان قطعاً سازمان نقشه‌برداری کشور است و ابزار آن نیز شورای‌عالی نقشه‌برداری به ریاست رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور برخی وزیران و دستگاههاي مرتبط است».
 
وی با اشاره به اینکه در ماده ١١ قانون احکام دائمی برنامه‎های توسعه کشور نیز این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است؛ ادامه داد: «این ماده قانونی به نظارت بر انجام امور نقشه‌برداری توسط سازمان نقشه برداري كشور تاكيد دارد، چرا كه " نظارت" یک امر حاکمیتی و سیاست‌گذاری است. البته ما اصراری نداریم که ابلاغ سیاست‌ها را برعهده داشته باشيم؛ کما اینکه درخصوص تعرفه‌های نقشه‌برداری نیز نقش مشورتی ايفا ميكنيم و سازمان برنامه‌وبودجه این تعرفه‎ها را ابلاغ می‎کند. علاوه بر این ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه در احکام رؤسای سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها نیز "ایجاد تمهیدات لازم برای تهیه نقشه و اطلاعات مکانی استان" که از موضوعات کاملا مرتبط با وظایف سازمان نقشه‌برداری کشور است را مورد تأکید قرار داده‌اند که نشانه نقش حاکمیتی این سازمان است.
 
به گفته شفیعی؛ در حالیکه در بسياري موارد بخش غيردولتي بدون نظارت حاكميت آزادانه، به حوزه اطلاعات مكاني ورود پيدا ميكند، اما از تولید نقشه‌‌هاي پايه و نظارت بر آن توسط سازمان نقشه‌برداری کشور، حمایت حاکمیتی لازم نمی‌شود و اغلب با موارد دست و پاگیر مانع آن می‌شوند که این مایه تأسف است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با ابراز تأسف از اینکه در گذشته گاهی یک مجموعه به خود اجازه دخالت در امور این سازمان را داده است، این عارضه را خجالت‌آور خواند و گفت: «ما تا کنون با رویکرد تعاملی و همکاری کامل با سایر دستگاه‌ها پیش رفته‌ایم. اما برخی دستگاه‎ها گر چه این ادعا را مطرح می‌کنند اما عملاً در اجرا به جای همکاری و تعامل، مانع‌تراشی می‌کنند».  
 
وی با اشاره به اینکه سازمان نقشه‎برداری کشور، زیرساخت ملی داده مکانی (NSDI) را با آموزش و همکاری با استان‌ها و برخی وزارتخانه‌ها پیش برده و رفع نیاز سازمان برنامه و بودجه را در اولویت خود می‎داند، ادامه داد: "نقشه یک بیست و پنج هزارم کل کشور را سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه کرده است. اگرچه برخی سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اقدام به به‌روزرسانی لايه‌های اطلاعات مكانی مرتبط با خود می‌کنند، اما لازم است که نقش هر دستگاه براي به روز نگهداري لايه‌‌های نقشه‌‌هاي پوششی و پايه ملي مشخص شود».
  
در این جلسه مهندس امیر امینی، رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین، با بیان اینکه ماده ١١ قانون احکام دائمی برنامه‎های توسعه کشور به تدوین «استانداردها» و «دستورالعمل‎ها»ي مرتبط با نقشه و اطلاعات مکانی اشاره دارد، گفت: «معتقدم نباید تنها به یک دستورالعمل در این زمینه اکتفا کرد. البته بر اساس متن همین ماده باید ملاحظات دفتر آمایش نیز در این دستورالعمل‎ها لحاظ شود. تبصره این ماده که به ملاحظات دفاعی و امنیتی در تولید نقشه اشاره دارد نیز نیازمند تدوین آیین‎نامه و دستورالعمل اجرایی است. تعامل با وزارت دفاع در این زمینه مهم است و بر اساس قانون احكام دائمي برنامه‌های توسعه كشور، می‌توان همه دستورالعمل‌هاي مورد نياز در امور نقشه‌برداری را با امضای رياست سازمان برنامه و بودجه كشور ابلاغ کرد».
 
وی همچنین در خصوص فعالیت سازمان نقشه‌برداری کشور در حوزه NSDI گفت: «من هم موافقم که این کار باید به شکل متمرکز در یک‌جا انجام شود. قانون هم این تجمیع را در سازمان نقشه‌برداری کشور مجاز می‌داند. دستور العمل‌های حاکمیتی آن‌را هم بايد سازمان نقشه‎برداری کشور تهیه کند و ارتباطش با استان‌ها را از طریق امور استان‌های سازمان برنامه و بودجه محقق کند».
 
امینی نسبت به ايجاد زمينه همکاری کامل با سازمان نقشه‌برداری کشور قول مساعد داد و گفت: «در مورد NSDI هیچ تعصبی نداریم. NSDI و آمایش رابطه مستقیم دارند و نیازمند تقسیم کار هستند. ما حتی آمادگی داریم در حوزه آمایش سرزمین بر اساس صلاحديد رياست سازمان برنامه و بودجه، به تقسيم كار جديدي با سازمان نقشه برداري كشور برسيم".
 
وی همچنين ضرورت تدوين دستورالعمل تبصره ذیل ماده ١١ كه طبق قانون بايد توسط سازمان برنامه و بودجه كشور و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح انجام شود، را نيز مورد توجه قرار داد.
 
گفتنی است در این جلسه كه علیرضا رحمت‌نیا، معاون امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور، یحیی جمور؛ معاون فنی، حبیب‌اله رحمانی، معاون فناوری توسعه، برنامه‌ریزی و هماهنگی امور، نسرین وزیری مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‎الملل سازمان نقشه برداري كشور و شاهین قوامیان و عالی مشاورین رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور نیز حضور داشتند، ضرورت جلسات بيشتر و تعامل و همكاري نزديكتر مورد تاكيد قرار گرفت.
https://www.ncc.gov.ir/vdca.mn6k49ni05k14.html
ncc.gov.ir/vdca.mn6k49ni05k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی