plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۴
کد مطلب : ۲۸۶

تجربه مكزیكی‎‎ها در مدیریت بحران سیل

پس از پیش بینی وقوع گردباد در مناطق ساحلی خلیج مکزیک، محققین انستیتو نقشه برداری و علومConrad Blucher (CBI) در دانشگاه تگزاس به اصلاح سیستم جمع آوری داده مکانی که امکان برنامه ریزی و پیش بینی بهتر و موثرتر در خصوص وقوع سیل بر اثر افزایش سطح آب دریا را فراهم می سازد، پرداختند. در سال ۲۰۱۴ این مرکز یک جایزه یک ملیون و سیصدهزار دلاری را برای تهیه یک سیستم مرجع مکانی ملی که بتواند افزایش سطح آب دریا را مدل سازی و پیش بینی کند تعیین نمود.
تجربه مكزیكی‎‎ها در مدیریت بحران سیل
plusresetminus
به گزارش سازمان نقشه برداری کشور، درگزارش تهیه شده از سوی Tracy Cozzens در تاریخ ژوئن 2015 آمده است: کارشناسان هواشناسی در آن سال وقوع یک یا دو گرد باد را پیش بینی نموده بودند. با این حال وقوع سیل که متعاقب این طوفان ها رخ می داد تهدید بسیار بزرگی برای زیر ساخت های اقتصادی به خصوص در مناطق ساحلی بود که میتوانست 10 تا14 بندر بزرگ در این منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.
حفظ استحکام و پایداری زیرساخت های منطقه موضوع اساسی در مقابله با تهدید سیل در منطقه بود و از طرف دیگرافزایش 32 درصدی جمعیت در این منطقه موضوع خطرسیل را جدی تر می ساخت.
آمادگی برای رویارویی با افزایش سطح آب دریا و وقوع سیل نیازمند جمع آوری داده های مکانی دقیق با روش های جدید بود که در این پروژه بر روی آن تاکید شده بود. محققین این مرکز از طریق یک سیستم مرجع مکانی ملی، مدلی را برای بخش شمالی خلیج مکزیک پایه گذاری کردند. در این پروژه بخش هایی که بیشتر در معرض سیل و آب گرفتگی براثر طوفان های مناطق گرمسیری قرار داشتند و همچنین بیشترین تاثیرات بلند مدت ناشی از تغییرات آب و هوایی در کره زمین را متحمل شده بودند، مد نظر قرار گرفتند.داده های جمع آوری شده با مشاهدات و اندازه گیری های جزر و مدی آب دریا و نقاط مرجع ترازیابی و تعیین موقعیت مکانی سه بعدی تلفیق گردیدند. این سیستم مدیران محلی و منطقه ای را برای بهبود  و اصلاح طرح های مرتبط با جلوگیری از خطرات بالا آمدن آب دریا  و سیل در خلیج مکزیک و اتخاذ خط مشی های بلند مدت یاری می رساند.
در این پروژه ایستگاه های پایش از تگزاس تا فلوریدا گسترده شده بود تا اندازه گیری های ترازیابی،تعیین موقعیت سه بعدی، تعیین میزان فرونشست و مشاهدات سطح دریا در سطح وسیعتری صورت گیرد که این امر باعث پایش مستمر تغییرات سطح آب دریا در این منطقه در طی دهه های آینده خواهد شد.
 
منبع Geospatial-Solutions.com:
مترجم: ناصر جوادی کارشناس اداره بین الملل سازمان نقشه برداری کشور
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcjfme8zuqeo.sfu.html
ncc.gov.ir/vdcjfme8zuqeo.sfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی