plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۶
کد مطلب : ۱۴۸۵

ایرنا: تعیین مساحت دقیق کشور حقوق دریایی را محقق می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نقشه‌برداری گفت: اهمیت سیاست‌های حقوقی دریاها، پهنه‌های آبی کشور و حساسیت‌های موجود، تعیین مساحت دقیق کشور را حائز اهمیت می‌کند تا حقوق دریایی به صورت علمی و فنی محقق شود.
plusresetminus
مسعود شفیعی روز سه‌شنبه در نشست تخصصی «مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز» که به میزبانی سازمان نقشه‌برداری کشور در حال برگزاری است، اظهار داشت: تعیین مساحت ایران نگاه فنی، حرفه‌ای و عالمانه و ارائه روش‌های نوین می‌طلبد.
وی اضافه کرد: نتیجه این نشست، دستیابی به درک علمی بیشتر از تعیین مساحت کشور است، مولفه‌های فنی و حقوقی نیز در اندازه‌گیری مساحت ایران، بسیار اهمیت دارد. 
شفیعی تاکید کرد: اندازه‌گیری مساحت ایران به عنوان یکی از  ۲۰ کشور پهناور اول دنیا، از اهمیت بالایی برخوردار است که باید در محاسبه آن نگاهی علمی و دقیق داشت.

نمی‌توان عددی در مورد مساحت دریای خزر گفت
همچنین در ادامه نشست، رئیس سازمان جغرافیای نیروهای مسلح اظهار داشت: مساحت ارتباط مستقیمی با تعیین نقاط مرزی دارد و تعیین آن بر عهده سازمان جغرافیایی است.
امیر سرتیپ دوم مجید فخری ادامه داد: موقعیت بخشی از مرزهای مشترک به صورت یک‌طرفه و بخشی به صورت دو طرفه مشخص است و شبکه مرزی توسط سازمان نقشه‌برداری با استفاده از تجهیزات روز موقعیت مرزها مشخص شده که در طول زمان بازنگری و پایش می‌شود.
به گفته وی، مشخص شدن قسمت عمده مرزهای جغرافیایی انجام شده و قسمت اندکی از آنها باقی مانده است. 
رئیس سازمان جغرافیای نیروهای مسلح اظهار داشت: با فضای جدید به ویژه درباره دریای خزر نمی‌توان عددی را در مورد مساحت آن گفت و ابهاماتی در مورد دریای خزر در رسانه‌ها وجود دارد که انجام محاسبه مشکل‌ساز می‌شود. 
وی تصریح کرد: نیاز است در روش محاسبات نوین تعیین مرز و  مرسوم در دنیا بررسی و روش‌های نوین و علمی ارائه شود، این روش‌ها توسط سازمان جغرافیایی مورد استقبال قرار می‌گیرد زیرا معتقدیم روش‌های موجود باید بهبود پیدا کند تا به عدد دقیق‌تری در مورد مساحت برسیم.
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.oevfuqexisfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.oevfuqexisfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی