plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۱
کد مطلب : ۱۴۸۶

ایرنا: چالش امروز نه در مساحت بلکه در تعیین مرزهاست

تهران- ایرنا- معاون فنی سازمان نقشه‌برداری گفت: چالش امروز در مرزها و تعیین مرزهاست نه تعیین مساحت، زیرا نقشه‌ها به صورت دیجیتال و رقومی مساحت را مشخص می‌کنند اما مرزها به صورت مختصات هستند.
ایرنا: چالش امروز نه در مساحت بلکه در تعیین مرزهاست
plusresetminus
یحیی جمور روز سه‌شنبه 15 مردادماه 1398، در نشست تخصصی «مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز» با اشاره به سه روش‌ اصلی تعیین مساحت پهنه‌های وسیع گفت: این روش‌ها اعم از محاسبه مساحت روی بیضوی‌های مرجع، محاسبه مساحت روی اجزای کوچک در سیستم تراز محلی (local level) و محاسبه مساحت در سیستم‌های تصویر هم زاویه و هم مساحت هستند.

وی خاطرنشان کرد: با استفاده از سیستم مختصات با روش‌هایی همچون چارچوب مختصات تراز محلی، موقعیت یک نقطه را بر روی سطح زمین یا نزدیک به آن نشان می‌دهد و روش دوم چارچوب به عنوان چارچوب ژئودتیک محلی با ناوبری نیز شناخته می‌شود. 

جمهور ادامه داد: در سطح بزرگ نمی‌توان زمین واقعی را مستوی (مسطح) در نظر گرفت و بهترین سطح هندسی که می‌تواند زمین را به خوبی نمایش دهد، بیضوی است، باید مشخص شود تعیین مساحت کشوری مثل ایران تا چه اندازه دقت نیاز دارد. 
وی تصریح کرد: مساحت روی سیستم‌های تصویری و توپوگرافی، اعداد و ارقام متفاوتی دارد و مساحت به عوامل و روش اندازه‌گیری وابسته است. 

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور
وی با اشاره به روش کار در سیستم مختصات local level تصریح کرد:  ابتدا تهیه DEM مربوط به کشور با فواصل مورد نظر (مثلا ۱۰۰ متری) سپس قرار دهی مرزهای کشور بر روی مدل رقومی ارتفاعی زمین و در نهایت محاسبه ریاضی مساحت کشور  با جمع جبری مساحت‌های تمام اجزای تولید شده روش کار در این سیستم است.

جمور در ادامه اظهار داشت: مساحت به عواملی همچون مبنای هندسی محاسبه، مرز مورد استناد، دقت روش و فن محاسبه، نوع بیضوی و نوع سیستم تصویر وابسته است.
وی بر لزوم تدوین و ابلاغ یک دستورالعمل واحد برای تعیین مساحت برای مقاصد مختلف در کشور تاکید کرد.

حاکمیت آب‌های ایران، حاکمیت مطلق است
استاد دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: با توجه به حقوق دریاها و کنوانسیون پهنه آبی، تعیین مساحت همواره مورد توجه جغرافی‌دانان و متخصصان این حوزه بوده است. 

دکتر زهرا پیشگاهی‌فرد افزود: حاکمیت ایران در آب‌های سرزمینی‌اش، نقش مهمی در محاسبات مساحت ایران ایفا می‌کند و این موضوع بر حاکمیت مطلق ایران بر دریاهایش می‌افزاید.

وی ادامه داد: در اندازه‌گیری مساحت خشکی، با در نظر گرفتن‌ مطالعه انحصاری و اقتصادی پهنه خاکی کشور، حاکمیت قانونی دریاهای ایران مورد توجه قرار می‌گیرد.

مختصات کشور باید به صورت یک‌طرفه یا مشترک مشخص شود
در ادامه نشست، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی عنوان کرد: روش محاسبه و اندازه‌گیری در نقشه‌برداری منطقه را به مکان‌های هندسی تبدیل می‌کنند و اگر نقشه‌ای داشته باشیم برای منطقه از مساحت‌یاب استفاده می کنیم که دقت کمی دارد. 

دکتر مجید همراه افزود: زمین کروی و نقشه مستطیل شکل است در نتیجه چاره‌اندیشی در طول زمان با استفاده از سیستم‌های تصویری شده است. 
 
وی تصریح کرد: در ایران برای تصویر کردن کره روی سطح صاف نقشه از شبکه یو تی ام (UTM) استفاده می‌کنند و از سیستم شماره‌گذاری قاچ‌های یو.تی.ام استفاده می‌شود.  

این استاد دانشگاه بیان داشت: باید به صورت یک‌طرفه یا مشترک، مرزها و مساحت و مختصات ایران مشخص شود و نقشه تنها یک سند گرافیکی است.
https://www.ncc.gov.ir/vdca.an6k49nyi5k14.html
ncc.gov.ir/vdca.an6k49nyi5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی