plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۵
کد مطلب : ۲۸۴

مهندس عرب کرمی در نشست تخصصی"مدیریت سیلاب و داده‎های مکانی"؛ گرید ملی یك روش استاندارد، برای گروه‌های امداد ونجات در مدیریت بحران

مهندس محمد عرب کرمی، معاون مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی سازمان نقشه برداری کشور، در نشست تخصصی"مدیریت سیلاب و داده های مکانی" گفت: گرید ملی یک روش استاندارد اندکس بندی است که بهبود در مکان یابی و راهبری عملیاتی برای گروه‌های امداد ونجات در مدیریت بحران را محیا می‌کند.
مهندس عرب کرمی در نشست تخصصی"مدیریت سیلاب و داده‎های مکانی"؛ گرید ملی یك روش استاندارد، برای گروه‌های امداد ونجات در مدیریت بحران
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، معاون مدیریت کارتوگرافی و اطلس های ملی سازمان نقشه برداری کشور؛ طبق گزارشی مفصل، " گرید ملی "را معرفی و اهمیت آن را تشریح کرد.

وی در تعریف گرید ملی گفت: "گرید ملی" بعنوان یک تکنولوژی اطلاعات مکانی، چارچوبی مشترک و کاربردی را جهت مدیریت موارد گوناگونی در سطح ملی داراست.گرید ملی، سیستمی مبنا و زبانی مشترک و فراگیر در راستای توسعه کاربردی اطلاعات مکانی است.
عرب کرمی گرید ملی را قابل تبدیل به سیستم‌های دیگر فنی و تخصصی (مختصات و تصویر) معرفی کرد و دقت آن را دارای مفهومی تخصصی برشمرد و افزود: این تکنولوژی در انواع نقشه‌ها اعم از کاغذی، رقومی، پایگاه های داده، ژئودیتابیس و در NSDI برای همهﯼ ارگان‌ها در موارد تخصصی آنها کاربرد دارد. علاوه بر این، درک ساده و روشن بدون درگیر شدن با مفاهیم پیچیده تخصصی از دیگر ویژگی های مهم گرید ملی است .
وی خاطر نشان کرد: تعیین موقعیت مکانی یک نقطه یا سطح از روی نقشه یا با استفاده از GPS موبایل یا دستی و بدست آوردن مختصات گرید ملی، کار سختی نیست و به آسانی می توان یک نقطه یا محل را با استفاده از مختصات گرید ملی در نقشه، جایگذاری کرد. و این
در حالی است که قابلیت انتقال ساده مفهوم کاربردی گرید ملی حتی در سطوح ابتدایی مدارس نیز موضوعی غیر ممکن یا دور از ذهن نیست. سادگی استفاده از گرید ملی تا آنجاست که می تواند به ترویج فرهنگ استفاده از نقشه در میان اقشار مختلف جامعه نیز کمک کند.

معاون مدیریت کارتوگرافی و اطلس های ملی، کاربرد گرید ملی را در همه سطوح و اقشار جامعه خصوصاً در مدیریت بحران قابل دسترس دانست و گفت: اگر به نرم افزارهای سیستم های اطلاعات مکانی مثل ArcGIS مراجعه کنید، خواهید دید که کشورهای مختلف در مواقع خطر، از گرید ملی کشور خودشان استفاده می کنند. البته سیستم تصویرUTM نیز سیستمی است که بعنوان پایه از آن استفاده می شود اما شاید بدلیل عناوین و کاربرد دشوار و بغرنج آن، گرید ملی طراحی شده است که با این مفاهیم پیچیده مواجه نشویم.
عرب کرمی در همین راستا به گرید ملی کشور امارت متحده عربی اشاره کرد و گفت: در قطر، بریتانیا، آمریکا، هند و چندین کشور دیگر از گرید ملی استفاده بهینه می شود. در امارات یک سیستم جامع تهیه شده است که حتی ساختمان ها دارای گرید هستند و تاکسی ها توسط شماره مکانی به آن محل می روند.
بعنوان مثال دیگر، گرید ملی آمریکا به گونه ای طراح شده است که اگر هر نقطه ای مثلا در بزرگراه های شهر اتفاقی رخ دهد، تیم امداد ونجات بر اساس پهنه بندی، مکان حادثه را شناسایی و با سرعت به محل می روند.
سپس خسارت های پیش آمده و هرگونه اطلاعات دیگری که لازم
باشد برداشت شده و با رنگ کردن سطوح و پهنه هایی که گرید تهیه می کند، اطلاعات جامعی از محل حادثه دیده برای تصمیم گیرندگان آماده و ارائه می شود. حال اگر مکانی مثل بیابان یا دشت بدون آدرس باشد، از طریق گرید، آدرس یابی و موقعیت یابی می شود.  
مهندس عرب کرمی با بیان اینکه گرید ملی روشی ساده برای توصیف دقیق مکان برای همه استفاده کنندگان اطلاعات مکانی است؛ افزود: گرید ملی امکان استفاده سهل و آسان نسبت به مختصات جغرافیایی و سایر سیستم‌های مختصات را فراهم کرده و سرعت و دقت در مکان‌یابی روی نقشه یا سیستم‌های اطلاعات مکانی (GIS) را افزایش می دهد. همچنین توانایی ایجاد اندکس ملی نقشه مشترک و تهیه کتاب‌نقشه Map BOOK را نیز داراست.
وی بهبود مکان یابی به داخل محدوده مورد نظر (محل حادثه در شرایط امداد و نجات) و بهبود راهبری عملیاتی مابین کلیه ارگانها و گروههای عملیاتی را از دیگر مزایای گرید ملی برشمرد و در این خصوص امکان استفاده از بسترها و سامانه‌های دیجیتال ارتباطی همچون SMS و برنامه‌های کاربردی موبایل و ..را امری سهل و آسان عنوان کرد به طوری که هر فردی می تواند با کمک GPS تلفن همراه خود به گرید ملی دست پیدا کند.
عرب کرمی در بخش دیگر سخنرانی خود به سیل اخیر در استان گلستان پرداخت و گفت: متاسفانه با بررسی تصاویر بدست آمده از سیل در گلستان درمیابیم که بر اثر خسارت های بجا مانده از این حادثه، هیچ آدرسی قابل شناسایی نیست. حال برای تشخیص میزان خسارت در هر نقطه ای از این استان، می توان به نقشه ها و گرید بندی هایی که باید پیش از ایجاد سیل تهیه شده است، رجوع کرد. چرا که در اختیار
داشتن تصاویر قبل و بعد از هر بحران می تواند به شناسایی مکان های خسارت دیده کمک کرده و به میزان عوارض ناشی از بحران نیز دست پیدا کرد.
معاون مدیریت کارتوگرافی برای کاربردی شدن بهتر گرید ملی گفت: مختصات و سیستم‌های تصویر به دلیل پیچیدگی برای عموم مردم و ارگان های مختلف قابل درک نیست پس باید از سیستم کدگذاری موقعیتی استفاده شود. همچنین سیستم مورد استفاده باید برای هر نقطه کد منحصر به فردی معرفی کند.
وی افزود: استفاده از گرید ملی در اکثر کشورهای جهان اجرایی شده ولی  ما با گذشت 3 سال از تأیید آن هنوز استفاده نکرده ایم بنابراین باید گفت کشور ما در این زمینه از مزایای استفاده این سیستم عقب افتاده است. چرا که برای هماهنگی مابین ارگان‌ها و دستگاه‌ها خصوصاً در مواقع بحران استفاده از این گرید ضروری است.
عرب کرمی امکان دریافت کد گرید ملی از گیرنده‌های GPS و موبایل‌های هوشمند (که مجهز به گیرنده GPG هستند) را ممکن دانست و در این زمینه  به وزارت نیرو که در تمام ابنیه ها و سازه هایشان از آن استفاده کرده  است اشاره کرد و از دو پایلوت اراک و اصفهان  که سازمان نقشه برداری کشور با وزارت نیرو انجام داده است و استفاده می کند، نام برد.
عرب کرمی در پایان گفت: استفاده از روش گرید ملی برای مدیریت بحران کشور ضروری و غیر قابل انکار است، حتی اگر در مناطق بحران‌زده که عموما با مشکل برق و شارژ باطری روبرو هستند، امکان تعیین کد های مورد نظر  از روی نمونه‌های کاغذی نقشه که برای مناطق بحران‌زده تهیه می‌شود به سادگی وجود دارد و همانطور که در کشورهای دیگر از آن استفاده می کنند، امکان انتقال کد به‌راحتی و با کمترین اشتباه ممکن خواهد بود.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdchtknid23n6.ft2.html
ncc.gov.ir/vdchtknid23n6.ft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی