Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۸
کد مطلب : ۳۴۰

با حضور استاندار گیلان در سازمان نقشه برداری کشور بررسی شد: استقرار زیر ساخت داده مكانی (SDI) در استان گیلان

با حضور استاندار گیلان در سازمان نقشه برداری کشور و در راستای تقویت همکاری استانداری گیلان با این سازمان، نحوه همکاری های طرفین به ویژه در راستای استقرار زیر ساخت داده مکانی (SDI) در استان گیلان بررسی شد و مسئولین ارشد این استان با رئیس و مدیران سازمان نقشه برداری کشور در این باره گفتگو و تبادل نظر کردند.
با حضور استاندار گیلان در سازمان نقشه برداری کشور بررسی شد: استقرار زیر ساخت داده مكانی (SDI) در استان گیلان
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور در این نشست، از استان گیلان به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی، به عنوان یکی از مهمترین استان های کشور یاد کرد و اطلاعات مکانی دراین استان را پر اهمیت خواند و افزود: دراختیار داشتن اطلاعات برای رشد و توسعه و نیز برنامه ریزی ها بسیار تأثیر گذار است. بالاخص که امروزه در تصمیم گیری های کلان، بیش از 80 درصد اطلاعات مورد نیاز ماهیت مکانی دارند.
شفیعی خاطر نشان کرد: بر همین اساس سازمان نقشه برداری کشور به عنوان یک سازمان مرجع در تولید این اطلاعات، تکالیف قانونی نظیر ماده 11 قانون برنامه و توسعه، مواد 8 و 10 طرح کاداستر اراضی، قوانین تقسیمات کشوری، تصمیمات هیأت دولت را دارد؛ این موارد بخشی از این تکالیف هستند که به سازمان نقشه برداری کشور محول شده است تا اطلاعات مکانی مورد نیاز سایر دستگاه های اجرایی کشور را برطرف کند.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور؛ با بیان اینکه همزمان با تولید اطلاعات مکانی، ذخیره سازی، به روز رسانی و خدمات رسانی به ذینفعان اطلاعات مکانی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: فارغ از روش های تهیه و به روزرسانی این اطلاعات، وجود یک زیرساخت مجهز می تواند در شناسایی نقاط ضعف و قوت و نیز خلاءهای موجود در حوزه اطلاعات مکانی، اثرگذار باشد و به برنامه ریزی های کلان کشور کمک کند.
وی در ادامه بیان کرد: از دو دهه گذشته در دنیا و یک دهه قبل در کشورمان و از زمان برنامه پنجم توسعه، برای یک سامانه غنی زیرساخت داده مکانی تلاش شده است. در همین راستا سازمان نقشه برداری کشور به عنوان متولی پیاده سازی این سامانه و در جهت توسعه دولت الکترونیک، در سطح استان ها با تعریف کارگروه مشخص فعالیت خود را آغاز کرده است به طوری که طبق آخرین اقدامات، در نشست های شورای توسعه و برنامه ریزی استان ها، موضوع به اشتراک گذاری داده ها مطرح و در برخی استان ها همچون زنجان و فارس نیز عملیاتی شده است.
در ادامه این تلاش ها قصد داریم تعاملات را در سایر استان ها به همین ترتیب بسط و گسترش دهیم.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور، SDI را نقطه تعالی ملی بدون انتها عنوان کرد و گفت: این سامانه با همکاری استان ها و دستگاه های اجرایی، به صورت پویا و بدون هیچ گونه هزینه ای از سوی ارگان ها می تواند لایه های اطلاعات مورد نیاز دست اندرکاران و تصمیم گران کشوری را تأمین کند.
وی زیر ساخت داده مکانی را به دموکراسی تشبیه کرد که همیشه جریان دارد و نمیتوان حد توقفی برایش قائل شد و اظهار داشت: استان گیلان برای عملیاتی کردن SDIاستانی، به عنوان پایلوت گزینه بسیار خوبی است زیرا شرایط در این استان به گونه ای است که مناطق مختلف آن به صورت مستمر دستخوش تغییرات قابل توجهی می شود.
در ادامه این نشست، شفیعی به 20میلیون هکتار زمین کشاورزی که دولت را برای اجرای طرح کاداستر اراضی موظف کرده است پرداخت و بیان کرد: سازمان نقشه برداری کشور مسئولیت عکسبرداری هوایی از اراضی کشاورزی را برعهده دارد که در همین راستا بیش از 2 میلیون هکتار ارتوفتو را تهیه و عملیات نظارت بر 400هزار هکتار زمین کشاورزی را به انجام رسانده است. این در حالی است که هنوز یک نقشه کاداستر نیز تولید نشده است!
در بخش بعدی جلسه، دکتر مصطفی سالاری، استاندار گیلان، از آمادگی این استان برای همکاری با سازمان نقشه برداری کشور در راستای طرح استانی SDI خبر داد و ضمن اشاره به اختصاص 30میلیارد تومان بودجه استانی گیلان به طرح کاداستر اراضی کشاورزی، بیان داشت: یکی از تجارب بنده به ده سال قبل برای طرح عکسبرداری هوایی از منطقه پارس جنوبی باز می گردد که در آن زمان به عنوان استاندار بوشهر، در حوزه سامانه اطلاعات مکانی(GIS) صورت گرفت که همین موضوع منجر به سبقت گرفتن این استان از دیگر استان ها در حوزه داده مکانی و حتی کاداستر اراضی شد. این موضوع مثالی بود تا اهمیت اطلاعات مکانی در طول زمان را بازگو کند.
وی افزود: اگر لایه های اطلاعات مکانی در استان ها تقویت و به روزرسانی نشوند، برنامه ریزی های کلان کشوری موفق نخواهد بود. بنابراین با تقویت نقشه و اطلاعات پایه ای، ضمن ایجاد روحیه انگیزشی در تصمیم گیری های مسئولین استانی، مشارکت و همکاری برای ارتقای سطح اطلاعات مکانی در سطح کشور و ازسوی همه دستگاه های اجرایی، نه به عنوان یک فعالیت
مازاد بلکه بعنوان یک مکمل و ابزاری برای کاهش هزینه های اضافه خواهد بود.
سالاری؛ برای تقویت کاربردهای اثربخش SDI پیشنهاد کرد تا اطلاعات توصیفی و مکانی پراکنده، تجمیع و با لایه های اطلاعاتی با سامانه شمیم همپارچه شود. بدین ترتیب استان گیلان با انگیزه و با توانمندی سازمان نقشه برداری کشور برای انجام هرگونه همکاری در این زمینه اعلام آمادگی می کند تا به مرور در سایر استان های کشور نیز این انگیزه و همکاری آغاز شده و جدی تر ادامه داشته باشد.
استاندار گیلان تهیه عکس و نقشه با DEM یک متری را مهمترین اولویت این استان برشمرد و از سازمان نقشه برداری کشور خواست تا برنامه ریزی های لازم برای استان گیلان در سامانه SDI  را بر اساس نیازهای استان گیلان به انجام برساند.
وی خاطر نشان کرد: در کم و کاستی های اطلاعاتی این استان نیز می توان از اطلاعات تکمیلی سازمان فضایی کشور کمک گرفت تا در کنار سازمان نقشه برداری کشور نیازهای این استان را در حوزه اطلاعات و داده های مکانی برطرف کرد.
همچنین استاندار گیلان از سازمان نقشه بردای کشور خواست تا نقشه های 1:2000 ارتوفتوی استان گیلان را که همه نیازهای آمایشی این استان را برطرف می کند، تهیه نموده تا محدوده های شهرها، روستاها، جاده ها، حریم دریا و ... را به صورت لایه های یکپارچه اطلاعاتی در اختیار داشته باشد.
در بخش های دیگر این جلسه دکتر یحیی جمور، معاون فنی سازمان درباره فعالیت های سازمان نقشه برداری کشور در راستای تولید نقشه و اطلاعات مکانی توضیحاتی ارائه کرد و مهندس احمدیه، مدیرکل سامانه ها و زیر ساخت داده مکانی سازمان نیز به بیان فعالیت ها و برنامه های  این سازمان  درباره SDI پرداخت. همچنین مهندس اسلامی راد، مدیر کل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان و دکتر سلطانپور مدیر کل آبنگاری و امور جزرو مدی سازمان نیز به ایراد توضیحاتی درباره نحوه عکسبرداری هوایی و حدود حریم آبهای دریای خزر پرداختند.
پس از این نشست نیز استاندار گیلان که به همراه چند تن از مسئولین اجرایی استان گیلان روز سه شنبه 7 خرداد در سازمان نقشه برداری کشور حضور داشتند، از بخش های فنی این سازمان بازدید کردند و از نزدیک و به صورت عملی در جریان موضوعات مورد گفتگو در این جلسه قرار گرفتند.
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdcakwne149ny.5k4.html
ncc.gov.ir/vdcakwne149ny.5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی