plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب : ۳۲۹
در دیدارهای نوروزی با مدیران و روسای سابق سازمان مطرح شد؛

تقدیر دو رئیس اسبق سازمان نقشه برداری كشور از مهندس شفیعی: شما سازمان را زنده كردید/ از اطلاعات سازمان برای پیش بینی خطر سیل استفاده شود

مهندس مسعود شفیعی در نخستین روز کاری از سال ۱۳۹۸ به دیدار تنی چند از مدیران و روسای اسبق این سازمان رفت. سایه سیل اخیر در استان‎های گلستان و مازندران بر این دیدارها سنگینی می‎کرد و محور عمده گفت‎وگوهای این دیدارهای نوروزی بود. در این دیدارها دکتر محمد مدد و مهندس محمود اتفاقیان روسای اسبق این سازمان از رئیس کنونی سازمان نقشه برداری کشور تقدیرکرده و عنوان کردند که اقدامات او، این سازمان را زنده کرده است.
تقدیر دو رئیس اسبق سازمان نقشه برداری كشور از مهندس شفیعی: شما سازمان را زنده كردید/ از اطلاعات سازمان برای پیش بینی خطر سیل استفاده شود
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس اتفاقیان که در فاصله سالهای 59 و 60 ریاست این سازمان را بر عهده داشت، ضمن تقدیر از اینکه مهندس شفیعی رسم صله رحم را به جای آورده و به دیدار بازنشستگان این سازمان در ایام نوروز رفته است، گفت: این دید و بازدیدها یک خصلت متعالی انسانی است و نشان می‎دهد که شما مدیری با نگاه جامع و کلان هستید و تنها درگیر امور روزمره سازمان نیستید. اگر امروز ما قدردان گذشتگانمان باشیم، در آینده نیز قدردان ما خواهند بود.
وی مهندس شفیعی را مدیر زحمت کشی برای سازمان نقشه برداری کشور دانست و افزود: شما با اقداماتتان این سازمان را زنده کرده و جایگاه واقعی آن را به افکار عمومی نشان دادید که چه نقش کلیدی و موثری در خدمت به کشور دارد.
اتفاقیان در بخشی از این دیدار به ماجرای سیل‎های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه در این چهل سال، علی رغم تعریف پروژه های ملی کلان در کشور، عمدتا بودجه عمرانی صرف امور جاری شده و از دستاوردهای علمی و مهندسی سازمان زیربنایی مهمی همچون سازمان نقشه برداری کشور، استفاده بهینه‎ای نشده است.
رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور در تعریف گوشه‎ای از خاطراتش از سال 1375 که مدیریت شرکت انفورماتیک راهبر (از شرکت‎های وابسته به وزارت بازرگانی) را بر عهده داشته اشاره کرد و گفت:  در آن زمان برنامه Trade Point سازمان ملل را در ایران آغاز کردیم. قرار بر این بود که برای تسهیل تجارت در کشور، همه نقاط وابسته به تجارت در یک جا متمرکز شوند. در این راستا طرح اطلاع رسانی تجاری را در ایران راه اندازی کردیم که مقدمه‎ای بود برای تجارت و دولت الکترونیک. در آن سال از سوی سازمان ملل به عنوان یک کشور پیش رو و یک نمونه موفق معرفی شدیم. در آن زمان حتی استرالیا و ژاپن رتبه‎های پایین‎تری نسبت به ما داشتند. اما متاسفانه با تغییر مدیریت‏ها و برخی تصمیم گیریهای غلط، آن روند ادامه نیافت و می بینید که اگرچه به سوی الکترونیکی شدن دولت پیش رفته ایم اما دیگر آن جایگاه جهانی را نداریم.
وی با ذکر این خاطره از شفیعی تشکر کرد که با استفاده از تجارب مدیران سابق سازمان، راه آنها را به شکل بهینه‎ای ادامه می‎دهد و از دوباره کاری و تجربه مجدد آنچه که پیش از این تجربه شده، پرهیز می‎کند.
شفیعی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه در سازمان نقشه برداری کشور اقدامات بسیاری انجام می‎شود اما تا کنون اطلاع رسانی درستی از آنها نشده بود، ادامه داد: خوشبختانه با حضور خانم وزیری در مدیریت روابط عمومی سازمان، اطلاع رسانی از اقدامات سازمان ارتقا یافته و خدمات و محصولات سازمان به خوبی به افکار عمومی معرفی می‎شوند.
وی با اشاره به جلسه مدیران سازمان به منظور بررسی ابعاد سیل اخیر و برآورد اقدامات سازمان در این خصوص افزود: اگرچه به دلیل شرایط بد جوی امکان پرواز و تهیه عکس هوایی از مناطق سیل زده و ارائه نقشه را نداریم اما به دنبال تهیه نقشه خطر سیل در استان‎های پرریسک هستیم.
تقدیر از فعالیت‎های اطلاع رسانی سازمان
دکتر محمد مدد دیگر رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور که در فاصله سالهای 76 تا 85 ریاست این سازمان را بر عهده داشت، نیز در دیدار نوروزی مهندس شفیعی با بیان اینکه سازمان نقشه برداری کشور اقدامات بسیار مهمی انجام می‎دهد اما متاسفانه جامعه چندان در جریان این اقدامات نیست، از روند اخیر اطلاع رسانی در این سازمان تقدیر کرد و گفت: انتشار گسترده نقشه‎های گردشگری سازمان در فضای مجازی باعث شد که این نقشه‎ها با لوگوی سازمان به خانه‎های مردم برود و آحاد مردم با اقدامات سازمان آشنا شوند. مادامیکه مردم با این فعالیت‎ها آشنا نباشند، دقیق‎ترین و بهترین نقشه‎ها هم اگر در سازمان تهیه شود و در این سازمان بماند، بی فایده خواهد بود. اما اگر مردم با فعالیت‎های سازمان آشنا باشند، از آن حمایت خواهند کرد و این سازمان در ادامه فعالیت های خود بویژه در جذب بودجه، موفق‎تر خواهد بود.
وی با تقدیر از فعال شدن دوباره آبنگاری و نقشه برداری دریایی در سازمان، از این موضوع ابراز خرسندی کرد و خطاب به مهندس شفیعی گفت: خوشحالم که شما به جای آنکه به سمت فروش کشتی ایران آبنگار بروید، آن را بار دیگر فعال کردید. تقدیر دکتر نوبخت از فعالیت‎های مهندسان نقشه برداری روی این کشتی، یک ارزش است که نشان می‎دهد فعالیت‎های سازمان دیده می شود.
فرونشست خطرناکتر از سیل و زلزله است
تهیه نقشه فرونشست‎ نقاط مختلف کشور، از دیگر اقدامات قابل تقدیر سازمان نقشه برداری از منظر دکتر مدد بود که با اشاره به آن تاکید کرد: اطلاع رسانی در این باره را به جد ادامه دهید. باید در این زمینه هشدارهای جدی به مسئولان ارشد نظام بویژه رئیس جمهور بدهید. پروژه‎های بزرگ از پتروشیمی گرفته تا سدسازی باید با استفاده از این اطلاعات سازمان اجرایی شود.
مدد با تاکید بر اینکه فرونشست زمین در ایران خطرناک تر از سیل و زلزله است، اما مردم این خطر را حس نکرده‎اند، افزود: با اطلاع رسانی گسترده باید این احساس خطر را در مردم و مسئولان زنده کرد.
وی سپس به خاطره‌ای در دوران ریاستش در سازمان نقشه برداری کشور اشاره کرد که در سفری متوجه فرونشست زمین در دشت نیشابور شده و در سخنرانی‎های متعدد به آن اشاره کرده و افزود: بارها گفتم که این فرونشست چه عواقب وحشتناکی خواهد داشت و تا چه میزان لوله‎های نفتی این منطقه را در معرض انفجار قرار می‎دهد. در نتیجه این هشدارها بود که جلوی کشاورزی در آن مناطق و برداشت بی رویه آب های زیر زمینی را گرفتند. لذا لازم است که همچنان در این زمینه اطلاع رسانی گسترده ای صورت پذیرد.
لزوم استفاده از اطلاعات سازمان نقشه برداری برای پیش بینی سیل
رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به اینکه هر 40 سال یکبار، کشور دچار سیل زدگی می‎شود، ادامه داد: اگر دموهای لازم از سازمان نقشه برداری کشور اخذ شده بود و شیب استانها را به درستی برآورد کرده بودند، به موقع می توانستند آب جمع شده را تخلیه کنند و از خسارات بیشتر جلوگیری نمایند.
وی افزود: سدسازی و ذخیره سازی آب، ایرادی ندارد اما تنگ کردن کانال‎های آب باعث بروز این فجایع شد.
مدد با اشاره به اینکه موضوع بالا آمدن آب دریایی خزر از موارد بحث برانگیز در دوره مدیریتی وی در سازمان
نقشه برداری کشور بوده است، ادامه داد: در آن سالها بودجه‎های میلیاردی هنگفتی به وزارت نیرو پرداخت کردند که میزان جزر و مد آب این دریا و پیش روی آن روی خشکی را به منظور ایمن سازی سواحل و جلوگیری از تخریب‏های احتمالی برآورد کند. این بودجه ها صرف شد و نهایتا هم اعلام شد که این موضوع قابل پیش بینی نیست! حتی به اشتباه گفتند اگر سد اورال در ترکمنستان را باز کنند، آب دریا به آن سمت خواهد رفت و از ارتفاع آن در سواحل ایران کاسته خواهد شد. مرحوم هاشمی رفسنجانی هم مذاکرات دیپلماتیک بسیاری داشت که آن کشور را وادار به این کار بکند اما نتیجه‎ای در بر نداشت. در همان زمان بنده در یک تحقیق شخصی اثبات کرده بودم که ارتفاع آب خزر در سواحل ایران به دلیل آب شدن برف و ناشی از آب منطقه ولگاست. همچنین به فرمولی دست یافته بودم که با استفاده از گرای یک نقطه خاص در ولگا می‎شد ارتفاع آب در ساحل ایران در یکسال و نیم بعد را پیش بینی کرد. در آن سال اگرچه وزارت نیرو اعلام کرده بود که ارتفاع آب خزر تا 30 سانتیمتر بالا خواهد رفت، من پیش بینی کردم که تا 15 سانتیمتر هم کاهش خواهد یافت. این پیش بینی هم درست از آب درآمد و نشان داد که مهندسی نقشه برداری در اینگونه امور چقدر می‎تواند موثر باشد اما به آن توجه لازم نمی شود.
به گفته وی، در حال حاضر نیز سازمان نقشه برداری کشور با اعلام ضریب شیب زمین در دامنه‎های زاگرس می‎تواند پیش بینی کند که کدام مناطق در دامنه‎های این کوه دچار آب گرفتگی خواهد شد و زمین‎های کدام مناطق زیرآب خواهد رفت.
پیشنهاد ایجاد طرح کاداستر دریا
دکتر مدد در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به اینکه برخی کشورهای عرب منطقه از بکار بردن نام «خلیج فارس» امتناع دارند، پیشنهاد داد که طرح کاداستر دریا در سازمان نقشه برداری کشور اجرایی شود. به گفته وی با نام گذاری فارسی تمامی مناطق دریایی در جنوب کشور، کشورهای عربی نمی توانند در این زمینه ادعایی داشته باشند. به عنوان مثال چنانچه تنگه‎ای به اسم داریوش، دره ای به اسم کورش و هر عارضه دریایی دیگری در جوار هر یک از شهرهای ساحلی به اسم دلاوران آن منطقه همچون رئیس علی دلواری نام گذاری شود، «فارس» بودن نام خلیج فارس، نهادینه خواهد شد.
گفتنی است در این دیدار مهندس شفیعی نیز ضمن تقدیر از تداوم توجه دکتر مدد به فعالیت‎های سازمان نقشه برداری کشور، گسترش اطلاع رسانی از فعالیت های سازمان را مرهون زحمات روابط عمومی و مدیر جدید آن –خانم وزیری- دانست و گفت: همانطور که می دانید سازمان نقشه برداری کشور اقدامات بسیار بزرگی انجام می دهد اما افکار عمومی آنچنانکه باید، در جریان این امور نیستند. به عنوان مثال در همین سالی که گذشت برای اولین بار تهیه نقشه یک دو هزارم از جزیره قشم در این سازمان آغاز شد. اگرچه در حال حاضر این سازمان، بودجه لازم برای به روز رسانی نقاط مبنایی کشور را ندارد اما با مطالعات گسترده خود در زمینه فرونشست و تهیه اطلس‎های به روز از نقاط پرخطر آن در کشور، نقش بسزایی در فعالیت‎های عمرانی ایران ایفا می کند.
وی با تاکید بر اینکه باید ابتدا حساسیت این موضوع را در افکار عمومی ایجاد کرد تا مسئولان نیز در پی چاره اندیشی برآیند، یادآورشد که این موضوع را در برنامه تلویزیونی تهران 20 در سال 97 نیز عنوان کرده است. اما متاسفانه مردم متوجه مولفه های زیست محیطی نیستند و بی توجهی به مطالعات کاربردی سازمان نقشه برداری، خسارات بسیاری را متوجه کشور می کند.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه مالزی یک کشور استوایی با باران های سیل آسا است، ادامه داد: زه کشی مناسب در این کشور و طراحی آب راه های عمیق و بزرگ در شهرهای آن، حاکی از آن است که مسئولان آن کشور پیش بینی لازم برای جلوگیری از آب گرفتگی را داشته اند. همین امر باید در شهرهای شمالی کشور نیز صورت بگیرد اما متاسفانه اینگونه نیست.
نگرانی از بروز سیل در تهران
شفیعی در سلسله دیدارهای نوروزی خود به منزل ابراهیم قادری مدیرکل نقشه برداری جنوب غرب کشور در دوران 8 سال جنگ تحمیلی علیه کشورمان نیز رفت. قادری در این دیدار به بازخوانی بخشی از خاطراتش در تهیه نقشه از چزابه تا فاو اشاره کرد و گفت: مهندس فروزنده رئیس قرارگاه مهندسی خاتم الانبیا برایم تعریف کرد که در طراحی یکی از عملیات‎ها قصد داشتند آب را به سمت نیروهای عراقی منحرف کنند اما به دلیل محاسبات غلط، آب به سمت سربازان ایرانی سرازیر شد. از همان زمان تصمیم گرفتند که از اطلاعات و دانش مهندسی نقشه برداری در جنگ استفاده کنند.
همان زمان بود که مهندس قادری با همراهی دکتر مصدق‎خواه رئیس وقت سازمان نقشه برداری کشور به اهواز می روند و ابعاد موضوع را بررسی می کنند. او در ادامه با همراهی دیگر مهندسین این سازمان همچون آقایان سمنانی، مرحوم عبدالهی تهیه نقشه ده هزارم از اهواز، خرمشهر و آبادان را با امکانات محدود آن زمان که حتی GPS هم نداشتند، آغاز می‎کند. دوربین نقشه برداری را بر سقف سینما رکس آبادان نصب می کنند و ....
قادری که 20 سالی را به دور از خانواده به تنهایی در خوزستان زندگی کرده و نقشه برداری را در آنجا ادامه داده بود، در ایام بازنشستگی خود ساکن خانه‎ای در تجریش تهران است. او در این دیدار از نگرانی‎اش درباره احتمال سیل در تهران سخن گفت و افزود: در سیلی که در دهه 60 در تهران آمد خسارات جانی و مالی زیادی به مردم تحمیل شد. خسارات آن سیل به دلیل کم کردن عرض رودخانه در گلاب دره و خانه سازی در حاشیه غیرمجاز رودخانه بود. اتفاقی که اصلاح نشد و هنوز هم خطرساز است.
او از لزوم لایروبی رودخانه های ایران سخن گفت که مانع از بروز سیل می شود اما متاسفانه این کار هم جدی گرفته نمی شود. کما اینکه چند سال پیش نیز شاهد سیل در رودخانه کارون بودیم.
مهندس شفیعی در این دیدار با تقدیر از روحیه کار جهادی مهندس قادری در طول جنگ تحمیلی بر لزوم تداوم چنین روحیه ای در عصر حاضر نیز تاکید کرد و گفت: متاسفانه کمرنگ شدن چنین روحیه ای باعث شده که استاندار یک شهر سیل زده در پست خود حاضر نباشد؛ در حالیکه استانداری مسئولیت سنگینی است و استاندار یک مدیر 24 ساعته است که همچون رئیس جمهور، مرخصی برای او معنا ندارد. وی بر همین اساس بر لزوم مسئولیت پذیری مدیران سازمان نقشه برداری کشور تاکید کرد و گفت: هر مدیری به فراخور مسئولیتی که پذیرفته باید پای کار باشد و به تعهداتش به درستی عمل کند.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور در ادامه این دیدارهای نورزی به منزل محمد محمودی رئیس کانون بازنشستگان سازمان رفت وبا او و خانواده‎اش دیدار کرد. محمودی در این دیدار به شرح برخی اقدامات این کانون برای بازنشستگان پرداخت و ضمن تقدیر از صله رحم مهندس شفیعی از او خواست تا به دیدار دیگر بازنشستگان سازمان هم به فراخور فرصت‎های موجود برود و از نزدیک جویای احوال آنها شود.
https://www.ncc.gov.ir/vdchtwnxd23ni.ft2.html
ncc.gov.ir/vdchtwnxd23ni.ft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی